Cat se poate amana vaccinul de 2 luni daca e bebe racit?

12-01-2012
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Am o fetita de 2 luni care ar fi trebuit sa faca luni vaccinul de 2 luni dar, mergand la dr. a inceput sa tuseasca si dr azis ca are gatul inflamat si mi-a dat sa ii dau Eurespal, si nu facem vaccinul. Problema e ca bebe tuseste si are nasul infundat de la 3 zile si nici acum nu ne trece cu toate tratamentele. Intrebarea mea este cat pot amana vaccinul si ce este de facut daca nu ne trece gatul repede. Am fost cu ea si la ORL si mi-au spus ca nu prea are ce sa ii faca ca este prea mica pt tratamente. Va multumesc si astept sfatul dvs sau o metoda sa scapam cat mai repede de tuse si de mucozitati.
3 comentarii
0
13-01-2012, ora 00:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu are nici cea mai mică importanţă când faceţi vaccinul de 2 luni. Ceea ce este important, pentru ca să prindă vaccinul, este ca între 'vaccinul de 2 luni', 'vaccinul de 4 luni' şi 'vaccinul de 6 luni' să treacă aproximativ două luni.
Dacă ar fi să reprezentăm grafic: nu are importanţă unde luăm originea dreptei (puntul zero: vaccinul de 2 luni), ci e important doar ca intervalul dintre punctul O şi punctul 1, precum şi dintre punctul 1 şi punctul 2, să fie 2 luni.
0
13-01-2012, ora 14:36
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Va multumesc pentru raspuns, m-am linistit acum stiind ca pot sa aman si sa inteleg ca intre cel de 6 luni si de 1 an trebuie sa treaca 6 luni?
0
22-01-2012, ora 22:57
alinalac
Nu este medic/terapeut
alinalac
Daca bebelusul mai tuseste, ii mai scot cu batistuta sugarului (de 2 ori pe zi) mucozitatile, nu a facut niciodata temperatura pot sa ii fac vaccinul, sau risca sa aiba reactii adverse? Eu nu ma grabesc dar sunt constienta ca nu va scapa repede de mucozitati deoarece le ia de la sora ei mai mare, care are 2 ani, si care este la cresa, si stiti si dvs. cum e la cresa. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea adulților
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Vaccinări speciale
  • Vaccinarea veterinarilor și a altor persoane care lucrează cu animale
  • Vaccinarea post-expunere
  • Vaccinarea adultului cu diabet
  • Vaccinarea persoanelor cu SIDA (HIV)
  • Vaccinarea bolnavilor cu hepatita C
  •