Ce afectiune pot avea?

20-10-2015
Iustina23
Nu este medic/terapeut
Iustina23
Buna ziua, am 24 de ani si in urma cu un an am fost operata cu diagnosticul: volvulus ileal.brida parieto-epiplooica dreapta. pelviperitonita seroasa (a fost o luna extrem de dureroasa pana sa fiu tratata). De la acea operatie eu am ramas cu probleme de digestie (diaree destul de des - constipatie mai rar, scaun normal deloc). In urma cu o luna simptomele au devenit mai rele: stare de greata, voma mai rar, dureri abdominale, bolboroseli in burta, gaze, balonare, diaree cu sange rosu pe hartie. M-am prezentat la medic abia sapt trecuta pt ca incepuse sa ma doara destul de tare stomacul, cat si partea stanga in abdomenul inferior. Mi-am facut analizele la sange si nu sunt anemica, mi-au iesit %EOS:4, 4; %BAS:2, 9; #BAS: 0, 26x10000; Ac helicobacter pylori pozitiv; ASLO: 200. Mi s-a pus diagnosticul de ulcer peptic si sindrom intestin iritbil, cu tratamentul: controloc, levofloxacina actavis, augmentin, duspatalin. Dupa trei zile de tratament m-am simtit foarte rau, diaree apoasa, voma verde si mi-a intrerupt acel tratament, am stat pe pefuzii si apoi o noua reteta: normix, metoclopramid, seltraz si eubiotic timp de 5 zile, dar scaunul a ramas la fel de moale, stare de greata si dureri abdominale scazute in intensitate. Mi s-a facut radiografie, ecografie si nu s-a vazut nimic rau..cel putin asa mi s-a spus. Apoi, am facut alte analize (sange si materii fecale): coprocultura - absent; vsh:3; %EOS:7, 7; %BAS:2, 9; #EOS: 0, 63x10000; #BAS: 0, 24x10000; proteina c reactiva - prezenta(6mg/l). In urma acestora mi s-a spus ca nu scap fara colonscopie, dar pana atunci sa mai fac examenul coproparazitologic din 3 probe, azi am luat rezultatul la prima proba si nu s-au gasit oua, chisti sau larve de paraziti. Mentionez ca mai am un prolaps de valva mitrala (cu durere in partea stanga a abdomenului superior, durerea reflectandu-se si in spate si gat, parca pana in creier), scolioza dextro-concava si un ganglion inghinal marit pe stanga de trei ani, fara durere. In momentul de fata simptomele sunt: lipsa poftei de mancare, stare de greata (fara voma), scaun moale (in acelasi timp dificil de eliminat si uneori simt ca trebuie sa merg la wc, dar este alarma falsa), balonare, bolboroseli si multe gaze in burta, durere in zona stanga a abdomenului inferior, oboseala, slabiciune cu respiratie dificila si durere puternica in tot spatele. Urmeaza sa mai iau rezultatele de la doua probe ale ex.coproparazitologic si apoi sa fac colonscopia.
Am scris toate astea pentru ca d-ul dr. gastro-enterolog la care merg, de fiecare data imi vorbeste de afectiuni mult mai grave (cancer)si ma sperie foarte tare. Cum ma pot linisti macar psihic pana o sa fac colonscopia, ce pot sa am? Ma trezesc in fiecare noapte cu dureri..ori in zona inimii, ori spate, ori burta si stomac..m-am saturat! :(
4 comentarii
0
22-10-2015, ora 18:17
lachriss
lachriss
Buna ziua. Cazul dv este mult prea complex pentru a putea emite o parere de la distanta (fara consult). Din ceea ce relatati, as recomanda sa faceti atat colonoscopie cat si gastroscopie. De asemenea, acel HP trebuie tratat (vi s-au administrat levofloxacina si augmentin, probabil suspicionandu-se o diaree infectioasa, dar acele antibiotice nu au efect pe HP). Nu pot sa exclude in cazul dv si o componenta psihologica, ce ar putea sa va induca/agraveze simptomele pe care le mentionati.
0
22-10-2015, ora 23:47
Iustina23
Nu este medic/terapeut
Iustina23
Multumesc pentru raspuns, maine iau ultimul rezultat la ex. coproparazitologic, pana acum sunt negative. Sunt sigura ca si psihic sunt afectata, dar de mica si pana la 17 ani am avut durere de picioare (reumatism) cu aslo mereu marit, ceea ce a dus la luni bune de moldamin. Dupa 17 ani, durerea de picioare s-a oprit brusc si m-a luat durerea in zona inimii/sternului la care au urmat retete de Ca, Mg, Zn fara rezultate. Am suportat durerea fara sa-mi dea vreun doctor de capat pana anul trecut cand am ajuns la Spitalul Universitar cu extrasistole, durere puternica in piept, voma, transpiratie si mi s-a administrat propranolol intravenos. De acolo mi s-a dat trimitere la cardiologie si in sfarsit am aflat de prolaps la care in prezent iau betablocantul concor doar la durere. La o luna sau doua diferenta, au urmat starile digestive si am suportat durerea cat am putut doar pentru a reusi sa-mi dau licenta, dar chiar la 5 zile inainte de licenta am cedat si am fost operata de ocluzie asa ca licenta a fost amanata. Iar de la acea operatie este tot mai rau, ceea ce am spus mai sus. Deci toata viata am avut dureri, eu am ajuns sa fiu obisnuita cu ele si totusi sa nu cedez psihic de tot. Imi doresc doar sa fiu tratata si sa vad cum este o zi in care nu te doare nimic.
0
23-10-2015, ora 12:10
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Colon iritabil, intoleranta la lactoza, intoleranta la gluten sau combinatii ale acestora ! Faceti teste pt intolerantele alimentare sau testati direct prin regim de excludere TOTALA pe rand sau impreuna a celor doua (gluten si lactate) si daca starea nu se imbunatateste vizibil trebuie sa apelati obligatoriu si la un tratament sedativ/antidepresiv dupa cum v-a spus si D-na doctor !
0
24-10-2015, ora 13:17
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pardon am vrut sa spun intoleranta la lactoza/cazeina (proteina din lapte) ! Insa din cate am mai citit eu celiachia (intoleranta la gluten) da cele mai mari simptome de dureri din cauza inflamatiei !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.