Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 116 117 Înainte ›
0
21-10-2011, ora 09:11
mona_monik99
Nu este medic/terapeut
mona_monik99
Buna ziua! Mama mea a fost operata la spitalul Sf. Ioan pentru a extirpa un conglomerat nodular de 8 cm aflat pe tiroida.operatia a decurs bine, i s-a extirpat in totalitate tiroida, dar a fost foarte complicata dupa spusele chirurgului (un om exceptional cum rar ne este dat sa vedem in Romania) nu a vrut sa ia nici un ban decat dupa operatie.Mama acum se simte bine dupa operatie deja astazi o externeaza (dupa 2 zile de la operatie).Asteptam cu sufletul la gura rezultatul biopsiei si speram sa nu aiba ceva malign.
Recomand tuturor celor care au probleme sa nu le lase dupa o zi pe alta.viata si sanatatea sunt cele mai importante si daca cineva doreste informati le pot oferi nu ezitati sa ma intrebati.
Sanatate tuturor!
0
21-10-2011, ora 13:35
Annem
Nu este medic/terapeut
Annem
oct_74, te rog sa imi trimiti si mie lista -*
Multumesc anticipat.


(*modificat de admin)
0
23-10-2011, ora 14:10
mihaela hd
Nu este medic/terapeut
mihaela hd
Buna-ziua fetelor !Desii nu am mai postat până acum nu sunt nouă pe forum deoarece, am urmărit discuţiile voastre. Şi eu sunt operată de anul trecut luna august, tiroidectomie totală, rezultat de carcinom papilar al tiroidei, tratat cu iod radioactiv, doză unica şi vindecată după 6 luni de la iradiere. Nu vă pierdeţi speranţa, nu este o boală incurabilă şi din fericire mai avem încă medici care îşi dau interesul.Problema mea este ca în ultimul timp nu mai găsesc euthyrox, cel puţin nu în Hunedoara şi nici în împrejurimi şi nu am fost inspirată să îmi fac stoc, aşa că cei care sunteţi dependenţi de aceste medicamente, asiguraţi-vă pentru o perioadă, mai lungă de timp.
0
24-10-2011, ora 10:35
oct_74
Nu este medic/terapeut
oct_74
Buna,
mihaela hd, sunt colega de suferinta si sper din tot sufletul sa scap si eu ma vindec.
Am vazut ca ai scris ca nu se gaseste eutyrox in Hunedoara. Daca vrei iti pot lua din Ploiesti si ti le pot trimite. Este ffff greu fara pastile.

O zi buna!
0
28-10-2011, ora 20:15
mihaela hd
Nu este medic/terapeut
mihaela hd
Revin pt. colega de suferinţă oct_74
nu înţeleg ai făcut terapia cu I131 ? Eu am făcut terapia la Cluj, o singură doză de 50, asta în septembrie anul trecut, iar în februarie, anul acesta când am fost la evaluare, analizele mi-au ieşit f bune iar doctora m-a declarat vindecată, cu recomandarea să uit că am avut vreodată boala asta. Nu te speria, trebuie să fii optimistă, nu e o boală chiar atăt de groaznică, eu m-am obişnuit cu ideea şi trăiesc o viaţă absolut normală.
0
31-10-2011, ora 12:13
oct_74
Nu este medic/terapeut
oct_74
Buna mihaela hd,
Da, am facut terapia cu I131 la Fundeni si am luat doza de 100, urmand ca in decembrie sa merg la control apoi in martie sunt programata la o noua doza. Sunt incurajata de medici, de familie de prieteni. Nu ma sperii. Am pentru ce lupta cu aceasta boala, nu am de gand sa ma dau batuta.
O zi buna, si
Multa sanatate!
0
09-11-2011, ora 11:47
bubulina_bub
Nu este medic/terapeut
bubulina_bub
Buna!.referitor la eutyrox, aici in Bucuresti, intradevar nu se mai gaseste-o farmacista mi-a spus ca e ceva temporar, o alta mi-a spus ca nu o sa se mai importe pentru ca se incurajeaza a se lua medicamente romanesti-in cazul asta-ETYROXINA-daca am inteles bine.insa va scriu un nr de telefon, este al farmaciei din fata spitalului Parhon, (Bucuresti) care se presupune ca este bine aprovizionata.si unde sper sa mai gasiti...am aflat ca au fost la spital pacienti ai dr. Stanescu si l-au intrebat ce fac acum cand nu mai se gaseste Eutyrox pe piata, si li s-a zis ca e bun si medicamentul romanesc.asa ca sa nu disperam...nu stiu insa daca se respecta si doza...interesati-va.
Pentru cei care au rude in strainatate se poate procura de acolo...se gaseste-stiu sigur Franta, Italia.
Telefonul farmaciei-021/230.10.22.
Eu am fost operata in luna iunie, si ma simt foarte bine(comentariile mele referitoare la operatie, le gasiti mai sus), sant atenta la ce mananc, -asta ca sa nu ma ingras, mai nou fac si sport, mai putini nervi, mai 'pentru mine'.incerc...
Va doresc SANATATE, GANDIRE POZITIVA, VIATA LUNGA CU BUCURII SI IMPLINIRI!!!!!!!
Toate cele bune!
sper sa gasiti eutyrox!
0
09-11-2011, ora 12:06
mona_monik99
Nu este medic/terapeut
mona_monik99
Buna.eu am gasit sambata Euthyrox in Sensi Blu din Afi Controceni, se gaseste mai greu, dar se gaseste, important este sa ne facem stoc dinainte.
Multa sanatate!
0
09-11-2011, ora 23:07
bubulina_bub
Nu este medic/terapeut
bubulina_bub
revin..m-am interesat azi la una din farmaciile Sensi Blu..si mi-au spus ca se asteapta Eutyrox..au avut...si cred ca vor mai primi..a fost ceva temporar...numai bine!
0
11-11-2011, ora 09:37
marina26
Nu este medic/terapeut
marina26
Buna dimineata!
Am o mare rugaminte...daca puteti sa-mi spuneti cum se numeste sau unde este mai exact farmacia de pe langa Spitalul Parhon unde se gasesc pansamentele cu silicon Mepiform. Multumesc mult.
0
11-11-2011, ora 09:48
Annem
Nu este medic/terapeut
Annem
Buna Marina26!
Mai jos gasesti datele farmaciei
FARMACIA MERCK S.R.L.
Inapoi la farmacii Farmacii Bucuresti

Adresa: Str. Demetriade Gh., cpt.av., Nr. 12, Sector 1, Bucuresti
Telefon: 021/2301022
Fax: 021/2301022

Multa sanatate!
0
10-12-2011, ora 02:21
cryssa stroescu
Nu este medic/terapeut
cryssa stroescu
Buna seara :)


Am urmarit acest thread ca sa ma decid daca ma operez de tireidectomie toala...eram inca in dubii un pic :D si m-am hotarat sa va scriu si eu povestioara mea.
Eu am probleme cu tiroida de vreo 6 ani, cam asa.am inceput de la varsta de 13-14 ani, cam pe acolo...si luam tratament thyrozol...si, eeeeh!, cu bune, cu rele baa tratamentul a dat roade, baaa n-a dat roade si din hipertiroidie am dat in hipo.Un fel de carusel :D pana mi-au zis doi medici endocrinologi sa ma operez.Am gandit ideea, am rumegat-o si am asteptat momentul propice operatiei.m-am calmat, mi-am propus sa nu mai pun la suflet orice giumbusliuc si sa las mai usor crizele de nervi.toate bune si frumoase si uitati ca luni m-am operat.Luni adica 5 decembrie.Conteaza foarte mult si atmosfera care te inconjoara inainte de operatie si dupa,..eu ma consider norocoasa, deoarece am avut parintii langa mine non-stop...si bunicii! m-au bibilit ptr ca, ce-i drept, eu sunt o fricoasa si nu prea imi place durerea :D

Asa, revenind.Cel care m-a operat este Dr.Androne, de la Spitalul Sf.Ioan Bucuresti...vi-l recomand cu toata inima, celor care vreti sa va operati sau cochetati cu ideea asta.Tiroida mea cica ar fi fost ATAT de mare incat s-ar fi extins pana jos, in zona sternului...
Am stat prima noapte in reanimare, nu puteam sa inghit..m-au perfuzat si mi-au facut niscaiva injectii, am suferit eu un pic (doar v-am zis ca am zero toleranta) si iata-asa a doua zi m-am trezit in salon.Iarasi perfuzii, antiinflamatoare injectii (deja ma obisnuisem).Durerea este mare, nu va pot minti...de baut cu paiul oricum o sa beti si in inghitituri mici...si o sa doara, mult :D am stat cinci nopti internata...deoarece cand dormeam, faceam temperatura..visam nici eu nu stiu ce visam si poc, ma trezeam cu temperatura.Greturi, varsaturi n-am "practicat", am avut o tentativa de greata, dar m-am culcat si aia a fost.Bausem ceva dulce in reanimare, lucru care nu este prea recomandat.abia in a treia zi am inceput si eu usor cu compot, banane pisate..zeama de la ciorba n-a incaput, bleah!


Va zic sincer, primele trei zile..sunt cu adevarat groaznice...dar ganditi-va ca pe parcurs, o sa fie totul foarte bine si ca va trece.Eu am plaaaans, am si ras..toate starile le-am simtit! trebuie sa te sustina cineva cand te ridici, cand lasi capul intr-o parte...recomandat este sa va mai miscati, nu sa stati ca pleosnitele in pat..usurel, usurel, ajutati, va mai plimbati pe holurile spitalului si tot asa.De dormit pe o parte am putut abia in a patra noapte (nuuu va ziiiiic ce m-am bucurat, zici ca descopeream America Latina).tot procesul de revenire se incadreaza ca si perioada intr-o saptamana.Hai ca o saptamana nu e chiar asa de mlt, nu? :) MULT OPTIMISM SI SUCCES.
0
12-12-2011, ora 16:57
olguta_1975
Nu este medic/terapeut
olguta_1975
ce bine e sa poti fi optimist ! Bravo !
0
16-12-2011, ora 19:33
nicolae raluca
Nu este medic/terapeut
nicolae raluca
buna ziua.
as avea o intrebare in special dnei Simona Pop daca inca mai foloseste acest forum, daca nu cine cunoaste despre acest lucru.

prietenul meu a fost operat in urma cu doua saptamani de tiroida. la biopsie i-a fost gasit un nodul canceros in interiorul tiroidei.
profesorul care l-a operat, i-a recomandat sa faca iod radioactiv.
astazi a fost internat si mi-a spus ca dureaza intre 15-18 zile. dna simona pop a precizat acolo ca te tine izolat.
intrebarea mea este : in acest timp ati avut dreptul sa vorbiti la telefon, sau sa comunicati cu familia prin internet ?

va multumesc
0
17-12-2011, ora 19:01
simmie
Nu este medic/terapeut
simmie
buna raluca, izolat inseamna ca nu ai voie sa intri in contact cu nimeni fizic vorbind, dar ai voie sa folosesti telefonul mobil. multa bafta prietenului tau si mult optimism, pentru ca se vindeca sigur. o spun din propria mea experienta
0
19-12-2011, ora 08:41
oct_74
Nu este medic/terapeut
oct_74
Buna ziua,
Ce faci olguta_1975, cum te simti, nu am mai reusit sa te sun. Pentru nicolae raluca, nu trebuie sa intri in panica, totul se rezolva. Eu am luat in septembrie prima doza de iod si acum la trei luni analizele au iesit f bune. Totusi mai iau o doza in martie in speranta ca imi va iesi scintigrama negativa.
Multa sanatate si sarbatori fericite!
1
21-12-2011, ora 22:20
olguta_1975
Nu este medic/terapeut
olguta_1975
buna oct_74, ma bucur ca ai mai scris. La 2 luni de la iod inca mai simt intepaturi destul de rau si destul de des in toata zona gatului. Nu stiu daca e bine, am incercat de f. multe ori sa-l prind pe domnul dr. la telefon dar mereu suna ocupat. In rest bine, abia pe 10 ian ma duc la control. Am totusi o stare de moleseala si oboseala si din cauza asta nu pot renunta la cafea. Ma bucur ca esti bine, iti doresc un an bun si SARBATORI FERICITE !
0
14-01-2012, ora 20:51
oct_74
Nu este medic/terapeut
oct_74
buna olguta_1975
in primul, la multi ani si multa sanatate,
sincera sa fiu si mie imi mai apar stari de oboseala si mai simt si eu intepaturi, dar am mai vb cu colegele de salon de la iod, colege care au mai facu inainte tratament cu iod, si la fel simt si ele.
eu am fost la control pe 12.12.2011 si mi-au iesit analize :tiroglobulina valoare 0, 1, TSH = 0.294, si anticorpi = 13.
si dna. doctor de la fundeni si dna doctor de la parhon au spus ca e f bn daca mergem cu asa valori.
in schimb din noiembrie mi-a marit doza de eutyrox, iau 5zile 125 si 2 zile 150, asta pentru ca la 6 saptamani de la iod a iesit TSH mare adica 1, 19.
ma pregatesc pentru a doua doza in martie, si sper sa fie si ultima.
in rest totul e ok. si sper sa fie bn.nu mai stiu, tu mai iei iod ? cum a fost la control?
astept vesti bune.
pa pa
0
15-01-2012, ora 20:07
olguta_1975
Nu este medic/terapeut
olguta_1975
Buna, tuturor ! Buna oct_74!
Am fost pe 10 ian la control si e bine, adica unul dintre nodulii ramasi a scazut in urma iodului aproape la jumatate iar unul a scazut, dar mai putin. M-a programat pt inca o doza pe 30 aprilie si sper si eu, ca si tine sa fie ultima. Oricum, sunt bucuroasa ca nu m-a trimis iar la operatie. Ti-a dat f. mult euthyrox, nu te inteapa inima ? Pe mine cu 100 si cateodata ma inteapa zile intregi...mi-e groaza ca va trebui sa luam toata viata ! Iti doresc un an bun si tuturor multa sanatate !
0
02-02-2012, ora 19:41
tavitavi
Nu este medic/terapeut
tavitavi
Pe 19 ian. m-am operat si eu la Inst. Parhon la dr. Stanescu Bogdan.Internarea pe 18 cu analize cu tot cu discutii, cu tot ce trebuie.
Pe 21 ian. adica sambata eram deja externat.Totul bine pana acum.Astept rezultatul histopatologic pe 20 feb. Sper sa fie bine.
Impresiile pana acum sunt ok, spitalul e ok, medicii sunt super ultra ok, asistentele...hai sa zicem ca-s in regula.
Doamne-ajuta!
0
13-02-2012, ora 03:13
Diga
Nu este medic/terapeut
Diga
Am citit si eu toate mesajele pana acum..pacat ca nu am gasit site-ul asta inainte de operatie.mama mea a fost operata la iNSTITUL PARHON de gusa multinodulara netoxica cu nodul CT LDT...nu stiu exact ce este asta nodul CT LDT...sapt viitoare mergem la control. Sunt foarte speriata deoarece mama are treI saptamani de la operatie si nu vb decat in soapta si are si respiratia ingreunata. Am fost la ORL si mi-a spus ca are diplegie recurentiala (paralizia corzilor vocale)a facut si tratament cu hidrocortizon hemisuccinat ca i-a spus ca are corzile vocale in triunghi isoscel si ca de fapt ele ar trebui sa fie paralele. Dupa o sapt de tratament cu hemi mama are din nou probleme cu respiratu, adica atunci cand trage aer are un suierat asa...si cand doarme are un sforait ciudat. Va rog frumos daca a-ti mai auzit asa caz va rog din suflet sa-mi scrie-ti. Va multumesc anticipat pt raspuns si SANATATE MAXIMA!!!
0
20-02-2012, ora 17:21
olguta_1975
Nu este medic/terapeut
olguta_1975
Pt Diga - buna, iti dau un raspuns nu foarte bun. M-am operat de doua ori, prima data in 1993, mi-a atins nervul recurent si prin urmare - paralizie corzi vocale. am vorbit f. greu, dupa doi ani abia puteam spune o propozitie de cateva cuvinte, pt ca tb sa te opresti sa tragi aer, corzile v. nu se departeaza cum ar fi normal. Niciodata n-am putut sa fac efort, adica sa mai alerg, sau sa urc mai mult de 10 trepte fara sa ma opresc sa respir. Gafai tot timpul, iar zgomotul acela noaptea se produce pt ca vibreaza corzile v. cand inspira, ele in mod normal tb sa se departeze. S-a mai diminuat in timp dar f. putin. Sa stii ca mai e o problema f. urata. Nervul recurent merge mai departe in jos la diafragma care se "scofalceste" si va respira din ce in ce mai greu, plamanii tb sa impinga singuri cutia toracica. La mine a si recidivat, m-am operat din nou in 2011, de data asta fara sa-mi mai taie nici un nerv. Dar faptul ca mi-a fost sectionat acel nerv este iremediabil. Poate mama ta nu il are in totalitate sectionat - asta am sperat si eu ani de zile - si atunci, in timp el se poate reface, daca este doar atins. Iti doresc din toata inima sa fie bine !
0
20-02-2012, ora 18:15
oct_74
Nu este medic/terapeut
oct_74
buna olguta,
ce faci? cum te simti?
eu am oprit tratamentul cu eutirox de pe 12.02.2012, ma pregatesc iar pentru doza de iod, pe 19.03.2012
sa sti ca acum in primele trei saptamani o sa manac si produse lactate, nu mai fac ca data trecuta.
acum la o saptamana de la intreruperea tratamentului, mai ma dor picioarele tare, mainile mai putin.
mai mai si ingrasat putin, adica am luat vreo 3 kg.
sanatate!
0
21-02-2012, ora 09:25
olguta_1975
Nu este medic/terapeut
olguta_1975
buna oct., eu sa stii ca o sa respect si de data asta, pt ca imi doresc din toata inima sa fie ultima. pe 30 aprilie ma internez. Si eu ma lupt f. tare cu ingrasatul, mananc putin, imi calculez sa nu depasesc 1000 kcal pe zi si totusi ma ingras. Am reusit sa slabesc 1 kg doar intr-o saptamana in care am mancat o data pe zi supa si nimic altceva. Dar cat poti sa rezisti ? Deja am renuntat si la dulciuri si mi-e f. greu, imi place ciocolata...mai iau cate o lingurita de miere ca mor de pofta cand mananca copiii dulciuri, si nici nu pot sa recunosc ca mi-e pofta ca le e mila de mine. Poti sa te duci la serviciu in perioada asta fara euthyrox ? Eu eram foarte molesita si parca nici nu mai puteam gandi. Bafta pe 19, sa termini si sa nu mai auzim de spital ! (daca descoperi ceva ce te ajuta sa slabesti sa-mi spui si mie)
0
21-02-2012, ora 20:11
Youraunty
Nu este medic/terapeut
Youraunty
Salutari tuturor! Nu am mai scris de ceva vreme pe acest forum, dar am vazut postul tau, Diga, si vreau sa-ti dau sperante! Am fost in aceeasi situatie, cu nervul recurent sectionat, si mi-am revenit dupa cateva luni. Am fost cam speriata la inceput, am facut acelasi tratament ca si mamica ta, dar nu m-a ajutat nimic. M-am calmat si am inceput sa iau ce m-a taiat pe mine capul, ce-am crezut eu ca m-ar putea ajuta: miere de albine, tinctura de propolis, apilarnil, drojdie de bere... De-ale naturii :) Refacerea este extrem de lenta, trebuie sa aveti rabdare. Acum aproape ca am uitat prin ce-am trecut, nu mai pot canta ca inainte, nu mai pot ridica vocea, dar astea-s mofturi... Sanatate multa va doresc!
0
24-02-2012, ora 21:31
Diga
Nu este medic/terapeut
Diga
Pentru olguta_1975 si Youraunty,
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Olgutza vreau sa-ti spun ca mama are deja 5 sapt de cand este operata si vorbeste din ce in ce mai bine.drept este ca mai are probleme cu respiratul si mai face atacuri de panica.o sa mergem la ORL la control sa vedem daca s-au mai deschis corzile vocale.eu ma gandesc ca din moment ce vb mai bine s-au deschis.
Youraunty..m-ai incurajat cu rspunsul tau..dupa cate luni mai exact ti-ai revenit??? Dr i-a spus mamei ca aprox 2 luni dureaza refacerea.
Sanatate maxima tuturor va doresc!!!
0
26-02-2012, ora 14:43
Youraunty
Nu este medic/terapeut
Youraunty
Ma bucur ca am fost de folos :) Cam asa mi-am revenit si eu, cam dupa 2-3 luni... Succes!
0
29-02-2012, ora 12:09
luciana-mi
Nu este medic/terapeut
luciana-mi
pentru olguta_1975
te rog mult, scrie-mi -. Am citit postarile tale, si inteleg ca ai mai facut o data terapia cu iod radioactiv. Am inteles deasemeni ca pe 30 Aprilie te internezi pentru a doua oara pentru aceasta. Ma adresez tie, fiindca si eu sunt programata tot pentru 30 Aprilie pentru internare, si daca tu te internezi la Parhon, inseamna ca ne vom intalni, poate vom fi colege de camera. Ma intereseaza sa imi spui si mie cate ceva despre aceasta terapie, daca vrei si nu te superi, scrie-mi, te rog mult!
Iti multumesc anticipat!
0
29-02-2012, ora 13:09
tavitavi
Nu este medic/terapeut
tavitavi
Da, acum pot sa scriu si eu mai linistit.Pentru ca mi-a venit si rezultatul anatomopatologic si a fost vorba de un adenom, deci n-a fost cancer...
Despre spitalul Parhon nu pot sa vorbesc decat de bine.Singura problema e ca se asteapta cam mult pentru operatie.Eu de exemplu am asteptat aproape 8 luni pana mi-a venit randul, insa asa se considera ca tiroida nu-i o urgenta.
Mi-a revenit si vocea destul de bine, nu mai sunt asa ragusit si probabil in cateva saptamani isi va reveni complet.
Totusi, o nemultumire as avea dar nu despre chirurg sau personalul din spital.
Este vorba de medicul anatomopatolog, dr. Ioachim.
Asta vara la punctie a iesit ca-i benign insa la exetemporaneu( examenul care se face cand esti pe masa de operatie) a iesit suspect, asa ca dr. chirurg a facut harst-harst toata tiroida.La biopsia finala nu s-a confirmat suspiciunea asa ca lobul drept mi l-a extirpat cam degeaba, si asa am ramas fara tiroida deloc.Eu stiu, poate-i mai bine asa, dar n-am de unde stii cu siguranta...
0
09-03-2012, ora 16:46
diadis
Nu este medic/terapeut
diadis
Youraunty, daca vrei sa-mi raspunzi te rog, s-a retras edemul de deasupra cicatricii la operatia ta?
In cat timp?
Eu am o sapt. si 2 zile de la operatie, ma simt bine, dar ma deranjeaza acea umflatura care nu mai dispare.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •