Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 222324 ..... 116 117 Înainte ›
0
22-10-2015, ora 09:55
elenica17
Nu este medic/terapeut
elenica17
Iti multumes pt incurajare.Nu am gasit date despre dna doctor, practic nu stiu cine ma va opera, endocrinologul din provincie m-a programat la ea, este medic la Parhon doar atat stiu.tocmai de asta cred ca este ceva grav, de a mers asa repede. Eu nu prea pot lipsi mult de la serviciu. Nu stiu ce voi face. Va rog in caz ca puteti sa ma sfatuiti, va multumesc.
0
22-10-2015, ora 16:29
glucian2k1
Nu este medic/terapeut
glucian2k1
elenica 17, m-am documentat. Eu cred ca dr. Musat e medic endocrinolog, nu chirurg, deci de operat te va opera unul din cei doi doctori mentionati inainte.La dansa mergi la control de specialitate si nu stiu daca programarea din 2 nov e pt operatie sau pt control, eu tind sa cred ca pt a doua varianta.Probabil ca ti se va face punctie sau te va programa direct pt operatie.Nu te speria, chiar daca e ceva mai grav, problema este rezolvabila.Nu e ca la alte organe...Inca o data, numai bine!
0
13-11-2015, ora 11:21
sim17
Nu este medic/terapeut
sim17
Avem voie sa bem cafea cu cofeina inainte de terapia cu iod radioactiv?
0
15-11-2015, ora 14:10
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@sim17
Nu stiu ca ar fi vreo contraindicatie in acest sens. Incearca sa eviti laptele in cafea insa. Eu am urmat de doua ori terapia si am baut de ambele dati cafea normala fara lapte.
O zi buna
0
19-11-2015, ora 10:05
Gigi83
Nu este medic/terapeut
Gigi83
Bună ziua m.am operat în Ungaria de tiroidectomie totaa şi mi s.a depisat după biopsie carcinom folicular minim invaziv, nodul de 1, 5 cm, fără inflamarea ganglionilor pe care nu mi i.au scos, fără metastaze şi fără invadare sangvina spuneti.mi va rog a trecut cineva prin aşa ceva?!
0
20-11-2015, ora 15:38
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Da, eu. Numai ca la mine s-au scos si 20 de ganglioni. Ce ti-a recomandat?
0
20-11-2015, ora 16:03
Gigi83
Nu este medic/terapeut
Gigi83
Pt lavteo, mi.au recomandat să fac iod radioactiv, operaţia am făcut.o astept să iau eutirox, sper să fie bine, ideea e ca nu prea am văzut bărbaţi aici care să aibă aşa ceva, dar sper să fie ca am înţeles ca, carcinouml papilar şi cel folicular este vindecabil
0
21-11-2015, ora 01:49
Cristinatina
Nu este medic/terapeut
Cristinatina
Buna! As vrea sa stiu ceva, daca stiti îmi puteti spune va rog :( am rămas însărcinată si am 7 săptămâni si ma întreb daca aceste pastile îmi pot afecta copilu ?? Este primul copil si mil doresc nu as vrea sa fac avort.. Am 17 ani. Îmi puteti spune dacă stiti ceva despre acesta problema :(
0
23-11-2015, ora 00:10
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@Gigi83:carcinoamele sunt vindecabile, stai linistit.Insa, programeaza-te la iod, programarile se fac in Romania doar in 3 locuri si este f aglomerat.Daca ai unde sa faci in Ungaria e ok, altfel fa-ti programare in Romania la Cluj, Bucuresti sau Iasi parca. Vorbim dupa.


@Cristinatina:despre ce pastile vorbesti? Eutirox? Daca esti in tratament ar fi bine sa vorbesti cu dr tau endocrinolog si cu ginecologul.Ei sunt in masura sa-ti spuna mai bine. Noi aici vorbim despre experienta de dupa operatie de extirpare tiroida.Esti operata?
Acum sa-ti dau un sfat ca mama...e cam devreme sa fii mama la 17-18 ani...
0
23-11-2015, ora 09:03
Gigi83
Nu este medic/terapeut
Gigi83
Lavteo ai avut aceeaşi problemă? Când s.a întâmplat ce diagnostic ai avut, ai trecut peste asta, cum te simţi după şi cu tratamentul de eutirox?!
0
23-11-2015, ora 12:41
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@Gigi83: da, in 2013 am avut carcinom papilar cu adenopatii latero-cervicale; m-am operat la Bucuresti la sp Parhon si mi-a fost extirpata tiroida si 20 de ganglioni limfatici; am facut 2 cure de iod radioactiv tot la Parhon la 6 si 12 luni de la operatie si acum sunt vindecata si sub supraveghere; am facut deja primul control al tiroglobulinei ( care spune daca ai/nu ai celule canceroase tiroidine in corp) si a iesit 0. Iau euthirox in fiecare zi, dozat de endocrinolog si e bine. Am probleme cu calciul, nu se mai asimileaza asa ca din cand in cand, cu pauze adica, iau calciu.
0
23-11-2015, ora 13:01
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
ptr latevo; "Iau euthirox in fiecare zi, dozat de endocrinolog si e bine". Am si eu o curiozitate daca se poate, ce inseamna bine, va simtiti ca inainte(cand nu aveati problema cu tiroida), nu ati luat in greutate, etc ?
0
23-11-2015, ora 13:08
Gigi83
Nu este medic/terapeut
Gigi83
Pt lavteo Eu am carcinom folicular minim invaziv de 1, 5 cm, fară invazie vasculară, ştii ceva de carcinomul asta din auzite cât ai umblat pe la Bucureşeti, e tratabil?!
0
23-11-2015, ora 13:11
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@nsta: nu am avut niciodata manifestari "specifice" problemelor cu tiroida si aici ma refer la senzatii de sufocare, transpiratii reci, uscare a pielii...am descoperit carcinomul la o ecografie pe care am facut-o din proprie initiativa cautand un raspuns la o alta problema de sanatate pe care o am..in leg cu greutatea am avut de cand ma stiu tendinta de ingrasare pe care am tinut-o sub control cu diete si sport.acum insa am luat vreo 7 kg in greutate si mai greu de tinut sub control. Ideea e ca " mi-e bine" inseamna ca nu am alte manifestari in afara celor expuse, nu am murit de cancer...imi vad de viata mea. Dupa ce treci printr-o astfel de situatie nu prea te ingrijoreaza silueta, sau cel putin pe mine. Am grija in continuare si incerc sa nu ma ingras mai mult prin evitarea dulciurilor si prin sport cat se poate.
0
23-11-2015, ora 13:32
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
QGigi83: ca si cel papilar este tratabil asa cum am zis mai sus.
0
23-11-2015, ora 13:40
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
ptr. latevo; ma bucur ca ati reusit sa depasiti cu bine momentele dificile prin care ati trecut. Ma interesa in special cum va simtiti pe Euthyrox deoarece si eu sunt pe o doza de intretinere de 125 si nu sunt intr-o stare grozava, adica comparabila cu cea cand eram sanatos. In urma cu aprox. 3 ani am suferit o ablatie a tiroidei cu iod radioactiv la Cluj si de atunci ma cam chinui cu dozajul. Cred ca am sa trec pe alt produs nesintetic, eutiroxul asta nu functioneaza ptr mine, poate la femei se preteaza mai bine.
0
26-11-2015, ora 00:09
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@nsta: nu pot sa spun ca sunt ca inainte, dar, nu am stari de oboseala ( adica pot chiar sa merg si la sala si sa fac treaba si acasa si la birou!!!), nu-mi bate inima in vreun fel aiurea ( am putin pulsul marit cand e f cald si parca ma strange putin de gat), nu transpir mai mult ca inainte...tu ce manifestari ai? Poate nu e dozat corect...eu, dupa diagnosticul avut trebuie sa fiu cu TSH-ul pe la 0.2 dar uneori e putin mai mare. Nu ma deranjeaza fizic nimic, de asta si zic ca am trecut peste.
0
26-11-2015, ora 05:07
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
Pentru gigi83 eu am avut carcinom varianta foliculara de 6.4 cm cu invazie vasculara, am facut o singura sedinta cu iod.Inainte de administrarea iodului se recolteaza sange.Analizele mele Tsh, tgo au fost bune.Merg din 6 in 6 luni la control.Viata nu mai este ca inainte...am devenit pretentioasa la caldura, la diferite mirosuri, uneori palpitatii, uneori am insomnii..exact cum spunea lavteo 7 kg in plus.Viata merge inainte...asa cum este, cu ajutorul lui D-zeu.Am intalnit cazuri cu metastaze si s au vindecat.Ultima data am intalnit o fata care avea carcinom medular.Mi.a spus trist, tu ai avut noroc ca a fost folocular si s.a tratat cu iod...dar eu..:(
0
26-11-2015, ora 08:01
Gigi83
Nu este medic/terapeut
Gigi83
Auu doamne, atâta lume bolnavă, clar nu mai eşti ca inainte, eu psihic am fost dărâmat, şi cred ca are şi legătură cu hormonii astia, cum mă gândesc ca mă doare ceva, imediat oboseală înţepături în piept şi nesomn uneori, deşi multă lume cu care am discutat cică se simte mai bine ca inainte când avea tiroida, li s.a nimerit doză de eutirox şi sunt foarte bine chiar au slăbit. La mine odată cu scoaterea am constata ca şi colesterolul a crescut la 231, doctoriţa endocrinolog zicând ca e normal, ţi se da peste cap metabolismul, eu care am fost mai mult vegetarian la viaţă mea, sport aproape în fiecare zi şi multe fructe şi legume, carne în special de porc, doar la crăciun şi atunci doar mirosit :) de multe ori, în urma cu doi ani aveam 96 colesterolul, .ciudat se manifestă organismul, dar din cauza STRESULUI, credeti.mă poţi să îţi dai tot peste cap,..cam asta a fost problema la mine, ..fiţi pasivi, dacă ia casă foc, va întoarceţi cu spatele si aţi plecat, fără stres, ne zapaceste, asta ca o paranteză.
0
26-11-2015, ora 18:43
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
latevo; eu sunt pe euthyrox de vreo 2 ani(dupa RAI), si in ciuda faptului ca am tot crescut doza(tsh e pe la 0, 3)am mare parte din simptomele de hipotiroidism, fata buhaita, crestere in greutate vreo 15 kg(cu regim cu tot), colesterol marit, pielea uscata, oboseala, dureri articulare, etc. Am constatat (dupa cateva lecturi amanuntite pe diferite siteuri si forumuri de specialitate din afara) ca toate simptomele astea sunt din cauza faptului ca nu se realizeaza o conversie optima a t4 in t3 in organism(ficat si intestin in special) cu toate ca tsh si ft4 sunt in limite normale. Si intradevar valoarea mea, a ft3 este mica(aproape de limita de jos a intervalului dat de laboratorul unde mi-am facut analiza)si probabil multi pacienti ca mine sunt in situatia asta. Medicii nu dau importanta analizei de fT3 ci doar tsh-ului si Ft4.Ei se uita matematic/statistic peste valori si daca vad ca sunt in limite spun ca esti ok dar nu e chiar asa. Oricat euthyrox(T4 sintetic) as lua valoarea T3 nu se urneste din loc ori t3 este hormonul activ, important, care realizeaza metabolismul organismului. Fara o valoare fT3 aproape macar de jumatatea intervalului nu e ca inainte. Scuze ptr. introducerea prea lunga.
0
03-12-2015, ora 19:11
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
Buna seara,
As vrea sa aflu si eu daca este cineva care are metastaze la plamani in urma recidivei cancerului de tiroida - papilar varianta foliculara?
La mine a recidivat dupa 1, 5 ani dela tg =0, 06 a crescut la 10 si a recidivat direct la plamani ( am facut un pet ct scan- mai bine nu il faceam !!!!- acum stiu ce am si traiesc un adevarat cosmar ) - zilnic am impresia ca e ultima zi din viata !!!!!
Nu pot sa cred ca la un tg de 7 ( acum dupa a doua operatie am deja metastaze)
Va rog, daca e cineva ca mine...poate gasim o solutie. La mine iodul nu a mai captat ( am facut 3 sedinte, deja de la a doua nu a mai captat), chimio si radioterapia zic doctorii ca nu are efect la acest tip de cancer. Ce fac acum? astept sa vad cum ma degradez pe zi ce trece.. ma uit la maini si vad cum se fac mai galbene, la fatza par brozata pt ca plamanii nu mai sunt oxigenati -am cativa noduli.
Poate e cineva in situatia mea ? cat mai putem trai? Fran
0
04-12-2015, ora 14:05
mirza lucian
Nu este medic/terapeut
mirza lucian
Am fost operat de tiroida, gusa multinodulara in data de 9.ll.2o15 la Spitalul Municipal Cluj Napoca de catre dr.Silaghi Horatiu, chirurg cu mini de magician un om deosebit operatia a durat 3 ore anestezie totala, primele 3 ore dupa operatie au fost mai grele tot timpul aveam senzatia de inghitire care im provocau dureri care au disparut dupa circa 3-4 ore seara m-am ridicat din pat si m-am plimbam singur prin salon, nu am si nu am avut restrictii la mincare efort, internarea a durat 7 zile intrucit aveam tub de drenaj.imprezent ma simt bine nu am probleme cicatricea de la git s-a inchis frumos, nu am avut probleme de cadere de calciu, fac tratament cu Euthirox 100 mg.Cei care aveti probleme cu tiroida si necesita operatie nu va fie frica, operatia nu este grea, sa fiu sincer la inceput si mie mi-a fost frica a trebuit sa treaca 5 luni pina m-am hotarit, daca doriti alte lamuriri va raspund cu placere sa auzim de bine.
0
06-12-2015, ora 20:55
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@fran57: dupa cate am citit eu acest tip de cancer "reactioneaza" numai la terapia cu iod. Ce nu inteleg insa este cand ai facut cele 3 tratamente cu iod? Inainte de metastaze? Ce ti-au spus medicii? Imi pare rau sa aud ca s-a intamplat asta, dar eu zic sa fii pozitiva si sa lupti in continuare, nu te lasa doborata de boala. Treci imediat pe un regim fara niciun produs animal ( nimic!!!). Incearca sa te intaresti si cu o bautura facuta din jumatate litru apa fiarta in care pui dupa ce ai spalat bine ( de preferat bio) coaja ( numai partea galbena) de la 3 lamai si lasi ma macerat pana se raceste. Filtrezi apoi si pui 1 lingura bicarbonat de sodiu si zeama de la lamai si miere dupa gust. Eu am baut chestia asta vreo 6 luni dupa operatie. Macar incerci. Are gust putin sarat dar e ok. Nu fac nicio predica dar celulele canceroase trebuie distruse, iar un regim format din alimente alcaline ( produsele vegetale) ajuta la stoparea inmultirii lor pt ca nu sunt hranite cu produsi acizi.(produse de la animale). Te rog, incearca, nu dispera si fii tare optimista. Nu renunta!!!
0
07-12-2015, ora 19:02
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@fran57
Valori ale tiroglobulinei de 7-10 sunt prea mici ca sa sugereze metastaze pulmonare de cancer tiroidian, nu e de ajuns PET-scan, pt. diagnostic se face biopsia nodulilor. Pot fi noduli de alta natura, chiar benigni.
Valorile Tg sunt cu sau fara tratament de substitutie, cu ce valori ale TSH si AntiTg ??
E necesar controlul atent, CT scan e deajuns pt urmarirea evolutiei dimensiunilor nodulilor.
0
11-12-2015, ora 11:29
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
Multumesc pt raspuns Lavteo si Bluetux
Va scriu mai tarziu ca sunt la servici, pupppp
0
11-12-2015, ora 18:49
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
multumesc inca o data Lavteo si Bluetux
Nici nu stiu ce sa cred despre evolutia bolii mele. M-am operat in 2013 la Iasi, aparent o operatie usoara dar cu final neasteptat: carcinom papilar varianta foliculara : PT1NxMx-dc Grigorovici. Se pare ca nu m-a operat prea bine ca a lasat ceva resturi. Am facut o doza de iod la Cluj, apoi dc e acolo a zis ca tsh de 3, 3 e bun ( cand de fapt trebuia tinut la 0, 1)
tg=0, 06 cu tratament si 1, 1 fara tratament - dc de la Cluj a zis ca nu imi mai trebuie iod ( nu mi-a facut ecograf, cu toate ca pe bilet scria ca mi-a facut control clinic, imagistic si imunologic!!!!)
- dupa 6 luni a crescut tg-ul la 10 -fara tratament( tsh =35)
- dc de la Cluj m-a trmis la operatie care am facut-o la Bucuresti
- am facut inca o doza de iod la Parhon ( tg=7 tsh=65)
- scintigrama negativa ( deci nu a captat iodul)
-dupa 6 luni iar a inceput sa creasca tg-ul ( am facut analiza in teritoriu cu tratament- aveam 1, 6)
-dc de la Bucuresti a zis ca nu am nimic ( chiar daca tg-ul crestea) si sa vin peste un an!!!!
- dar eu am fost la turci, am facut pet-ct si surpriza : noduli la plamani -deci metastaze, am facut iar o doza mare de iod(200) -dc de acolo a zis ca trebuia sa imi dea o doza mai mare a doua oara la Bucuresti
scintigrama iar negativa, deci iar nu a captat iodul
dc de la turci a zis ca chimio si radioterapia nu are efect in acest tip de cancer ( deci sa intelegem ca e un cancer mult mai periculos decat cele care se pot trata cu chimio?)
acum ce ma fac? iodul nu merge, nodulii sunt acolo, am facut si ct scan sa vada marimea nodulilor, merg la control in primavara.
-cert este ca ma doare spatele in zona plamanilor. cateodata ma doare pieptul, am un gust in gura de metal... sunt cu moralul la pamant.
Am o famile frumoasa, nepotei mici, am tot ce imi doresc, . Toti spun ca aceste celule cresc lent.. dar cert este ca... cresc si mai rau este ca stiu ce am in organism !!!!
De aceea... nu va culcati pe o ureche ca se trateaza acest cancer. da, , , dar daca esti bine operat si nu ai celule ramase.. nici nu stii can apar iar si daca iodul nu mai capteaza aceste celule.. ce facem?
Numai Dzeu e acela care mai poate face ceva !!!!!!Doamne ajuta pe toata lumea !!!!Noapte buna si ferice de voi ca sunteti operate bine si aveti o evolutie favorabila
0
11-12-2015, ora 19:34
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Daca nodulii de la plamani sunt sigur metastaze de cancer de tiroida (nu fals pozitivi - de la o fosta pneumonie, infectie fungica, etc.) si nu mai capteaza iodul, mai poate urma chimioterapia cu unul din medicamentele folosite in astfel de cancere de tiroida refractare
http://www.ascopost.com/issues/may-25, -2015/welcome-to-multikinase-inhibitors-in-radioiodine-refractory-thyroid-cancer.aspx
- exista posibilitatea reversibilitatii cancerului refractar - adica sa revina avid de iod ca urmare a chimioterapiei cu unele din noile medicamente care tot apar;
- o surpriza este rezultatul de vindecare spontana a cancerului de tiroida metastazat, cu ajutorul unui medicament (opdivo - in US) folosit pt tratamentul unui tip de cancer de plamani. Aici este legatura, este un site american cu foarte multa informatie, trebuie sa va inregistrati:
https://www.inspire.com/groups/thyca-thyroid-cancer-survivors-association/discussion/spontaneous-recovery-due-to-opdivo/
Nu stiu unde si daca se aplica noile medicamente in Romania si se pare ca turcii nu au auzit de ele, dar tratament in continuare exista!
0
12-12-2015, ora 10:26
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
pentru fran57 mergi si la fundeni. este o sectie de terapie cu iod. eu am facut iodul la parhon si dupa dr golstain totul era in regula scintigrafie negativa cu 30 mci. de doi ani merg la fundeni si imi fac controale acolo. este o doamna dc foarte cumsecade, se numeste dr zamfirescu anca. se fac si internari pt terapia cu iod si dozele sunt foarte mari in comparatie cu parhonul. eu am avut o colega de salon la operatie cu metastaze la laringe gr 4. si a facut 4 sedinte de iod. acum este foarte bine si face dact controale odata pe an. daca vrei iti trimit nr de tel al meu pe privat si vorbim.
0
12-12-2015, ora 12:12
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@fran57:vad ca blue a citit mai multe si nu vreau sa imi dau cu parerea despre evolutie ca nu sunt in masura, insa vreau sa ma lamuresc cu ceva...Ai scris "- dupa 6 luni a crescut tg-ul la 10 -fara tratament( tsh =35)
- dc de la Cluj m-a trmis la operatie care am facut-o la Bucuresti
- am facut inca o doza de iod la Parhon ( tg=7 tsh=65) "...spune-mi te rog, tu nu ai luat deloc euthirox? TSH 65 e ok, dar putea sa fie si mai mare cand ai intrat la iod, adica cu cat e mai mare cu atat captezi mai bine. Regim inainte de iod ai tinut ( fara alimente care contin iod)? Pt ca daca pregatirea nu e facuta cum trebuie captarea nu este cea dorita. Am vazut la internare un pusti care venea a 7-a oara...din acelasi motiv. Celulele trebuie infometate de iod ca sa-l capteze. Eu la Parhon am facut 2 doze fiecare de 100mci ceea ce e destul de mare desi tg era mult mai mic decat al tau. Am repetat tg dupa 9 luni de la ultima tura de iod si mi-a iesit 0.1.Dr mi-a recomand sa nu mai intrerup euthirox-ul o perioada, un an pt o alta analiza tg atata timp cat nu se obs nimic anormal la eco tiroidiana pe care o fac la 3-6 luni.
0
12-12-2015, ora 21:01
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
va multumesc din suflet la toata lumea care mi-ati raspuns!!! am auzit si eu e aceste noi tratamente.. dar am auzit ca aestea prelungesc viata un pic, nu vindeca boala. Dar, oricum, as vrea sa incerc orice. Dc de la turci ( un dc oncolog mi-a propus asa ceva dar dc de la medicina nucleara a zis ca, deocamdata nu ar trebui sa fac nimic. De aceea, astept sa vad ce vor spune in primavara, cand merg la control si am sa cer si eu acele tratamente de care ai spus Bluetux.
Lavteo, - ba da, am luat permanent novotyral si am intrerupt numai cand am facut iod, am tinut regim ff strict inainte de iod, m-am documentat ff bine ce am voie sa mananc. Am fost ff informata de aceasta boala mereu, am fost fericita ca mi-a scazut tg-ul prima data, eram sigura ca m-am vindecat. Dar, cred ca sunt victima doctorilor.: De ce? pt ca:
-dc de la Iasi care m-a operat nu a stiut ce opereaza, nu mi-a facut ecograf, ct sau punctie sa vada de ce natura sunt nodulii, deci nu a curatat destul si cred ca a lasat si asistentul sa faca teste pe gatul meu!!!!
- dc de la Cluj mi-a zis dupa prima doza de iod ca pot tine tsh-ul la 3, 3 cand trebuia sa il tin la 0, 1 ( am aflat mai tarziu asta)
tot c de la Cluj nu mi-a facut a doua oara iod ( dupa 6 luni de la prima doza), cu toate ca aveam tg-ul 1, 1 ( fara tratament- aveam tsh-ul=35)
- a doua oara, cand a crescut tg-ul dupa 1, 5 ani, am fost la 5 doctori sa fac ecograf si numai unul singur a vazut ca am nodul inapoi crescut( si avea 1, 8 cm!!!!!) ( inclusiv la Sanador-la un doctor in medicina si competente ecografice- a zis ca am adenopatii inflamatorii si nici vorba de recidiva !!!(aveam o cicatrice cam mare si de aceea cred ca i-a derutat, dar asta nu e un motiv sa nu vezi asa un nodul de mare.
- apoi -m-am operat la Bucuresti, la particular, la un dc renumit. mi-a facut disectie radicala a gatului, mi-a scos si 46 de ganglioni dar nici unul nu era cu metastaze ( aveam PT4 N0 M0) deci nu aveam invazie si nici un fel de metastaze - biopsia facuta la Medlife
-apoi am facut a doua oara iod la Bucuresti ( aveam tg=7) dc a zis ca e bine, sa nu imi fac probleme
- dupa 6 luni am fost la control ( din proprie initiativa !!!- abia m-a primit dupa o zi de asteptare) -am zis ca iar creste tg-ul( il facusem pe cont propriu, asa pe tratament, si am vazut ca in fiecare luna creste cate puti- adica aveam 1, 5 apoi 1, 9 )si cred ca am ceva adenopatii iar.Dc de la parhon a zis ca am adenopatii in capul meu si sa plec acasa ca nu am nimic ( nu a vazut nimic la ecograf ) a zis ca nu se ia el dupa tg si sa vin peste un an. Nici nu a vrut sa imi faca programare ci a zis sa sun la telefon dupa 2 saptamani (cu toate ca nu am fost nesimtita!!!!)
-am plecat la turci imediat la indemnul copiiilor mei si acolo mi-au facut ecograf, pet-ct scan si mi-au gasit metastaze la plamani - cativa noduli de 3, 5 mm si unul de 9mm. Dc de la medicina nucleara mi-a dat din nou iod si a zis ca spera sa capteze iodul. dar la scintigrama nu s-a vazut nimic. A zis ca acum monitorizam si tinem tsh-ul 0, 1.
De aceea, ma gandesc ca sunt fff multe cazuri ca al meu, pe care dc de la iod le trimite acasa si nu le zice ca faca pet-ct sau alte investigatii. Oare de ce? Poate e mai bine sa nu stii ca ai ceva care nu se mai poate trata !!!!Am vazut pacienti cu tg mult mai mare care erau fericite ca dc a zis ca nu au nimic, care aveau resturi si sperau sa le arda iodul dar nu stiu ca aceste resturi recidiveaza !!!!!
Pt. Ionnee74, cum te simti ? daca ai avut invazie vasculara nu ai controlat plamanii sau oasele ? ce valoare are tg-ul ? cum te tratezi? la tne a functionat iodul?
Multumesc elybody, da, as vrea nr tau, multumesc mult si tie.
O seara buna va doresc la toata lumea !!!
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 222324 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •