Cataracta si DMLU | Forumul Medical ROmedic

Cataracta si DMLU

06-06-2012
gabrielag70
Nu este medic/terapeut
gabrielag70
Buna seara,
in urma unui consult mama mea in varsta de 59 de ani a primit urmatorul diagnostic:
ochiul drept - cataracta
ochiul stang - DMLU, edem macular, aglomerari pigmentare granulare.
Problema consta in faptul ca ea sufera de cancer osos, fiind nedeplasabila si acesta vizita la medic a fost un adevarat supliciu pentru ea. D-na doctor, luand in considerare boala de care sufera si faptul ca la aceasta se adauga si alte tulburari circulatorii pe care le are, nu a tras o concluzie si a propus si alte investigatii ( ecografie ochiul stang, AFG, tomografie retiniana). Avand in vedere imposibilitatea continuarii investigatiilor si faptul ca nu a primit nici un tratament, macar pentru ameliorare, va rog sa ma sprijiniti cu un sfat. Mentionez ca la ochiul drept vederea a inceput sa se incetoseze intr-un mod rapid ( 3-4 luni), dar uneori spune ca parca mai vede perioade scurte. Tot la ochiul drept are o sensibilitate crescuta la lumina si senzatie de usturime continua. La ochiul stang d-na doctor a incercat lentilele cu dioptriile indicate de Dioptron, dar nu a vazut nimic cu ele. Singurul lucru pozitiv este ca nu are tensiune oculara!!!!
Va rog, daca aveti orice sugestie, sa ma ajutati in acest sens.
Multumesc.
3 comentarii
0
07-06-2012, ora 17:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! As fi vrut sa prezentati o descriere a tipului de cataracta care, probabil, este prezenta la amandoi ochii, dar in stadii diferite de evolutie, si acuitatea vizuala, pentru a ne putea orienta asupra momentului oportun interventiei chirurgicale pentru cataracta la OD( ochi drept). Sa inteleg ca leziunile de DMLV( degenerescenta maculara legata de varsta ) sunt prezente numai la OS( ochi stang) si ca exista suspiciunea formei exudative de DMLV, aceasta forma este severa, are evolutie imprevizibila si rapida si poate duce la orbire. In acest caz, pentru a avea un diagnostic de certitudine, trebuie sa faceti angiofluorografie. Daca angiofluorografia stabileste diagnosticul de DMLV exudativa, este utila administrarea de Avastin la OS pentru a preveni pierderea vederii la acest ochi. De asemenea, angiofluorografia ne da indicatii si despre macula OD. In plus, va recomand un supliment cu luteina, omega 3 si vitamine antioxidante, de exemplu, Difebiom luteina + omega 3 zilnic, 1cpr pe zi, cu 30 minute inainte de masa si Maxiven -1 cpr pe zi, cu 30 minute inainte de masa, suplimentele se vor administra a la longue. In cazul asocierii DMLV nonexudative fara distrugeri maculare mari cu o cataracta care necesita interventie, dupa operatie, vederea se imbunatateste in mare masura dar nu se obtine o acuitate vizuala buna ca in cazul in care nu exista DMLV. In cazul DMLV care scade foarte mult vederea prin distrugeri mari ale maculei, nu se pot prescrie ochelari. Daca coexista DMLV nonexudativa sau exudativa cu distrugeri maculare mari cu cataracta la un ochi, interventia chirurgicala pentru cataracta este oportuna daca cataracta este foarte avansata si se poate obtine o oarecare imbunatatire a acuitatii vizuale. Va recomand si un regim alimentar zilnic care sa contina fructe si legume, macar un fruct sau o leguma in fiecare zi. Numai bine
0
09-06-2012, ora 19:56
gabrielag70
Nu este medic/terapeut
gabrielag70
Buna seara,
va multumesc pentru amabilitatea dvs.
Am inceput deja sa-i administrez tratamentul indicat de dvs. pana vom fi in masura sa efectuam si analizele necesare.
Desi am inceput tratametul de 2 zile, senzatia pe care o are este pozitiva, afirmand ca are o senzatie de " limpezire ".
Multumesc si multa sanatate !
0
31-05-2013, ora 20:43
heidrun
Nu este medic/terapeut
heidrun
Buna seara
Sunt operata de cataracta la ambi ochi, la dreptul sunt operata de 6 luni iar la stingul de 2 saptamini, de cind am fost operata la primul ochi am dureri si ochiul foarte uscat, la stingul interesant nu am dureri dar vad in ceata, am fost suspecta de edem macular, dupa toate analizele facute a reesit ca macula este in regula dar se pare ca am ambliopie.
ce vitamine as putea sa iau am auzit de luteina dv.ce parere aveti si daca puteti sa-mi recomandati ceva petru ochi uscat pina acum am folosit iridiu, optive, blu gel A dar fara succes am dureri si ochiul ff uscat in special noaptea.
in speranta ca ma veti ajuta va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cataracta poate fi prevenită?
  •