Cat de des radiografie?

07-07-2009
costi_d
Nu este medic/terapeut
costi_d
Buna ziua.
Sper ca am postat bine nelamurirea mea aici.

As vrea sa stiu daca o ok sa fac o tomografie acum, avand in vedere ca in urma cu ceva timp am facut 2 radiografii SAF. Mai exact, datorita unor probleme cu o sinuzita, am facut prima radiografie SAF pe data de 30 martie 2009, dupa care am mai facut inca una 6 saptamani mai tarziu, pe 11 mai 2009 (ambele la recomandarea medicului). De atunci au trecut 8 saptamani si jumatate.

Acum eu sunt hotarat sa ma duc sa fac si o tomografie pentru sinusuri cat mai repede posibil, deoarece tot nu ma simt bine si as vrea ceva mai amanuntit.
E ok daca fac acum? Daca nu, cat ar trebui sa mai astept?
Va multumesc.
1 comentarii
0
08-07-2009, ora 15:14
costi_d
Nu este medic/terapeut
costi_d
Poate nu am fost foarte explicit in primul post: nelamurirea mea se referea daca pot sa fac tomograf acum avand in vedere iradierea la care esti supus la un astfel de control.
Stiu ca nu se recomanda prea multe radiografii intr-o anumita perioada de timp datorita radiatiilor pe care acestea le emit.

Avand in vedere timpul scurs de la ultimele 2 radiografii SAF, e ok acum?
Eu unul as vrea cat mai repede deoarece nu ma simt deloc ok. Si nu as vrea inca o radiografie SAF, deoarece ultima nu m-a ajutat foarte mult in evidentierea unei probleme clare.
Stiu ca un tomograf ar lamuri multe aspecte.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.