Cat costa o plomba?

02-10-2014
Petrov1
Nu este medic/terapeut
Petrov1
Buna Ziua, acum 2 ani am avut o masea cariata care in cele din urma s-a spart.Cateva luni bune au trecut si niste dureri cumplite au inceput.Durerile fiind insuportabile mama mea(aveam 12 ani) m-a dus la un dentist.Acolo au curatat putin maseaua si au pus un pansament dupa aceea nu mau mai chemat.Dupa 2 luni pansamentul a cazut si am mers iar la dentist.3 sedinte in care doar mi-a curatat in interiorul si exteriorul maselei (cu o sonda sau ceva de genul care semana cu o bormasina mai mica ) au costat 200 lei.Neavand bani destui sa continui tratamentul am renuntat.Acum maseaua respective miroase ingrozitor oricat mas spala pe dinti dar nu ma doare deloc.Am acoperit jumatatea de masea care lipseste cu vata ca sa nu intre mancare.Vreau sa stiu daca pot sa imi pun direct o plomba sau iarasi trebuie sa curete maseaua.Tin sa precizez ca bugetul meu este extrem de redus asa ca nu doresc sa dau 60 lei doar pe 3 minute de curatare cum a facut dentistul vechi.Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
05-10-2014, ora 16:22
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! In primul rand trebuie sa faceti o radiografie, eventual doar pe dintele respectiv ( radiografie retroalveolara, costa aprox 10-20 Ron ). Apoi mergeti la un medic pentru a va spune solutiile de tratament, cu costurile aferente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul