Cat timp rezista o lucrare sau proteza dentara?

51 comentarii 1 2
0
23-11-2011, ora 15:06
TIGANCA1962
Nu este medic/terapeut
TIGANCA1962
Doresc sa va spun ca eu am o lucrare din anul 1987 luna iunie si vreau sa va spun ca abia anul acesta am ajuns la doctor din cauza unei plombe care a fost pusa tot atunci si a cazut si asa am pierdut un dinte din fata si acum probabil ca trebuie sa umble si la lucrare. Eu cred ca atunci nu erau atatea materiale ca astazi dar era mai multa seriozitate si dragoste de meserie. Va doresc multa sanatate si sa nu aveti probleme.
0
20-12-2011, ora 19:25
gheorghitazan
Nu este medic/terapeut
gheorghitazan
buna seara! am nevoie de un sfat, trebuie sa imi pun neaparat proteza sus si jos specific ca mai am doar dintii din fata si sus si jos 5 sus si 6 jos, mi sa recomandat proteza scheletata sus si proteza normala jos, am citit pe net si am vazut ca au aparut protezele din polyan credeti ca sant mai bune decat cele scheletate?
0
20-12-2011, ora 21:30
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"am vazut ca au aparut protezele din polyan credeti ca sant mai bune decat cele scheletate?"

Nu.
0
22-12-2011, ora 09:50
gheorghitazan
Nu este medic/terapeut
gheorghitazan
multumesc pentru raspuns
0
10-01-2012, ora 23:57
Robert P
Nu este medic/terapeut
Robert P
Buna seara...acum 4 ani mi-am pus proteza fixa din semiportelan 7 dinti sus si 7 jos... primii doi ani nu am avut probleme cu ei dupa care a inceput sa mi se sparga smaltul la un dinte de sus si la altul de jos si vara simt gust de metal in gura si li s-au schimbat culoarea foarte mult..sant foarte nemultumit de material si m-am decis sa imi fac o alta lucrare dar de data asta de portelan.Cat timp poate dura lucrarea?dintii din portelan au structura metalica?exista riscul sa mi se sparga la fel ca cei de semiportelan sau sant mult mai resistenti? este adevarat ca portelanul este cel mai bun meterial sau exista altceva mai bun??am nevoie de aceste raspunsuri ca sant foarte nelamurit... va multumesc anticipat
0
11-01-2012, ora 11:39
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
'dintii din portelan au structura metalica?'
Daca aveti dinti lipsa care trebuie inlocuiti, atunci scheletul metalic este obligatoriu sa fie prezent.

'Cat timp poate dura lucrarea?'
Depinde de cit de bine a fost facuta.

'exista riscul sa mi se sparga la fel ca cei de semiportelan?'
Da,
- daca echilibrarea ocluzala (a muscaturii) nu este corespunzatoare (este cauza cea mai frecventa)
- daca exista deficiente de tehnica in laborator (mai rar)
- daca ati prins un cui din piine intre dinti

Daca lucrarea a fost corect executata, atunci nu se sparge.

'este adevarat ca portelanul este cel mai bun meterial?'
Da.
0
11-01-2012, ora 20:23
Robert P
Nu este medic/terapeut
Robert P
va multumesc pentru raspunsuri.Da am dinti lipsa.mi-au polizat 4 dinti de sus si 4 de jos si restul de dinti imi lipsesc.. as mai avea 3 intrebari...daca imi pun dintii din portelan cu scheletul metalic bineinteles, voi continua sa simt gust metal in perioada verii?? si in cat timp se poate efectua lucrarea de portelan ??(adica:sa-mi scoata protezele vechi din semiportelan, sa imi faca cele de portelan si sa mi le puna) imi poate folosi aceeasi schelet metalic sau o sa imi faca altul?? Va multumesc
0
11-01-2012, ora 20:57
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu ar trebui sa simtiti gust metalic niciodata.

Ca timp de executie, depinde de ce se gaseste sub lucrarile vechi, depinde de timpul medicului dar si al laboratorului.

Se face alt schelet. Cel vechi se taie. Aliajele metalice pt lucrari sint diferite si trebuie respectata indicatia producatorului de a se folosi impreuna cu ceramica indicata.
0
12-01-2012, ora 15:42
Robert P
Nu este medic/terapeut
Robert P
Va multumesc mult pentru raspunsuri.Mi-au fost foarte utile :)
0
27-11-2012, ora 00:01
antonella1700
Nu este medic/terapeut
antonella1700
Ma poate ajuta cineva spunandu-mi cum este o proteza dentara fixa, daca trebuie scoasa in fiecare zi si spalata, sau se poate lasa in gura fara a scoate-o si o perioada mai lunga de timp, spaland-o doar cu periuta de dinti. Si c-am cat ar costa ea! Multumesc.
0
30-11-2012, ora 23:41
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
O proteza fixa nu se poate scoate. Este fixata pe dinti. Pt curatare, se pot folosi pe linga periajul dentar obisnuit, ata dentara superfloss (speciala pentru punti dentare), dusul bucal.
Costurile sint in functie de numarul de dinti cuprinsi in lucrare, de tipul materialului folosit si de cine o face.
0
27-03-2013, ora 09:35
wxcvbn
Nu este medic/terapeut
wxcvbn
buna ziua,

Ma numesc Alin si as dori si eu o parerea din partea unui medic!

Datorita abuzului de coca cola si dulciuri, mi-am stricat toti dinti din partea superioara. Acuma, eu mai am 2 dinti, cei ascutiti perfecti intregi si o masea intreaga.
Ce se poate face? Proteza? fixa sau mobila? Implant (desi nu cred, ca e vorba ca sunt prea multi dinti de pus)?
Punte dentara?


Multumesc anticipat!
0
06-05-2013, ora 23:26
adrianus
Nu este medic/terapeut
adrianus
Buna ziua.Am 41 ani, sunt din Targu Jiu si am avut o lucrare dentara in partea de sus care a cazut cu tot cu dinti.In final in partea de sus mai am ultimele 4 masele in partea stanga si 2 masele in partea dreapta(penultima si antepenultima).Intrebarea mea este daca se pot face 2 implanturi in fata (sau cate ar trebui minim) si sa se puna o lucrare integrala pe toti dinti de sus? Daca puteti sa imi recomandati o clinica buna din Bucuresti sau din tara si cu preturi cat de cat rezonabile(eventual daca stiti si preturile).
Multumesc mult.
0
29-07-2013, ora 09:14
yaseminaila2013
Nu este medic/terapeut
yaseminaila2013
Buna ziua! am si eu o problema. mama mea ar dori sa isi faca o proteza dentara si as dori sa va intreb: ea a mai avut niste dinti facuti, din portelan dar nu s-a dus sa si cimentuiasca si acestia i-au cazut...nu asta ar fi problema. as vrea sa stiu ce fel de proteza i-ar trebui, ce pret, cat timp va dura lucrarea. ea mai are doi dinti in fata de sustinere, ce ii sustineau fosta lucrare si nu stim ce sa facem. potrivit ar fi proteza totala de acril? va rog mult sa ma ajutati! multumesc si o zi buna!
0
08-09-2013, ora 23:05
alexandra88pink
Nu este medic/terapeut
alexandra88pink
Buna ziua. Mama mea nu mai are niciun dinte pe arcada de sus si nici pe cea de jos. Mandibula are putina liza osoasa, retractie gingivala, din cauza unei paradontoze netratate. Voiam sa va intreb daca se poate face o proteza fixa si sus si jos, pe care sa nu o dea jos deloc. Se pot insera cateva bonturi pentru fixare chiar daca are putina liza osoasa ?
0
09-09-2013, ora 09:08
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Daca starea generala de sanatate este buna si suportul osos este suficient, atunci se pot insera implante, aproximativ 10 pentru fiecare arcada, peste ele se poate aplica o lucrare protetica fixa. Totul depinde de cazul clinic. In caz de liza osoasa, se face aditie de os.
0
09-09-2013, ora 10:46
alexandra88pink
Nu este medic/terapeut
alexandra88pink
Buna ziua. Va multumesc mult pentru raspuns. Care este numarul minim de implante pe care se poate fixa lucrarea protetica fixa ? Cam cat ar costa o lucrare pentru o singura arcada ? Va multumesc.
0
09-09-2013, ora 11:24
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
De obicei intre 6 si 10 implanturi pentru a permite fixarea lucrarii. In ultima perioada a aparut o metoda de 4 implanturi, dupa parerea mea un numar insuficient. Pretul variaza, de la 300 pana la 1200 euro pentru un singur implant, plus costul lucrarii protetice (punte). Daca va fi nevoie si de alte interventii, gen sinus lifting, se mai adauga inca 800-1200 de euro.
0
07-01-2018, ora 12:29
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Buna ziua! Am si ei 2 intrebari daca se poate.
1. De 2 luni am o proteza totala pe mandibula.Este normal sa nu stea ne lipita decit cu Corega? Altfel imi pica in gura!!!
2. La numi ai 2 luni, proteza s-a patat (atit dintisorii cit si scheleul). Eu sunt vegetariana.Cafea beau f rar iar pe dinti ma spal de 2-3 ori/zi. Am folosit si pastile efervescente ptr curatare si dezinfectare si degeaba.
Va rog rumos imi puteti spune care este cauza si cu ce pot sa ii curat?

Multumesc anticipat!
0
25-03-2018, ora 22:19
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mama si-a facut proteza dentara, a avut una din Germania si ii era f bine, acuma medicul a zis ca..trebuie sa refaca si sus lucrarea cum ca s-a uzat, ca...insa nu se misca nici un dinte acolo, e fixata proteza f bine, cum naiba nu merge daca a mers cu cealalta, aia din Germania se tinea in doi dinti, acuma acei dinti nu mai sunt, insa nu conteaza, poate sa se pupe foarte bine cu aia d sus zic eu, de ce zice medicul asa ?
Mie mi s-a scos la 19 ani o masea (acum am 40) si a crescut alta dupa scurt timp, atunci imediat dupa extractie (era cariata de nu se poate si nu se mai putea plomba) mi s-a spus ca trebuie pus acolo o masea falsa ca sa nu se indoaie ceilalti dinti din lateral catre interior, nu s-au indoit...si aia au mintit ca sa imi ia banii, noroc ca nu a facut, nu stiam ca, creste iar (mutatie genetica ?!). mi s-a spus ca nu va creste, ce rost avea sa-mi pileasca maselele din jur ca sa puna prostia aia.
0
14-03-2019, ora 16:33
vioricamoldovan
Nu este medic/terapeut
vioricamoldovan
buna am o intrebare mi-am pus proteaza de cam o luna din pacate am cateva răni la gingie azi am fost la medicu care mea facut lucrarea si am pus si eu o intrebare, mai exact câtă garanție am la proteaza si raspunsul a fost ca nu este garanție la proteaza .va rog puteți sam spuneti daca ar trebui sa se dea garanție multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •