Catar ototubar

06-11-2013
Corina80
Nu este medic/terapeut
Corina80
Buna, in urma unei raceli am avut nasul infundat f tare o saptamana si m-am trezit cu urechile infundate. Urechea stanga s-a desfundat complet insa cea dreapta a ramas usor infundata. Am fost la medicul de familie si la doi medici orl-isti, un medic orl mi-a dat betabieptol, celalalt bioparox, claritine si niste vitamine pt ca in secretiile nazale cateodata aveam sange.
Noaptea cand dorm nara dreapta se infunda usor, nu de tot. Nu stiu ce sa fac cu urechea dreapta sa se desfunde complet, in fiecare zi ma prind de nas si suflu aer catre urechi cea stanga imediat pocneste, cea dreapta care e infundata pocneste mai greu unori deloc si nu de tot, trebuie sa ma chinui mult sa suflu aer.
Cred ca de la nas ma trezesc destul de des cu mucus in gura, va rog frumos sa imi dati un sfat ce picaturi de nas ar trebui sa pun, momentan acum pun bixtonim.
Multumesc.
8 comentarii
0
06-11-2013, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu se face acea manevra de prindere de nas cand sunt secretii si nasul nu e sanatos
impingi secretiile din nas in ureche si de asta nu se vindeca
aceasta manevra se face numai dupa vindecarea compketa a nasului
2 pentru nas...cum am mai scris pe forum
inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, tratament cu Colargol in nas
3 urechea trebuie incalzita bine si apasat cu degetul un conduct...repede si des... provocand un masaj indirect a timpanului, devine mai mobil si se reda auzul..
0
07-11-2013, ora 17:22
Corina80
Nu este medic/terapeut
Corina80
Multumesc frumos, domnule doctor. Nu am mai suflat aer in urechi si este mai bine, am cumparat colargol preparat in farmacie, este normal sa fie de culoarea maro? Cate picaturi ar trebui sa pun, am inceput sa pun cate doua picaturi in fiecare nara de 3 ori pe zi.
0
14-11-2013, ora 20:10
Corina80
Nu este medic/terapeut
Corina80
Am cautat pe net si da colargol are culoarea maro.
Vreau sa va multumesc inca o data pt sfaturile pretioase, ma simt mult, mult mai bine dupa cateva zile de tratament. M-au ajutat enorm spalaturile nazale, inhalatiile si colargolul in sfarsit dupa aproape doua luni de cand a inceput cosmarul. Dumnezeu sa va dea sanatate, avem nevoie de doctori buni ca dumneavoastra!
0
25-12-2013, ora 00:02
Cristrascu
Nu este medic/terapeut
Cristrascu
Am o fetita de 1 an si 9 luni care are la activ 4 -5 otite, I-am facut timpanograma si are la urechea stanga presiune tip c, oar la dreapta tip a. In urma consultului ne-a prescris maxitrol 10 zile si rinonef-t 7 zile, Iar dupa acest tratament tot o dor urechile, isi baga degetelele tot timpul in urechi. Am mers la un nou consult si ne- a spus ca are catar ototubar si herpangina si I-a prescris doar sirop isoprinosine si tantum verde. Sunt suficiente pt tratarea ambelor afectiuni? Exista posibilitatea unor complicatii ( deficiente auz)?
0
25-12-2013, ora 00:07
Cristrascu
Nu este medic/terapeut
Cristrascu
Am o fetita de 1 an si 9 luni care are la activ 4 -5 otite, I-am facut timpanograma si are la urechea stanga presiune tip c, oar la dreapta tip a. In urma consultului ne-a prescris maxitrol 10 zile si rinonef-t 7 zile, Iar dupa acest tratament tot o dor urechile, isi baga degetelele tot timpul in urechi. Am mers la un nou consult si ne- a spus ca are catar ototubar si herpangina si I-a prescris doar sirop isoprinosine si tantum verde. Fetita face febra peste 38 si refuza mancarea.Sunt suficiente pt tratarea ambelor afectiuni? Exista posibilitatea unor complicatii ( deficiente auz)?
0
26-12-2013, ora 17:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. otitele repetate au 2 cauze
imunitatea scazuta si problemele de la nas
2 imunitatea scazuta este din cauza alimentatiei incomplete sau incorecte
sau problemelor de la tractul digestiv, intestine
3 prblemele nazale se rezolva corect cu inhalatii, a erosli, spalaturi nazale, salinoterapie, aromoterapie
4. tratamentul pentru BOLILE ORL..se face numai la un medic ORL..nu la med de familie sau pediatru
0
27-12-2013, ora 17:32
Cristrascu
Nu este medic/terapeut
Cristrascu
Multumim frumos pentru raspuns insa considerati ca tratamentul cu isoprinosine si tantum este suficient pentru tratarea catarului? Este obligatoriu tratamentul sau poate trece odata cu varsta? Gravitatea lui ar trebui sa ne sperie? Aerosoli cu ce substanta ii putem face pt tratarea catarului ototubar? Multumim
0
27-12-2013, ora 18:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mu.. nu suficient
am postat multe raspunsuri aici pe forum // catar tubar, otita seroasa, secretii nazale.s.a///
inde eplic cum se fac tratamentele pentru nas si pentru ureche
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  •