Care sunt sansele sa fi luat HIV?

17-02-2015
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
Buna seara! Va salut cu stima!

Ma numesc Alex, si desi posibil ca s-a mai postat, am deschis un thread separat aici, deoarece problema mea ma macina incredibil de tare si simt pur si simplu ca nu mai rezist, unii poate vor rade, insa toate s-au legat prea tare, iar viata mea s-a schimbat complet (in rau, desigur, nu stiu cat mai rezist, si cat din toate astea tin de o chestie psihologica).

Acum o luna, am intalnit o fata, in urma iesirii cu niste prieteni in oras. Fata parea de treaba asa ca am continuat sa discut cu ea, iar dupa cateva zile am propus sa luam cina in oras. Cand am condus-o acasa, ne-am sarutat. Asta s-a intamplat in data de 10.02, daca retin bine minte... Am aflat mai apoi ca fata a avut multi parteneri, si ca e destul de 'usuratica', propunandu-mi sa o facem si noi, ca ii place mult de mine (am refuzat, normal... nu obisnuiesc sa o fac asa repede). Acum am idei negre, ca e o persoana infectata cu HIV, care doreste din adins sa faca si raul altora...

Dupa 3 zile am inceput sa am simptome de genul:

- Dureri musculare (de slaba intensitate, care au durat insa doar 2 zile)
- Secretii nazale apoase (care persista chiar si astazi)
- O usoara febra (a persistat in jur de 2-3 zile)
- Transpiratii puternice (in special noaptea), ziua am tot timpul palmele transpirate (tot mai accentuate, poate si de la stres, azi a fost teroare pe mine)
- Gatul mai mereu uscat
- Respiratie ingreunata (mai nou, de o zi...)

Domnilor/Doamnelor Doctor, va rog frumos sa va dati cu parerea, care sunt sansele sa imi fi distrus viata si care sunt sansele sa fie doar o raceala?

Precizez de asemenea, ca de cateva saptamani, am un regim alimentar scazut (exclus paine, dulciuri, chipsuri, etc...) deoarece am inceput sa practic activitati sportive. E posibil ca un regim alimentar mai precar + o usoara raceala/gripa + starea mea psihica praf, sa stea la baza cosmarului meu?

Va multumesc anticipat!
O seara placuta va doresc! :)
16 comentarii
0
17-02-2015, ora 14:11
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
Nu raspunde nimeni?

Va rog frumos, dati-va cu parerea... Chiar nu mai suport situatia in care sunt. :(
0
18-02-2015, ora 14:29
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
Va rog frumos, sa raspunda cineva.

Vad ca acest thread a fost vazut de 100 si ceva de persoane, macar cineva sa isi dea cu parerea... :(
0
18-02-2015, ora 21:53
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Alex revino-ti !!!
0
18-02-2015, ora 22:35
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
Ce vrei sa spui?

Poti detalia te rog frumos?
0
18-02-2015, ora 22:50
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Nu ai nimic! Din ceea ce ai descris ca s-a intamplat nu ai nici o sansa sa te infectezi cu HIV.
0
18-02-2015, ora 22:57
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
Simptomele de mai sus de la ce se datoreaza atunci?

Mi-a iesit si un herpes azi. :( Sunt disperat!
0
18-02-2015, ora 23:03
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Herpes puteai sa iei, virusul herpetic se transmite prin sarut mai cu seama daca sunt prezente leziuni in acel moment.Simptonele descrise de tine se datoreaza cel mai probabil unei viroze, e plin de asa ceva in sezonul asta.Daca nu te simti bine du-te la medic, poate iti va scrie ceva tratament.
0
19-02-2015, ora 17:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alexandruandrei18

Daca nu te-ai culcat cu fata nu ai cum sa iei HIV. Punct.
Ai doar o gripa pe care trebuie sa o tratezi.
Mergi la farmacie, si spune-le farmacistelor ce ai ca sa stie ce medicamente iti recomanda. Ia si tu paracetamol sinus, vitamina C, picaturi de nas, multe ceaiuri caldute. Pt herpes aciclovir.
0
19-02-2015, ora 19:01
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
De ce insist daca pot lua HIV? Simptomele au disparut ieri, in mod complet. Ce ziceti de asta? Ce mai am ar fi o durere de gat, insa nu mai am maini transpirate, transpiratii nocturne, febra, etc...

De asemenea, herpesul, e tare ciudat... Pielea s-a crapat in jur, insa nu ma ustura/mananca si nu s-a exteriorizat. Asta e a 3 zi, de cand il am.
0
19-02-2015, ora 20:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Te-ai culcat sau nu cu fata ?
0
19-02-2015, ora 22:52
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
Nu. Doar saruturi pasionale.
0
19-02-2015, ora 23:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Atunci cum sa iei HIV ?
Stai cuminte.
0
19-02-2015, ora 23:55
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
OK, inca o intrebare, eruptiile subcutanate (cosurile) nu sunt un semn HIV? Mi-au iesit in ultima saptamana cam multe pe mai multe parti ale corpului...
0
20-02-2015, ora 13:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu.
Numai sa nu iti iasa in zona genitala.
0
20-02-2015, ora 22:36
alexandruandrei18
Nu este medic/terapeut
alexandruandrei18
Ok, multumesc frumos, apreciez mult ajutorul oferit!

Nu mi-a iesit nimic in zona respectiva.

Totusi, am o stare asa... Cred ca totusi e si psihica, de la cate am citit. :(
0
20-02-2015, ora 22:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Psihica.
Bea lapte caldut sau ceai concentrat de tei.

Si daca HIV nu se ia asa, gata, ai acceptat si mergi in viata mai mai departe cu fruntea sus. Lasa interpretativitatea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.