Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 232425 ..... 116 117 Înainte ›
0
12-12-2015, ora 22:19
helga 61
Nu este medic/terapeut
helga 61
Buna seara, am trecut recent (26 nov. 2015) printr-o tiroidectomie totala si in urma acesteia am o voce foarte slaba si ragusita, practic depun mare efort ca sa pot vorbi cat de cat.Mi s-au recomandat tablete de thiossen timp de 2 saptamani, dar nu am simtit nicio schimbare semnificativa. Rog daca a trecut cineva prin aceeasi situatie sa-mi spuna cam cat dureaza recuperarea vocii. Eu sunt ingrijorata ca sunt cadru didactic si nu pot sa-mi fac munca. Va multumesc!
0
13-12-2015, ora 09:08
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@fran57
Din pacate sistemul medical de la noi e "praf", plus ca pacientii mai trebuie sa suporte si "toanele" medicilor.
Resturi dupa operatie se gasesc aproape mereu, chiar la medici renumiti, nu pot curata tot fara risc, si asa ramane pacientul fara paratiroide sau cu paralizie recurentiala, iodul radioactiv distruge tintit si eficient tesutul remanent care nu trebuie sa contina parti din tumori.
Rezultatul examenului anatomo-patologic dupa operatie facut de un patolog foarte bun, arata daca au ramas resturi tumorale prin notarea "R1", iar invazia vasculara prin "V1", in functie de asta se stabilesc dozele de iod si gradul de risc, scazut sau mare si gradul de supresie cu levotiroxina sau chiar reinterventia chirurgicala.
La controale, nu se poate "ghici" cu ecografie sau CT (PET) scan, se poate vedea ca a aparut ceva suspect, diagnosticul se pune exact doar prin biopsie.
Daca ati avut initial "PT4 N0 M0", PT4 inseamna "tumoare maligna de orice marime, care s-a extins dincolo de capsula tiroidiana" - si asta se produce doar prin invazie.In concluzie, tratamentul initial ar fi trebuit sa fie agresiv: doza mai mare de iod, supresie mai mare, daca existau resturi importante de tiroida probabil trebuia re-intervenit chirurgical inainte de prima doza de iod.
In 2013 a aparut un medicament "sorafenib" care stopeaza o perioada cresterea nodulilor in cancerul de tiroida diferentiat progresiv refractar la iod radioactiv (nu ati spus diagnosticul exact trecut pe examenul anatomopatologic, tipul de carcinom, varianta). Apoi, in februarie 2015 a fost aprobat "Lenvatinib", un medicament care reduce nodulii. Mai sus am aratat un rezultat excelent prin folosirea empirica in SUA a unui medicament Opdivo=nivolumab la un pacient cu cancer de tiroida diferentiat progresiv refractar la iod radioactiv, cu multiple metastaze la plamani si oase - dupa aprox 9 luni la PET scan nu a mai aparut nici urma de cancer (nici o captare FDG).
Tendinta medicilor in cazul metastazelor de mica marime care nu cresc, este observarea periodica, pentru ca in destule cazuri acestea nu cresc deloc sau cresc foarte putin pe parcursul a chiar 10-20 ani.
In functie de analizele trebuie facute pentru a stabili profilul genomic, avand in vedere marimea redusa a nodulilor de pe plamani, personal cred ca se pot incerca noile medicamente.

@helga 61
Revenirea vocii poate dura luni de zile. Cel mai bine ar trebui consultat un medic ORL-ist (f. bun).
0
13-12-2015, ora 14:46
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
bluetux!!!
Esti un inger!!! Cine esti ?? esti fff bine informata si mai ales... ai un suflet minunat. Multumesc pentu toate informatiile.
Cred ca din cauza grabei nu am scris ff explicit. Prima data am avut PT1N0M0, apoi dupa a doua operatie mi-au scris PT4N0M0- daca se poate asa ceva ?
Nimeni nu a zis nimic de R sau V ?
Iti dai seama cata lume merge la control dupa iod si li se face numai TSH si T4 si merg acasa linisti?
DE fapt... poate e mai bine asa
Eu am avut carcinom papilar- varianta foliculara si trabeculara, mai multi noduli, cel mai mare fiind de 3, 8 cm
Va multumesc inca o data si mai tinem legatura. Dupa sarbatori voi incepe sa caut acele medicamente de care spui.
Ma simt putin mai bine acum, om minunat!!!!!o duminica frumoasa.
0
18-12-2015, ora 11:07
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
Buna Ely-body,
Nu am primit mesajul tau, am vazut ca mi-a intrat ceva pe junk mail si am sters din greseala. Scuza-ma, dar poate imi dai nr de telefon inca o data. Multumesc ff mult
0
29-12-2015, ora 12:37
elenica17
Nu este medic/terapeut
elenica17
Am revenit si mai trista si mai dezamagita, atat urmare unei punctii cu diagnostic carcinom papilar, cat si faptului ca nu am reusit o programare la C.I Parhon. Neumultumitor este ca medicul endocrinolog din Parhon m.a trimis la operatie la medicii din Parhon, dar la spitalul privat, unde isi mai desfasoara o parte dintre activitati, deoarece este o lunga lista de asteptare pt. anul 2016 dupa luna martie. Financiar nu am putut suporta costurile, la Sanador. Asadar dupa un pin-pong de 2 luni cu mine, am ajuns la Elias. Ingrijorator este ca am o tuse care este din ce in ce mai rea, dureri in spate, analizele sunt bune in paramerti normali, calcitonina ok, nimic din analize nu indica aceasta tumoare.Punctia am facut-o la Elias, dar rezultatele au venit de la Clinica Domina Sana. Toti m.au trimis catre mediul privat.sunt deprimata si confuza din cauza diagnosticului si apoi din cauza esecurilor pe care le.am intampinat. Doresc sa va intreb daca ati facut vreo intereventie chirurgicala de carcinom papilar la Sp Elias dr. Adrian Miron. M.a programat pe 04 ian 2016. Poate ma ajuta cineva si pe mine cu sfaturi.
0
29-12-2015, ora 13:09
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Nu stiu nimic despre dr Miron, dar parerea mea personala e sa alegi un dr specializat in tiroidectomii, unul care opereaza multe tiroide pe an. Daca in BUcuresti nu se poate, mai ramane Clujul - Inst. Oncologic (acolo e si medicina nucleara).
Diagnosticul final de carcinom se va pune numai dupa operatie, daca se confirma.
0
29-12-2015, ora 23:14
elenica17
Nu este medic/terapeut
elenica17
Iti multumesc din suflet bluetux, pentru sfat. Nu stiu ce sa mai fac, pur si simplu nu cunosc pe nimeni, as fi vrut sa ma operez la Parhon, sunt din provincie, sunt macinata de aceste nereusite.am. 2 copii mici. Crezi ca diagnosticul pus la punctie poate fi infirmat, sau modificat in sensul ca poate fi diagnosticat un cancer mai agresiv? Si durerile, astea, punctia am facut.o pe 8 dec.a.c..
0
30-12-2015, ora 09:34
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Sa speram ca dr Miron isi va face bine jobul, poate cineva care s-a operat la Elias va posta ceva pareri. Nu este o operatie complicata pentru un chirurg bun.Avand in vedere punctia, operatia nu trebuie intarziata.
Diagnosticul final se va pune numai dupa examenul anatomo-patologic de dupa operatie, poate fi infirmat diagnosticul de carcinom, de ex. poate fi o tumoare benigna = adenom, poate fi confirmat carcinomul papilar la care regula este vindecarea in peste 80-90% din cazuri. Cancerele mai agresive sunt mai rare, nu te gandi la asta. Eventual, pentru siguranta, se pot duce lamele si la "Babes" pentru o a doua opinie
1
31-12-2015, ora 20:42
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
fran57 am trimis mesaj pe privat cu numarul de la fundeni. daca nu reusesti sa-l citesti iti dau mail-ul -*

(* modificat de admin)
0
02-01-2016, ora 16:16
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
elenica 17-
Nu te opera la no -name dr despre care nu stii, asa am facut eu si acum trag consecintele. Intereseaza-te bine, eu zic ca Blue -Tux are dreptate, dr de la Parhon sunt buni ( ex: dr. Stanescu, Gemigean, etc) ei opereaza zilnic tiroide, au mare experienta. Nu merge in provincie( eu am fost la Iasi si am gresit!!!!).Chiar daca mai astepti putin, nu risca. Mult succes.
0
02-01-2016, ora 16:18
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
multumesc ely-body, sper sa nu deranjez cu intrebarile mele, inca o data mii de multumiri
Elenica 17- poate e bine sa faci un control la plamani sa vezi de ce te doare?
0
02-01-2016, ora 17:33
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
fran57, nu este nici un deranj stai linistita. poti suna oricand
0
04-01-2016, ora 21:46
biga66
Nu este medic/terapeut
biga66
Am fost operata de carcinom medular iar dupa operatie cacitonina a fost4.Imi poate spune cineva cam la ce urmeaza sa ma astept.Am discutat si cu alte pers.si mi-au zis ca mai bine nu ma operam.Rezultatul la biopsiePT3 PN0ST3.
0
07-01-2016, ora 17:32
Adisan
Nu este medic/terapeut
Adisan
Salut. Am fost operata acum aprox. 3 sapt. Extirparea glandei si a ganglionilor. Toate bune aparent, am insa o senzatie de nod in gat la inghitire si o presiune permanenta ca si cum cineva mi-ar apasa pe gat in acea zona.

Este normala aceasta senzatie? Multumesc.
0
07-01-2016, ora 18:40
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@biga66
Si ce ar fi dorit acele 'persoane' sa faci? Boala nu se vindeca prin alta metoda.
Valoarea calcitoninei dupa operatie e foarte buna.
La prima vedere, e foarte posibil sa nu mai existe tumori/resturi maligne.
O calcitonina persistent mai mare sau egala cu 10, dupa tiroidectomie, ar sugera prezenta tumorilor reziduale.
Urmeaza controalele si masurarea calcitoninei stimulate, pacientii cu doua rezultate de calcitonina bazala si stimulata normala, cel mai probabil nu mai au boala. Riscul de recadere la acesti pacienti este de sub 5% la 10 ani. Oricum, exista un risc si periodic se va face controlul ecografic si masurarea calcitoninei basale.
@Adisan
Dupa o tiroidectomie cu disectie ganglionara sunt normale senzatia asta si multe altele, pot persista pana la un an dupa operatie.
0
08-01-2016, ora 17:35
biga66
Nu este medic/terapeut
biga66
Multumesc bluetux m-ai mai linistit.Astept sa-mi mai treaca senzatia de, , , strins de git, , , si sa vad peste o luna rezult.la analize.Mi s-a spus ca aceasta senzatie o pot avea si din cauza ca mai trebuie dozat eutiroxul.
0
10-01-2016, ora 09:14
Michella74
Nu este medic/terapeut
Michella74
Buna tuturor! Urmeaza sa fiu si eu operata de tiroida, extirpare totala. Am tot citit opiniile voastre si am sentimentul ca dupa operatie viata ti se schimba total. Va mai urmaresc si incerc sa ma mai linistesc. Doua intrebari v-as adresa: cum se procedeaza cu plata pt medic si anestezist? Citeam ca nu ai voie de efort dupa operatie- sex se poate face? Va multumesc mult, probabil ca va voi mai deranja si cu alte chestiuni pe masura ce ma vor chinui.
0
12-01-2016, ora 11:50
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
buna fetelor! am o intrebare pentru cele care au facut terapie cu iod. avem voie sa fumam? nu este pentru mine, eu nu mai fumez de 15 ani. multumesc pentru raspuns!
0
17-01-2016, ora 15:25
annelise
Nu este medic/terapeut
annelise
@Michella74: nu e neaparat sa ti se schimbe viata total, mie nu mi s-a schimbat mai deloc, fireste depinde si de caz dar iti recomand sa fii optimista. Eu ma simt ca inainte si doar cicatricea imi mai aminteste de operatia de acum 9 luni. Nu ai voie efort e adevarat, la inceput nici nu prea te misti normal ca iti tii gatul cam teapan, dar sa stii ca eu am iesit, am facut mici cumparaturi, curatenie prin casa la cam o saptamana dupa operatie...relatii sexuale cam la 2 luni, cand m-am simtit suficient de confortabil

@nsta referitor la ce spuneai cu conversia t4 in t3 sa stii ca la mine nu a scazut tsh-ul sub eutirox, cel putin nu cat ar fi fost normal si m-a trecut endocrinologul pe novothyral care e o combinatie de t3 cu t4. la o luna s-au vazut efectele. Am vazut ca marea majoritate a celor operati iau eutirox, desi se pare novothyral-ul e mai eficient, cel putin a fost in cazul meu...
0
17-01-2016, ora 21:00
ioana62
Nu este medic/terapeut
ioana62
Buna seara tuturor!Sunt operata recent (14.01.2016)-titiroidectomie totala.Operatia a fost facuta la Spitalul Parhon.Totul a decurs bine, sunt deja externata, dar din pacate nu mai sunt atat de sigura de ce am de facut in vederea ingrijirii plagii.. Am scos astazi pansamentul si nu stiu daca trebuie sa curat plaga cu ceva pana cad plasturii cei mici sau trebuie sa astept cele 7-10 zile si apoi sa fac acest lucru...Sunt inca speriata si nesigura de tot ce am de facut in continuare.
Multumesc cecolr ce ma vor ajuta, si sanatate multa tuturor!
0
25-01-2016, ora 20:41
inicoleta
Nu este medic/terapeut
inicoleta
Buna seara!
Scriu aici pentru ca pe 22 februarie am programata o fericita operatie la Parhon. Am fost diagnosticata cu Basedow Graves in urma cu 3 ani, iar de atunci la recomandarea medicului endocrinolog am urmat tratament cu tyrozol. Cam de 1 an jumatate sunt in remisie si de cand am fost diagnosticata mi s-a recomandat extirparea totala a tiroidei, fara alte variante alternative. Atunci am fost prima data la medicul Brasoveanu, care a intarziat vreo 2 ore, desi programarea era la privat si platisem cam 250 de lei, ca sa-mi spuna ca vine tocmai de la Parhon. I-am spus ca eu vin tocmai din Constanta si drumul a fost lung si aglomerat. Mi s-a parut arogant, dar presupun ca asa devii dupa un timp in care oamenii din jurul tau se comporta cu tine ca si cum ai fi vreun mini zeu. Consultatia a durat aproximativ 30 de minute. Mi-a spus si el ca trebuie musai scoasa tiroida mea, desi eu ma simt excelent de ceva timp, nu am noduli si analizele imi ies ca la carte, desi n-am mai luat tyrozol de jumatate de an. Nu mai am insomnii de vreo 2 ani, am palpitatii foarte rar, ochii mei nu mi-au iesit din orbite si desi am un job foarte solicitant si stresant, ma enervez foarte rar. Tusesc in schimb. Am tot incercat sa gasesc medici care sa imi dea variante alternative, pentru ca, din gandirea mea de om nepregatit medical, ma gandesc ca totusi extirparea unui organ destul de important din corpul meu, la varsta de 26 de ani, nu are cum sa vina fara consecinte. Unele poate mai grave decat daca nu m-as opera. Mi-a fost teama pana acum sa citesc pe forumuri urmarile unei astfel de operatii, gandindu-ma ca nu o sa mai vreau sa ma operez. Si exact asta am patit. Va rog sa ma ajutati. Mi-e teama sa nu ma ingras dupa operatie. Toata viata am avut intre 47 si 50 kg si a fost perfect asa. Jobul meu este in vanzari si in 2, maxim 3 saptamani de la operatie vreau sa ma intorc la birou si am nevoie de aceeasi voce. Sunt o persoana activa si chiar nu imi doresc ameteli si oboseala dupa operatie. Se merita sa fac operatia acum, asa devreme? daca tiroida mea nu prezinta un risc prea mare? ce analize ar trebui sa fac pentru a fi sigura ca ea chiar trebuie operata, pentru ca sincer, domnul Brasoveanu si medicul meu endocrinolog, cu tot respectul, imi lasa impresia ca iau bonus din extirpari de tiroida, cum iau si eu la rezervari. Daca treceti printr-o situatie asemanatoare, sau si voi aveti aceleasi temeri, dar detineti mai multe informatii decat mine, va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat si va doresc o seara frumoasa!
0
25-01-2016, ora 21:42
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Basedow Graves este o boala autoimuna, nu se vindeca, dar se poate tine un timp sub control cu tratament medicamentos antitiroidian sau cu iod radioactiv care distruge lent tiroida. Chirurgia este indicata la pacientii tineri, in remisie, mai ales daca au o gusa mare sau/si oftalmopatie. Avantajul fata de medicamente sau iod consta in vindecarea imediata a bolii si eliminarea chirurgicala a unui eventual cancer de tiroida ocult sau banuit.
Un endocrinolog bun poate sa spuna cat se mai poate continua cu tratament, dar tot la chirugie se ajunge (cu precizarea ca in starea de hipertiroidie nu este permisa operatia).
Ingrasarea nu o sa se produca cu dieta si alimentatie sanatoasa.
0
26-01-2016, ora 10:40
Monetta
Nu este medic/terapeut
Monetta
INICOLETA - daca tu te simti bine si tsh este in limite normale nu te opera ! Si recomand tuturor sa nu-si mai scoata glanda cu atata usurinta dupa diagnosticarea unui nodulas de 2, 3 mm, ca nu a murit nimeni din asta. Se poate intarzia operatia chiar ani buni daca fizic va simtiti bine. Eu m-am operat acum 1 an pentru ca aveam gusa basedow foarte mare, ma sufocam, ma innecam cu mancare, saliva, apa, aveam dureri crunte de cap, de la thyrozol faceam urticarie si ma dureau oasele foarte tare, si a trebuit sa ma operez. Dar viata dupa operatie nu e foarte grozava, am zile intregi cu stari de oboseala crunta, frigul mi se pare foarte greu de suportat, tot corpul parca functioneaza greu, m-am ingrasat 15 kg si abia daca mananc ceva la amiaz. Eu care eram o gurmanda si o iubitoare acum nu-mi doresc deloc sa fac dragoste, efectiv parca sunt alt om si nu mi-e bine cu mine deloc. Plus stresul de a nu uita dimineata sa iau pastila magica, apoi incepe stomacul sa roada, asteparea de 30 min pt absorbtie, daca aveti de luat ceva medicamente pt alte afectiuni trebuie asteptat vreo 2 ore pentru a nu impiedica absorbtie. etc. Mie mi se pare foarte aiurea tot ce mi se intampla iar daca nu as fi avut acele dureri crunte de cap cu siguranta nu m-as fi operat. Deoarece hipertiroidia o aveam de 7 ani diagnosticata dar abia in ultimul timp incepusem sa ma simt rau si sa creasca gusa pentru ca ma mutasem intr-o tara in care sarea era neiodata. Bafta tuturos si sfatul meu atat timp cat va simtiti bine nu va scoateti glanda ! S-ar putea sa nu va mai intalniti cu acel bine niciodata.
0
26-01-2016, ora 10:55
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
@inicoleta, atata vreme cat analizele sunt in limita(in special fT3) si pulsul e normal(sub 80 in repaus)nu ar fi recomandabil a fi scoasa. Situatia trebuie urmarita, o data la 6 luni prin analize si eco, parerea mea. Dupa cum spuneti, daca aveti Basedow Graves in remisie, sunt tot felul de adjuvante naturiste(tinctura de sanziene, seleniu, etc) pentru a mai reduce nivelul anticorpilor specifici(analiza Trab, aTPO). Parerea mea e sa va tineti tiroida acolo unde este atata vreme cat situatia e normalizata(adica nu aveti simptome de hiper) si reusiti sa o tineti sub comtrol. Sunt unii pacienti care sunt in remisie de multa vreme si nu au nici un fel de problema(cam 20, 30% din cei cu B.G.), altii din pacate recad si atunci este necesar un tratament cu RAI sau operatie(cu cond sa fie stabilizati). Daca totusi va decideti sa va operati trebuie sa stiti ca pe urma unica solutie este tratamentul de substitutie hormonala, care nu intodeauna da cele mai bune rezultate. In 90% din cazuri Euthyroxul este considerata "pastila minune" de catre medicii care o prescriu dar o parte din pacienti (in special cei care au avut RAI sau tiroidectomie totala)constata ca luand Euthyrox, dupa o perioada se ingrasa chiar daca tin dieta dietelor, au pielea uscata, ameteli, obosesc repede, raguseli, lipsa de concentrare, gandire greoaie, etc, adica multe simptome ale hipotiroidismului persista chiar daca sunt pe o doza de intretinere corecta si au analizele bune(in limitele de ref.ale laboratorului). Succes.
0
05-02-2016, ora 19:50
cleo_clau2003
Nu este medic/terapeut
cleo_clau2003
Bună, fetelor, sun noua pe acest forum şI sunt tare speriata.pe data de 16 februarie, sunt programată la operaţia te extirpare tiroida.am facut tratament cu tyrozol aproape 4 ani.când era ok, când recidiva.sper sa fie bine, deşii acest stres de pana la operaţie m-a cam dat peste cap.cu o săptămână înainte trebuie sa opresc tyrozolul şi sa iau soluţie lugol.ştiţi cumva este o regula, se ia inainte sau dupa masa?se poate lua cu apa?Mulţumesc pt răspunsuri anticipat
0
07-02-2016, ora 14:27
inicoleta
Nu este medic/terapeut
inicoleta
Buna ziua, fetelor!
In primul rand, vreau sa le multumesc celor care mi-au raspuns. M-au ajutat parerile voastre. Am decis sa fac operatia pe 22 februarie. M-am gandit foarte mult, m-am documentat mai bine, si aparent, asta este cea mai buna solutie pentru mine. Pe 29 ianuarie am fost din nou la Parhon, sa iau lugol-ul. cleo_clau2003, mie mi-a spus sa iau 5 picaturi de 3 ori pe zi, dupa masa si da... dizolvat in apa. Tu te operezi inaintea mea, asa ca astept raspunsul tau sa imi spui cum a fost. Mult succes si sa te pui pe picioare repede. Si eu sunt speriata de operatie, dar incerc sa fiu optimista. Mai e putin pana atunci. O zi frumoasa!
0
07-02-2016, ora 14:32
cleo_clau2003
Nu este medic/terapeut
cleo_clau2003
Bună inicoleta şi mulţumesc pt răspuns, am sa te ţin la curent cu toate simptomele imediat ce pot, după operaţie. Eu ma operez la Regina Maria, Băneasa. Sper sa fie totul ok.dar oricum nu am scăpat de frica.multa bafta şi fi mai curajoasa ca mine
0
08-02-2016, ora 15:55
ageorge
Nu este medic/terapeut
ageorge
As vea sa stiu cine a fost operat de dr.Brasoveanu cum s-a simtit si ce recomandari are????? Multumesc.
0
13-02-2016, ora 14:01
ageorge
Nu este medic/terapeut
ageorge
Eu inca astept raspuns!!!!Multumesc
0
13-02-2016, ora 14:57
inicoleta
Nu este medic/terapeut
inicoleta
ageorge, Brasoveanu urmeaza sa ma opereze pe mine pe 22 februarie. Daca ai rabdare, iti zic atunci cum e dupa operatie. :)) Mi l-a recomandat cineva. Mie mi s-a parut arogant, dar am inteles ca e un medic bun. Vom vedea. Pana atunci, sper sa iti raspunda cineva care s-a operat deja la el. O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 232425 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •