Cat de grav e?

26-02-2013
Nina-Nina
Nu este medic/terapeut
Nina-Nina
Buna ziua. Pe 21.01.2013 tatal meu in varsta de 62 a fost operat la colon. Au venit rezultatele biopsiei abia azi - adenocarcinom tubular G2, pT4aN0MXL0V0R1 stadiul IIB, C18.0, M8211/3.
Macroscopie: piesa de hemicolectomie dreapta sosita sectionata de catre operator, cu lungimea post fixare de 17 cm, din care 4 cm reprezentat de intestin subtire, 8.5 cm de catre cec, si 3.5 de colon ascendent. La nivelul valvei ileo-cecale este prezenta o formatiune tumorala ulcero-infiltrativa, circumferentiala, imprecis delimitata de 5/3, 2/2 cm. Formatiunea tumorala pare sa infiltreze marginea de rezectie si seroasa.
Microscopie: sectiunile examinate de la nivelul formatiunii descrise macroscopic evidentiaza microscopic un adenocarcinom tubular, moderat diferentiat. Stroma intra si peritumorala este desmoplazica si contine un moderat infiltrare inflamator mixt. Focal, tumora infiltreaza seroasa si grasimea pericolonica (2mm). Nu s-a evidentiat invazie neurala, angiolimfatica si nici in cei 36 de limfoganglioni examinati. Marginea de rezectie radiala este infiltrata tumoral, restul marginilor de rezectie sunt libere.
Cat de grav este? Nu stiu sa descifrez deloc acest buletin de analize?
Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
26-02-2013, ora 20:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu prea ajuta daca pui aceeasi postare in mai multe locuri diferite. cred ca cea mai buna varianta era daca faceai direct acest thread separat; asa, am raspuns pe prima ta postare.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.