Cavernoame, calcificare intracerebrala si hipoacuzie

02-03-2014
simona elenaa
Nu este medic/terapeut
simona elenaa
Buna ziua, as vrea sa stiu daca cavernoamele descoperite la rmn(in 2013) sau calcificarile intracerebrale, CT(2005) imi pot provoca hipoacuzia bilaterala de perceptie, medie pe care o am, si ce ar trebui sa fac.Nu imi dau seama cand au inceput problemele cu auzul.Am facut control orl, iar la indemnul d-nului doctor am facut rmn, cu acest rezultat:

Ductele auditive interne si canalele semicirculare au conformatie si semnal pastrat.
Secventele TRUFI cu rezolutie crescuta nu releva modificari ale emergentelor nervoase.
Mai ales in secventele HEMO, dar si in celelalte efectuate, se pun in evidenta doua leziuni hipersemnal heterogen: una intracerebeloasa dr., parasagitala de cca. 8 mm diam si o a doua, subarahnoidian, intergiral, parietal stg. de aprox 8 mm diam. Formatiunile, cu priza inomogena de contrast, dificil apreciabila la aceste dimensiuni, sunt mai probabil aspecte de cavernoame.
Secventele FLAIR nu releva aspecte demielinizante sau edematoase.
Nu se constata deplasarea structurilor sagitale.
Sistem ventricular simetric, pe linia mediana, fara modificari ale celorlalte spatii l.c.r.
Fara modificari la nivelul cavitatilor sinusale paranazale
In urma diagnosticului din 2005 cu cisticercoza cerebrala, rezultatul CT a fost de:pe sectiunile supraventriculare doua formatiuni 3, 1 si 5, 2 mm cu densitate calcara situate in flancul stang al coasei creierului respectiv in corticala lobului frontal stang.Pe sectiunea transventriculara o alta formatiune micronodulara calcara 6, 1 mm in santul interhemisferic. Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.