Ce-mi ramane de facut ?

13-05-2015
AiCNi
Nu este medic/terapeut
AiCNi
Buna !
Am o relatie de aproape 5 ani cu iubita mea.Ne-am cunoscut inca de cand ea avea 15 ani, si de atunci am fost de nedespartiti, sau poate o singura data am avut un episod ce a durat vreo saptamana.Eram impreuna la acelasi liceu.
Ulterior timpul a trecut, eu am ajuns la facultate, iar in primii 2 ani am fost nevoit sa fac naveta acasa cel putin 1 data pe saptamana sa o vad, pentru ca nu prea rezistam.
In sfarsit am ajuns impreuna in acelasi oras la faculatate, insa am hotarat sa nu stam impreuna(nu pentru ca ea nu si-ar fi dorit, ci pentru ca eu nu am vrut sa se plafoneze cu o relatie atat de serioasa, am vrut sa cunoasca cat mai multa lume, sa ii ofer libertate etc).Eu am inceput sa muncesc, domeniul it fiind unul in care ma pricep cat de cat, pentru ca aveam nevoie de bani pentru amandoi, deoarece vroiam sa nu ne lipseasca nimic niciodata.

PROBLEMA : Am inceput sa castig din ce in ce mai multi bani, insa a inceput sa apara stresul, sa devin tot mai nervos, agitat, violent(spune ea, desi nu am lovit-o niciodata, insa am ridicat de cateva ori palma la ea, dar fara vreo intentie sa o lovesc).
Au inceput de asemenea sa-mi placa distractiile, cu alcool mult(cam saptamanal o iesire in club, de cele mai multe ori fara ea, avand in vedere ca in anturajul meu majoritatea sunt 'liberi'), iar tot iesind am intrat in cateva conflicte(a se intelege batai), din ultimul iesind putin cam sifonat.
Sunt nervos tot timpul, vreau din ce in ce mai multi bani, simt ca ea este prea alintata, uneori simt ca nu pot sa-i acopar dorintele, nici pe plan sexual nu ne merge de minune (se pare ca sufar de ejaculare precoce, desi habar nu am cum am ajuns la chestia asta, pentru ca la inceput sau mai bine spus pana cu 1-2 ani in urma totul era mai mult decat ok, iar chestia asta nici acum nu mi se intampla tot timpul, doar ca sunt innebunit de placere cand sunt doar cu ea), injur mult(asa ma descarc), trantesc, bufnesc, izbesc si de cele mai multe ori cand vine vorba de bani, de cheltuit bani, si chestii de genul.
A inceput sa ma supuna unor teste, enervandu-ma la culme, zi de zi, de fiecare data cand eram impreuna, insa se pare ca nu le-am trecut, pentru ca am ridicat iar palma la ea, si i-am pus mana in par, insa nu am tras-o, ci doar i-am fixat privirea cu a mea, si i-am spus sa o termine ca nu mai suport, pe un ton ridicat !
Dupa ultimul scandal in care am fost implicat, a hotarat sa se desparta de mine, pe motiv ca voi fi prea violent si pe masura ce voi inainte in varsta o voi lovi...eu mereu i-am spus ca nu va fi asa, insa i-am povestit cum pe la 14 ani, iubita mea de atunci(21 ani) in cadrul unei certe, a vrut sa imi dea cu ceva in cap, asa ca am lovit-o ! Gandul acesta o bantuie, si sincer uneori s pe mine...Nu pot sa ma controlez uneori, si de aceea fug din preajma ei cand vad ca ma apropii de punctul maxim, insa ea parca mai rau vrea sa ma enerveze...
Uneori am impresia ca este o piedica, pentru ca ma uit la alti prieteni cum castiga bani multi, pentru ca nu 'ii streseaza nimeni', alteori o vad ca pe cel mai frumos lucru din viata mea...Prietenii imi spun ca 'ii suflu prea tare in ciorba', si uneori asa mi se pare si mie, dar incerc sa compensez alte lucruri cu asta...
Ea nu prea este o fire sociabila, nu are multi prieteni, si de aceea uneori probabil mi se pare 'stresanta' sau cum am spus 'o piedica'..Eu sunt singurul ei sprijin si suport de cele mai multe ori, insa mere spune ca nu o incurajez, ca nu fac ce ar trebui sa faca un iubit...

Intradevar, nu am vorbele cele mai dulci, si imi place sa spun lucrurilor pe nume, sub forma de repors, si uneori o deranjeaza acest aspect ! Insa nu o fac cu rautate, o fac tot sa ne fie noua, sau ei bine !

Scuze pentru povestea aparent interminabila, si va rog sa imi spuneti cum sa procedez, ce sa fac ? Ea ma priveste ca cel mai mare rau din viata ei, spune ca i-am rupt inima, i-am spulberat visele, ca era sa se incurce cu un monstru...
Ma gandeam sa nu fi aparut altcineva, si sa caute motive, habar nu am...ce parere aveti ?
2 comentarii
0
13-05-2015, ora 22:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ar fi multe de evaluat.Ce ar insemna pentru tine daca "ar fi aparut altcineva"? dupa cele povestite, dai oarecum senzatia ca ar putea insemna o 'absolvire' a rolului tau in evolutia actuala a relatiei...sau gresesc?

poate fi vorba de fapt doar de o pierdere a rabdarii din partea ei?...dupa ce a asteptat 5 ani sa oficializati relatia si acum vede ca aveti unele trasaturi nedorite ale unui cuplu casatorit de ceva vreme insa nu si siguranta ca relatia o sa dureze?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
14-05-2015, ora 15:09
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Lucrul cel mai des mentionat in povestea ta este atitudinea si comportamentul tau. O vizita individuala la psihoterapeut ar fi primul pas. Relationarea cu partenera, fie fosta iubita sau urmatoarea, nu se poate desfasura in directia dorita atat timp cand comunicarea asertiva nu ocupa locul intai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul