Cauterizare, sangerare, menstruatie, sarcina, fumat, HPV

18-03-2008
carina
Nu este medic/terapeut
carina
Buna ziua!
Pe 25 ian am facut o cauterizare pe col. La 1 saptamana am fost sa mi se puna o pulbere ca si tratament post-cauterizare, dupa 2 saptamani din nou iar in seara dupa al 2-lea tratament am avut sangerare care s-a continuat cu menstruatia. De fapt nu stiu daca acea prima sangerare nu a fost tot menstruatie care sa fi tinut 2 saptamani. Ideea e ca am avut contact sexual neprotejat pe 23 martie si nestiind daca sunt sau nu in per fertila am luat unofem. Inca nu mi-a venit menstruatia. de 5 zile trebuia sa vina daca e sa ma iau dupa data in care mi-a venit acum 2 luni. Am sanii mariti de cand am luat unofem, usoare intepaturi in burta (sper sa nu fie de la col), si nu srea stiu ce sa fac. Nu sunt in tara, deci accesul la medic e cam greu si scump. Sunt sanse sa fi ramas totusi gravida? Daca da, cat de rau face ca fumez cateva tigari pe zi?
Va multumesc
PS: Am si HPV cu risc crescut.
3 comentarii
0
19-03-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Buna. Dar unde esti? Si ce este unofemul asta, anticonceptional sau pastila de a doua zi? Pt ca nu inteleg, te-a tinut 2 sapt acea singerare?Pana acum nu ti-a mai venit deloc? Daca fac bine socoteala c-am pe 15 febr ai fost la al II lea tratament si dupa aia ti-a venit acea singerare care te-a tinut 2 sapt? Sau cum ? Daca vrei sa scapi de grija fa si tu un test ca e mai bine.Vezi ca nu e bine cu HPV-ul, controleaza-te chiar daca te costa, e mai scumpa viata si cu tigarile mai lasa-le si tu macar acum. Daca vrei sa mai vb te astept.Pupi
0
23-03-2008, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
ok. unofem este pastila de a doua zi. in ce sens nu este bine cu hpv-ul?din cauza fumatului, asta stiu ca creste riscul de cancer...dar.legat de cauterizare, a fost facuta atunci pt ca au iesit ok analizele pap, adica II ASCUS.sangerarea aceea a inceput pe 8 si in data de 15 cand am mers la control, i-am spus medicului ca sunt la menstruatie dar am mers totusi la cabinet pt ca a doua zi urma sa plec din tara. s-a uitat si a zis ca e cu siguranta menstruatie. Eh...nu stiu daca menstruatia a inceput in data de 8 sau undeva intre 8 si 15, pt ca a continuat si dupa 15 cam 1 saptamana. deci cu totul au fost 2 sapt de sangerare.
de hpv stiu destule, cred, si stiu ce tratamente urmeaza sa fac.mi-a spus medicul ca cauterizarea este doar o amanare a unei conizatii, care inseamna in acelasi timp si biopsie.mna.
inca nu mi-a venit menstruatia, asa ca inca astept raspuns cu privire la sarcina si/sau risul fumatului si al hpv asupra ei.
mersi :)
0
08-05-2008, ora 00:00
marius2008
Nu este medic/terapeut
marius2008
am si eu p intrebare.prietena mea a avut menstruatia pe data de 14 si a terminat pe 18 km asa.am avut un act sexual cu ea pe data de 22...dar nu mi am dat drumul in ea...dar am inteles ca exista riscuri deoarece exista o picatura a barbatului in timpul actului sexual care poate contine spermatozoizi..este adevarat?va rog mult sa imi raspunde ti va multumesc :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când încetează femeile să mai aibă menstruație?
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Fumul de tigara
  • Fumatul la tineri
  • Dependenta de nicotina
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  •