Cataracta plus usturime

06-03-2015
AdrianStan
Nu este medic/terapeut
AdrianStan
Buna ziua, va rog frumos daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste raspunsuri clare.in urma cu aproape un an, in luna mai a anului 2014, am avut un mic accident la ochiul stang, am fost la urgenta aici in Italia unde s-a intamplat acest lucru, mi-au pus in acea seara picaturi de Atropina, pentru dilatarea pupilei, au zis ca nu am nimic din fericire, mi-au prescris acelasi medicament pentru inca 9-10 zile ca apoi sa revin la control.am revenit la ei si mi-au zis din nou ca este totul bine...insa dupa ce pupila si-a revenit la normal eu vedeam in ceata cu ochiul stang, ca si acum dupa aproape un an.am facut din nou control atat in Italia cat si in Romania, s-a ajuns la concluzia ca am inceput de cataracta, dar nu necesita operatie imediat, dupa 2-3ani cand incepe a avansa cataracta, problema principala este ca in momentul de fata ma ustura ochiul stang, cel cu problema, nu imi lacrimeaza, doar ma ustuta de 2 zile, am fost la fel la urgente, s-au uitat si mi-au zis ca nu e nimic grav, mi-au dat antibiotic timp de 7 zile, picaturi Alfaflor, e a doua zi de cand pun aceste picaturi, dar la fel, nu inceteaza usturimea...ce ar trebui sa fac?sa ma operez cat mai repede?sa continui cu un alt tratament?va multumesc frumos
1 comentarii
0
18-03-2015, ora 21:45
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Operaţia de cataracta nu rezolva usturimea. Trebuie urmat tratamentul cu picături prescris, nu dus mâna murdara la ochi, nici Batiste sau şerveţele murdare, schimbaţi fata de perna si folosiţi prosop curat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operația de cataractă ar putea fi înlocuită cu picături de ochi
  • Risc mai mare de cataractă la pacienții cu diabet
  • Ce trebuie să știi despre operația de cataractă
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Cataracta poate fi prevenită?
  •