Cateva sfaturi, daca se poate, legate de o alimentatie mai sanatoasa

20-11-2011
rorschach
Nu este medic/terapeut
rorschach
Buna ziua.Doresc daca se poate cateva sfaturi in legatura cu un 'program' mai sanatos.
Am 23 de ani, 1, 87 inaltime si 60 de kg (da stiu, putin, dar asa sunt de cand ma stiu.)
Precizez ca am si un metabolism accelerat.

Vara aceasta am avut mai multe joburi in strainate (USA) + alimentatia lor nesanatoasa (ca nu prea aveam incotro) etc si se pare ca m-au cam epuizat atat fizic cat si psihic si se vede in toate planurile de la oboseli, nu simt ca ma odihnesc cat trebuie, pe plan sexual, ma dor genunchii cand alerg etc.. ma simt ca nu mai sunt bun de nimic :)

Acuma ma odihnesc (incerc dar nu prea imi iese) si vreau sa revin in forma.
Imi place mereu sa fiu cat mai activ, fotball, mergeam si la sala (o sa incerc sa mai practic), fac jogging (acuma cu vremea urata, mai greu), serile mai fac abdomene si flotari etc
-

Pe ce alimente sa insist sa compensez?

Am incercat sa ma documentez si cel mai corect zic eu ar fi sa ma duc la un nutritionist dar am nevoie de un inceput.
De ex. din ce am gasit o sa ma axez mai mult pe fructe si legume (de ex imi placea f mult sa beau sucul de lamai stors-ma duc sa iau kile de lamai :), spanac, morcovi, usturoi, ceapa, banane, lapte, peste.. etc e ok pana acuma?

Medicamente/pastile nu prea imi place sa iau dar daca aveti vreo recomandare...

Si in final ce carne sa consum?

Orice sfat e binevenit.
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.