Catre domnul doctor Mihnea Dragomir

21-02-2010
blackmouse
Nu este medic/terapeut
blackmouse
Buna ziua. Vizionand profilul dumneavoastra, am observat ca sunteti specializat in homeopatie. Tinand cont ca am fost depistata cu tuberculoza pulmonara cazeoasa biapicala acum 8 luni si jumatate, si am luat tratamentul standard timp de 8 luni, ar fi eficient sa apelez in continuare la o solutie alternativa in sensul "repararii" cat mai eficiente a plamanilor? Ultimul film pe care l-am facut indica prezenta catorva semne ale cavernelor, iar dna doctor mi-a spus ca sunt sanse ca acestea sa se mai diminueze, dar nu a mai dorit sa continui tratamentul. Iar problema mea este ca sunt foarte bolnavicioasa, am luat aproape orice viroza respiratorie de la persoanele bolnave cu care am venit in contact, si, pe deasupra, se adauga si stresul examenelor si al lucrarii de licenta, astfel incat mi-e tare teama sa nu se reactiveze boala. As dori sa apelez la mijloace medicale homeopate, da, sincer, in acest moment nu sunt foarte convinsa de eficienta lor.
Pe de alta parte, cred ca in aceasta perioada am dezvoltat si un fel de obsesie cu privire la bolile pe care le poti lua doar prin intretinerea unei vieti sociale. Si, pentru ca mi-ati raspuns la o intrebare legata de transmiterea HIV anterior, imi permit sa va cer raspunsul si in urmatoarea situatie. Daca m-am jucat cu pisica unei persoane cu un comportament sexual putin cam riscant, de la care ma pot astepta sa aiba diverse bts-uri, si aceasta m-a zgariat pe maini, in conditiile in care a zgariat-o si pe ea, imi putea transmite hiv? Adica, nu a sarit de pe ea direct pe mainile mele, a tot alergat prin casa.si daca ar fi existat urme de sange pe gherute, cred ca au fost fie absorbite de blana, fie le-a sters pe carpeta.sau cel putin asa sper. Oricum, cred ca a trecut un interval de minim 3 minute intre momentul in care pisica s-a jucat cu fiecare dintre noi. Si tin sa mentionez ca acest lucru s-a intamplat acum mai bine de 2 luni, iar in acest interval, singurele simptome care s-ar fi potrivit infectiei cu HIV: stari de oboseala, umflarea amigdalelor, s-au datorat racelilor de care nu reusesc sa scap deja din luna septembrie, de cand s-a racorit vremea. Se poate ca modul in care am prezentat situatia sa contina si ras[punsul, si totusi indraznesc sa va cer si dumneavoastra opinia.
Multumesc anticipat
1 comentarii
0
21-02-2010, ora 11:09
blackmouse
Nu este medic/terapeut
blackmouse
Tin sa mentionez ca sensibilitatea mea nu se datoreaza vreunei alte infectii. Am fost foarte mult BK pozitiva, si internata in doua spitale de pneumoftiziologie, in care am facut in mod repetat analize de sange. Plus ca, speriata, am facut din proprie initiativa un test HIV in august, care a iesit negativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.