Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 212223 ..... 116 117 Înainte ›
0
28-05-2015, ora 11:41
annelise
Nu este medic/terapeut
annelise
Ziua 4
A fost si ziua externarii!!
-dimineata am avut o cadere de calciu dar din ce mai citisem pe aici stiam la ce sa ma astept, probl a fost ca am stat vreo 2 ore amortita pana a venit medicul, a iesit rezultatul calcemiei si i-a zis asistentei sa-mi faca un calciu intravenos; dupa aia mi-am revenit imediat
-pe la pranz au venit rezidentii, ne-au scos tubul de dren, agrafele de la taietura si ne-au schimbat pansamentul si eram gata de externare
-per total pot spune ca a fost o experienta mai buna decat ce-mi imaginasem, conditiile sunt de spital vechi, nerenovat (vorbim aici de clinica III chirurgie de la sf. spiridon), dar se dezinfecteaza tot timpul, personalul a fost f amabil si dragut (desi nu chiar am aruncat cu bani in stanga si dreapta) si am avut un medic care mi-a inspirat incredere si optimism
-acum sunt acasa, n-am sesizat manifestari neobisnuite poate doar o usoara umflatura chiar deasupa inciziei, mai astept sa vad ce se intampla, poate se mai retrage. La iasi nu ti se da eutirox de la inceput, tb sa astepti rezultatul anatomopatologic, momentan nu am stari ciudate de nici un fel (8 zie de la oper), asa ca totule bine si sper sa fie tot asa si in continuare
-celor care urmeaza sa se opereze : mult curaj, nu e o operatie grea, mai ales la ce mai vezi in spital...doar o zi e mai nasoala, cea a operatiei efective, dar trebuie avut totusi grija pentru a evita potentialele neplaceri
0
28-05-2015, ora 17:06
pretioasa
Nu este medic/terapeut
pretioasa
Mutumesc ionee 74!Am programare pe 23 iunie ptr op la dr ghemigian, am emotii mari, mi- e frica de mor. mai vb,
0
30-05-2015, ora 16:35
gabicoz_2006
Nu este medic/terapeut
gabicoz_2006
Buna ziua, sunt operata in noiembrie, dupa operatie am intrat in hipo..., apoi in hiper, si acum sunt in saptamana a 3 a fara eutirox si regim alimentar.Sincer abia astept sa se termine odata perioada asta, dieta mi se pare greoaie, ce este ok ma simt relativ bine cu mici dureri dar una peste alta stau in picioare, uneorinsunt cam ametita si am usoare dureri de cap.Merg la parhon pe 8 iunie, sper sa fie totul ok.Vroiam sa intreb cam cat trebuie sa fie valoarea tsh, si cum v ati simtit dupa ce a ti luat pastila de iod?
0
30-05-2015, ora 16:46
glucian2k1
Nu este medic/terapeut
glucian2k1
gabicoz, TSH cat mai mare, peste 70 daca se poate. Dupa pastila m-am simtit bine, dar trebuie sa stai izolata, sa ii protejezi pe cei din jur. Curaj si totul va fi bine!
0
31-05-2015, ora 17:45
gabicoz_2006
Nu este medic/terapeut
gabicoz_2006
Multumesc mult, marti fac analiza care mi a fost ceruta si o sa mi fac si un tsh, nu am o stare fizica si psihica tocmai buna de aceea cred ca tsh -ul este mare.Sanatate la toata lumea sa auzim de bine!!!
0
21-06-2015, ora 11:27
sim17
Nu este medic/terapeut
sim17
As dori si eu informatii in legatura cu internarea pentru terapia cu iod la spitalul Parhon.Analizele pentru controlul de dinainte de terapie respectiv TSH, FT4, ecografia cervicala se fac de catre fiecare si se prezinta la control?Sau ecografia cervicala se face in timpul controlului la Parhon?
0
23-06-2015, ora 14:33
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Sim17, toate analizele si eco se fac la Parhon in ziua internarii. Trebuie sa-ti iei doar actele medicale si trimiterea de la medicul de familie.
0
24-06-2015, ora 07:54
sim17
Nu este medic/terapeut
sim17
Multumesc, lavteo!Cred ca m-am exprimat gresit, ma refer la analizele pentru control.Pe 6 octombrie merg la control si pe 10 decembrie la iod.La controlul din 6 octombrie ma refeream.As vrea sa le multumesc tuturor celor care au scris aici.Eu m-am operat in aprilie si am citit tot ce s-a scris aici de zeci de ori.Mi-au fost foarte folositoare informatiile date.
1
24-06-2015, ora 09:28
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Sim17, la asta nu pot sa-ti raspund. Eu am mers la controlul de dupa operatie la Parhon dar nu mi s-a cerut nicio analiza.Si nici nu mi s-a facut..Am apelat insa la un endocrinolog particular.
0
08-07-2015, ora 14:16
alys06
Nu este medic/terapeut
alys06
Buna ziua. O intrebare as avea si eu pt cei care au facut iod radioactiv la Parhon si au stat internati: cat de mare a fost capsula de iod administrata? Poate parea stupida intrebarea mea, insa eu am o problema in a putea inghiti pastile/capsule de dimensiuni mari :(
Multumesc anticipat si va doresc multa sanatate tuturor!
1
09-07-2015, ora 10:03
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@alys06, pastila nu e mica dar nici uriasa. Problema este ca trebuie inghitita repede si fugi. Asistenta care it da pastila nu o atinge, o iei printr-un tub special, bei apa si trebuie sa fii atenta sa nu o scapi pe jos pt ca alta nu stiu daca iti da deoarece sunt "fabricate" special, cu doza de iod care trebuie.
0
10-07-2015, ora 10:43
alys06
Nu este medic/terapeut
alys06
Multumesc mult, lavteo, pt raspuns :)
Sa inteleg ca e ceva mai mare decat o capsula obisnuita?
0
11-07-2015, ora 01:44
marinela47
Nu este medic/terapeut
marinela47
Dragele mele colege de suferinţa !Eu sunt o pacienta veche in acest domeniu al endocrinologiei si pot sa ca spun ca am fost operata in 1989 si in 2001 a doua oara de aceeaşi poveste adica cancer tiroidian medular stadiul 4 cu metastază ganglionara in 2001 si iradiată cu iod radioactiv plus alte 30 de raze de cobalt.As vrea sa va spun din experienţa aceasta cumplita care mi a devastat intreaga mi existenţa ca aceasta boala nenorocita a glandei tiroide nu e ceva de care mori dar nici nu mai esti niciodata cum si fost.Toata viata depinzi de medicamente..iar daca ai neşansa de a fi diagnosticata de cancer chiar daca esti declarat vindecat nu vei putea scapa niciodata din subconştient de acest demon numit cancer care te urmăreşte mereu.Eu pot sa va asigur ca operatia nu e ceva îngrozitor daca ai noroc de un chirurg bun dar ferească sfântul de unu care si da "examenul "pe gâtul tau si ti atinge corzile vocale sau iti taie din greşeala carotida cum ia facut unei paciente operata o data cu mine la spitalul de oncologie din Cluj !Eu vi-l recomand daca mergeţi in Cluj pe dr Eniu Dan care mi a facut ultima operatie salvandu mi viata.In concluzie pot sa afirm ca de la ultima intervenţie au trecut 14 ani dar viata mea a fost un adevarat calvar pentru ca glanda tiroida afectează întregul organism si nimic nu va mai fi la fel dupa operatie desii multe persoane poate nu mi vor da dreptate pentru ca nu toata lumea poate percepe la fel !Sunt bolnava cu tiroida din 1986...adica 29 de ani din existenţa mea si e aproape cel mai rau lucru care mi se putea întâmpla !:(Dupa ce am scăpat eu de moarte, mi a murit băiatul de 19 ani in urma unui accident banal care ia frânt tinereţea :( Asa ca dragele mele prietene, oriunde ati fi...se poate si mai rau decat tiroida sau decat cancerul Fiti tari si orice-ar fi mergeţi inainte Dumnezeu sa fie cu voi si sa va dea putere si sănătate !
0
24-07-2015, ora 03:52
Monetta
Nu este medic/terapeut
Monetta
Am aporoape 1 an de cand m-am operat, tiroidectomie totala -hipertiroidie gusa basedow. Inca nu mi-am revenit, am zile in care ma simt extrem de molesita, nu ma pot concentra la nimic, sunt nervoasa, daca este putin racoare mie imi este extrem de frig etc. Tsh este 3, 11 si iau Euthyrox 125 o zi 150 ziua urmatoare. Daca iau doza identica fac crize de migrena cu aura, daca cumva gresesc sa iau in loc de 125, 150 iar apare migrena. Cresterea dozelor a fost un cosmar care m-a tinut la pat 6 luni. Toate analizele si investigatii si rmn sunt bune doar ca eu ma simt ca naiba.As vrea sa stiu daca mai sufera cineva de migrena cu aura pe tratament cu euthyrox si cum va descurcati.
0
24-07-2015, ora 12:39
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Este posibil ca manifestarile dvs. legate de administrarea dozei de Euthyrox sa fie cauzate de slaba conversie a T4 pe care o face organismul(substanta sintetica activa din euthyrox) in T3, hormon activ care defapt conteaza in metabolismul celular si care genereaza starea de bine in organism. Multe persoane aflate in situatia dvs se plang ca desi analiza de TSH e in limite, se simt rau(sau nu ca inainte). Ar fi indicat sa va faceti analiza de fT3(free T3)desi multi medici nu o considera importanta. Daca valoarea fT3 este la limita de jos a intervalului de referinta a laboratorului sau sub limita pot apare simptome de genul descrise de dvs.
0
10-08-2015, ora 14:21
Amalia4
Nu este medic/terapeut
Amalia4
Buna, am 34 de ani si de la varsta se 25 am fost diagnosticata cu basebow. De atunci iau tratament. Am avut o remisie a tiroidei de vreo 2 ani, dat am revenit sub tratament.
Am fost la dl.dr Gemigian si mi-a spus ca tiroida mea e autodistructiva, ca nu vrea sa ma opereze si ca imi recomanda tratament ptr toata viata

Din ce am inteles eu...tiroida mea e f.mica si e greu de scos. Pot sa va spun insa ca e mica, mica dar da niste efecte de toata 'frumusetea'. Nu a vrut sa ma inteleaga ca ma simt rau, ca tsh-ul e foarte oscilant, ca imi doresc copiii...ca nu dau randament la serviciu.
Un alt doctor mi-a recomandat sa ma operez demult(dr Bogdan Stanescu)dar nu am avut curaj atunci. Ce sa fac? eu as vrea sa ma operez si sa scap de starea tiroidei mele care afecteaza intreg organismul. Pe oricine am intrebat, toti mi-au spus ca te simti mult mai bine dupa operatie.
Daca tot iau tratament, de ce sa nu ma operez? !
Am colege care au avut si copii absolut sanatosi dupa operatie si se simt ~foarte bine.
Eu daca am un stres la serviciu, imediat imi creste tsh-ul. Ma simt epuizata, tiroida ma strange de gat ca o panglica..Nu dau randmentul de care stiu ca sunt capabila daca n-as avea tiroida mea bolnava.
Imi puteti recomanda un doctor bun, mai accesibil, care sa fie disponibil vara aceasta sa ma opereze? Numai bine, va doresc!
0
10-08-2015, ora 15:46
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Daca spuneti ca suferiti de Basedow(o forma de hipertiroidism) tratamentul chirurgical nu este de prima intentie ci mai degraba procedura cu iod radioactiv(RAI) daca boala a recidivat(oricum, nu puteti ramane o vesnicie sub tratament cu antitiroidiene gen-thyrozol, carb, etc.). Daca este dozat corect, iodul radioactiv va poate duce pe linia de plutire astfel incat sa vi se normalizeze valorile analizei tsh.
0
15-08-2015, ora 10:21
annelise
Nu este medic/terapeut
annelise
Buna, am 3 luni de la operatie si ma simt bine. TSH-ul inca nu e stabilizat, de fapt e inca destul de mare dar nu pot sa zic ca am stari foarte neplacute, poate doar o usoara oboseala/lentoare mai ales dimineata. Ma confrunt in schimb cu o cadere accentuata a parului, poate fi un efect al operatiei, a mai patit cineva? Si pot sa sper la o diminuare a caderii o data ce ma reechilibrez hormonal?
0
16-08-2015, ora 23:40
Monetta
Nu este medic/terapeut
Monetta
Annelice ce TSH ai mai exact ?
0
18-08-2015, ora 17:36
annelise
Nu este medic/terapeut
annelise
La ultimele analize 36...de atunci mi-a fost crescuta doza de eutirox la 125, cam peste o sapt tb sa refac analizele sa vedem ce s-a mai intamplat
0
05-09-2015, ora 16:58
gabitucu
Nu este medic/terapeut
gabitucu
Buna,
Urmeaza sa trec saptamana viitoare printr-o operatie de tiroidectomie totala, la Spitalul "Sf. Spiridon" din Iasi. Daca ma poate ajuta cineva cu detalii, cu informatii care mi-ar fi de folos. Nu am suferit nicio interventie chirurgicala pana acum, sunt speriata putin de anestezia totala... sper ca totul va fi bine. Doamne ajuta!
Multumesc mult!
0
09-09-2015, ora 15:23
annelise
Nu este medic/terapeut
annelise
Gabitucu, eu am fost operata la sf spiridon, am povestit mai sus ce si cum s-a intamplat, pe larg.
Curaj, nu e chiar asa de rau!
0
17-09-2015, ora 17:59
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
Bună! Au trecut 4 luni de la iod, mi.am refacut analizele si din cate imi amintesc pt diagnoaticul care l.am avut ( carcinom papilar folivular) trebuie sa ai un tsh cat de mic.Mi.a iesit 0.93 si Ft4 1.35.Abia pe 21 octombrie sunt programata la control, la parhon.Cred ca este mare Tsh.ul, am doza de 125 /zi de eutirox. Lavteo, nu mai am adresa de email, sper sa vezi aici...
0
19-09-2015, ora 10:34
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Ioanee, e nitel cam mare, ar trebui sa mai scada. In cazul de fata TSH ar trebui sa fie in jur de 0.2-0.4.
Vorbeste cu dr.
Eu sunt acum pe 125 in timpul sapt si 100 in weekend. Ultimul tsh era pe la 0.4 dar il refac cand ajung in tara pe la mijlocul lui oct.
Va pup
0
19-09-2015, ora 13:23
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
Am 125 pe zi de eutirox, pe 21 oct ajung la Parhon.Multumesc mult lavteo pentru toate raspunsurile care mi le.ai dat.Sanatate multa!
0
02-10-2015, ora 18:57
papushica55
Nu este medic/terapeut
papushica55
Buna seara! Dupa tiroidectomie totala facuta in luna mai, in august am TSH-ul 1, 9538 cu interval de referinta 0, 35- 4, 94. Iau Euthyrox 100, ma simt binisor. Inca nu am ajuns la medicul endocrinolog si sunt curioasa sa stiu daca valoarea TSH-ului e buna.
0
02-10-2015, ora 19:40
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Amuzant, la care laborator a-ti facut analiza de v-a dat cu 4 cifre dupa virgula ?
Valoare TSH e aproape buna(optim e intre 0, 5 si 1, 5), oricum cel mai mult conteaza cum va simtiti si mai putin cifrele.
Pentru a fi cat mai elocvent, TSH se face la 2, 3 luni dupa ce doza de intretinere ramane stabila/fixa.
0
03-10-2015, ora 20:47
papushica55
Nu este medic/terapeut
papushica55
Multumesc pentru raspuns! Laboratorul este cel de la Clinica MedLife iar metoda folosita este CMIA, Architect ABBOTT.
0
21-10-2015, ora 21:00
elenica17
Nu este medic/terapeut
elenica17
Va rog sa ma ajutati daca a fost cineva operata la dr Madalina Musat la Parhon. Am un nodul tiroidian de 3, doctorita endocrinolog m- a trimis de urgenta la Parhon. Sunt din provincie. O cunoaste cineva sa ma ajutati si pe mine? Sunt progamata pe 2 nov ac. Sunt f speriata.
0
21-10-2015, ora 21:15
glucian2k1
Nu este medic/terapeut
glucian2k1
elenica17, acum un an la Parhon operau doar dr. Ghemigian si dr. Brasoveanu. De dr. Musat nu am auzit. Ai noroc ca te-au programat atat de repede, pt ca acolo programarile se fac si peste 6 luni. Sanatate multa iti doresc, operatia nu e grea!
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 212223 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •