Cat de urgenta este o viitoare artroscopie, daca este indicata?

30-07-2013
safciuc
Nu este medic/terapeut
safciuc
Buna seara,
Mama mea acuza dureri foarte mari la un picior.A inceput sedinte de fizioterepie iar in urma lor durerea nu a cedat.La solicitarea medicului de recuperare, a facut si un RMN.Iar concluziile acestui RMN sunt urmatoarele:
1. Ruptura crues III menisc intern corp si corn posterior. 2. Condropatie gradul IV retropatelar si gradul III/IV compartiment intern. 3. Leziune crues I menisc extern corn anterior si posterior. 4. Chist popliteal intern.
Mentionez ca mama mea are 56 de ani si la o inaltime de 1.65 m are o greutate de 90 kg.
Doresc doar sa amintesc ca in anul 2005 cand eu am avut 21 de ani am fost operata (fara sa fi facut sport de performanta sau orice alt fel de sport - sunt antitalent la sport) de menisc extern discoid la genunchiul drept, iar medicul care m-a operat a zis ca este ereditar.
Va rog daca se poate sa imi oferiti sfaturi in ceea ce as putea face in viitor cu mama.Ma intereseaza doar sa stiu cat de urgenta este o viitoare artoscopie, daca este indicata, sau cum anume trebuie sa procedam de acum inainte.
Multumesc frumos.
2 comentarii
0
30-07-2013, ora 21:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate mama se confrunta cu distrugerea cartilajului articular (gonartroza), distrugere determinata de cele 40 kg in exces si confirmata de examenul RMN (de altfel, RMN-ul este total inutil intr-o astfel de situatie, care este evidenta din punct de vedere clinic si radiologic).
Prin urmare, orice interventie chirurgicala este lipsita de logica si chiar contraproductiva pana la normalizarea greutatii (-40Kg).
Doar reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos) poate ameliora pe termen scurt suferinta, pana la normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-07-2013, ora 22:58
safciuc
Nu este medic/terapeut
safciuc
Buna seara dle.dr. Marius Uscatu, va multumesc in primul rand pentru promptitudinea de care a-ti dat dovada in ceea ce priveste raspunsul la intrebarile mele si in al doilea rand pentru opiniile dumneavoastra.Voi tine cont de ele si le voi transimte mamei.Numai bine si multa sanatate, tuturor!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.