Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 192021 ..... 116 117 Înainte ›
0
15-12-2014, ora 15:56
ariel707
Nu este medic/terapeut
ariel707
Primele 2 saptamani nu am baut cafea, apoi am revenit la vechile obiceiuri...
E perioada de tranzitie a organismului, stai linistita, probabil nici tratamentul cu euthyrox nu l-ai inceput, de obicei incepe dupa vreo 2 sapt, cand vine rezultatul anatomopatologic. E nevoie de ceva timp pentru adaptare, dupa 2-3-4 luni rareori iti amintesti ca te-ai operat.
0
15-12-2014, ora 17:08
Dapgr
Nu este medic/terapeut
Dapgr
Am inceput cu eutyrox 100 chiar a doua zi dupa operatie. Ufffff abia astept sa scap de starile astea. Multumesc pentru raspunsuri
0
13-02-2015, ora 21:49
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
Buna seara, si ma bucur ca am gasit atatea persoane care ma pot ajuta cu sfaturi. Am scos glanda, un nodul mare, si analiza este proasta, carcinom varianta foliculata cu invazie pe vas, am programare pe 14 mai, din 16 aprilie intru in regim si vreau cateva sfaturi in privinta alimentatiei. Am citit cat de cat de pe acest forum, am inteles ca trebuie sa consum verdeturi mai purin varza, fructe mai putin rosi, intrebarea mea este daca pot sa folosesc sare neiodata, ulei din comert, sau uei de masline, si daca imi fac paine de casa folosesc drojdie?
0
17-02-2015, ora 12:07
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@ionnee74: sare neiodata numai daca stii sigur ca e asa (de ex ti-o aduce cineva din salina cum mi-a adus mie, pentru ca se pare ca e tzeapa in magazinele care vand sare ca ne-iodata), ulei de orice fel poti folosi si nu e nicio restrictie la drojdie, daca fol la coca sare neiodata cum ziceam mai sus.
0
17-02-2015, ora 20:38
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
Lavteo, am cumparat sare de mare de la sanovita, de la plafar, nu stiu cat este de buna, as vrea sa stiu daca a mai folosit.o careva si n.au fost probleme.Am mai citit tot aici pe forum de grau incoltit...dar mierea de albine este buna ? Mi.am cumparat masina de paine, dar nu o sa folosesc lapte praf, 😑 bine ca pot sa folosesc drojdie pt paine.Multumesc ca am descoperit acest forum, ma simt mai in siguranta, macar nu sunt singura si am prieteni de suferinta.
0
18-02-2015, ora 08:45
dienutzahy
Nu este medic/terapeut
dienutzahy
Eu in continuare iau calciu si alfad3...di 2012 operata. Atingerea paratiroidelor in timpul operatiei este un esec medical, si efectul este permanent? Mai e cineva in situatia asta?
1
19-02-2015, ora 10:06
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@dienutzahy: si eu sunt in aceiasi stare ca si tine. Analizele de dozare D3 si PTH au iesit in ordine, dar calciu tot nu-si revine. Cum opresc sa iau cum ma duc la vale. Decat sa dau in osteoporoza mai bine iau pastila.
Endocrinologul mi-a zis ca "se intampla"...desi paratiroidele sunt la locul lor (si chiar daca ar fi mai putin de 4) calciu nu se mai asimileaza corect.
Daca afli altele te rog sa-mi spui si mie.
0
19-02-2015, ora 10:09
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@ionnee74: tocmai la sarea de la plafar ma refeream...oamenii astia, unii, sunt atat de inconstienti ca doar scriu ca e fara iod si de fapt are ceva iod. Daca ai pe cineva care poate sa ti-o testeze in laborator ar fi bine. De miere nu m-am ferit dar nici nu mananc prea des...
Care e treaba cu graul incoltit?
Painea se poate face si cu apa+sare neiodata+drofdie...ca doar asa e reteta de baza..:)
0
19-02-2015, ora 11:57
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
lavteo O sa incerc sa nu folosesc niciun fel de sare, e mai bine asa, si din cate am citit pe aici e foarte important regimul, tsh-UL trebuie sa fie mare. Eu in prezent, sunt pe 100 de eutirox, pe 8 aprilie merg la control, mi-am facut TSH-UL de curioasa si e cam mare 6.12, ce e drept nu prea dorm asa bine, dar oricum mai bine decat pana in operatie...Sunt noua pe aici si mi-a prins foarte bine acest forum.Orice informatie este buna.
0
19-02-2015, ora 12:09
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Da, e f important regimul. Eu am trecut de doua ori prin faza asta si m-am dus la tratament cu TSH100. Pt perioada asta TSH-ul pe care il ai este cam mare, o sa-ti mareasca euthiroxul sigur. Pt cei care au avut diagnostic de carcinom TSH trebuie sa stea pe la 0.02.
0
19-02-2015, ora 12:19
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
De grau incoltit spunea cineva ca este foarte bun si iti asigura pe aceasta perioada tot ce ai nevoie.
0
19-02-2015, ora 12:26
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
Cred ca a fost greu regimul, si mai ales lipsa medicamentelor...off, sper sa reusesc, eu sunt mancacioasa de fel... Si o sa merg si la serv. in aceasta perioada, sper sa reusesc.
0
19-02-2015, ora 13:18
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Regimul mi s-a parut mai greu pentru ca, desi carnea nu-mi lipseste deloc (nu mananc de luni bune-alegerea mea) si legumele sunt limitate. Nu pot sa spun prin asta ca nu poti manca niciun pic de carne ci sa fie din sursa sigura, pasare de curte, vita din pridvor...nu cumparate pt ca sunt umflate cu apa+sare.
Eu am mancat si rosii desi lumea zice ca nu a pus gura, si morcovi. Am eliminat branzeturi+carne+soia in special. DAca ai nevoie trimite-mi un mes pe privat cu mailul tau si-ti trimit o carte de bucate pt perioada asta. Se poate manca bine, stai linistita ca trece.
0
19-02-2015, ora 13:24
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
lAVTEO Cu mult drag, as vrea cat mai multa informatie -*

(*modificat de admin)
0
19-02-2015, ora 21:34
Ileana1983
Nu este medic/terapeut
Ileana1983
Buna, dragilor!

Eu sunt Ileana. Am 31 ani si am fost si eu operata recent. Mi-a fost extirpata intreaga glanda, am stiut ca e carcinom cu forma papilara, pentru ca am facut punctie inainte de operatie. A fost o operatie destul de complicata, a durat cam 3 ore si un pic, au fost inflamati si cativa ganglioni limfatici, care au trebuit scosi si ei. Operatia am facut-o in Germania. Dupa 2 saptamani am facut si prima terapie cu iod. Mai aveam 2 micro ramasite de glanda. De cateva zile am niste dureri ciudate de cap si nu prea inteleg de ce. Mai am si o insuficienta de calciu, si iau zilnic vitamina D si calciu, asa mi-a prescris medicul. Nu pot sa zic ca ma simt foarte obosita sau simt ceva schimbari, dar aceste dureri de cap nu-mi plac deloc. A mai simtit cineva la fel? Ce teste/analize ati mai facut?
Astept raspunsurile voastre, imi vor fi de mare ajutor. Multa sanatate!
0
19-02-2015, ora 21:47
Ileana1983
Nu este medic/terapeut
Ileana1983
Am trecut si eu prin regimul pentru terapia cu iod. Mi-a fost mai greu la inceput, pana am fost eu sigura ce am si nu am voie sa mananc. La capitoul sare, am descoperit sarea roz de Himalaya, care se zice ca nu este o sare tratata industrial, ci este 100% naturala, nerafinata si fara adaos de iod. Cat despre mancare, am exclus pestele si produsele de mare, lactatele, ouale, nici carne nu am mancat, desi se poate, daca provine de la o sursa de incredere. Chiar si medicul mi-a recomandat sa nu exagerez cu dieta, e important sa excludem sursele cu o cantitate mare de iod. Eu am gasit si o carte de gatit pentru aceasta dieta, daca are nevoie cineva, va rog sa-mi lasati adresele de e-mail si am sa v-o trimit, dar este in engleza.

Sanatate.

Ileana
0
20-02-2015, ora 13:31
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Ileana, in afara de durerile de cap...care poate sunt de la anestezie...am aceleasi manifestari (avut/am).
Ai avut noroc ca ai mers asa repede la iod, in Romania nu sunt decat cateva centre si f aglomerate (eu am asteptat 5 luni!!).
De ex eu am jumatate de fata care e f sensibila, pe partea unde s-a umblat la ganglioni...pleoapa nu se mai deschide complet, simt orice curent si nu ma inrosesc la efort ca pe cealalta jumatate. Cel mai funny e cand merg la sala si plec de acolo inrosita de efort 1/2 de fata...
0
23-02-2015, ora 12:26
Ileana1983
Nu este medic/terapeut
Ileana1983
Draga Lavteo,

Multumesc frumos pentru raspuns! Operatia ta cat de complicata a fost, au fost afectati si ganglionii limfatici? Ti i-au scos pe cei bolnavi? La cat timp dupa operatie ai inceput/reiceput sa faci sport? Vreau sa merg si eu, desi uneori ma simt ametita. Cate terapii cu iod ai facut?

Sanatate.

Ileana
0
23-02-2015, ora 16:27
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Ileana1983: operatia mea a fost mai complicata pt ca, in afara de tiroida mi-au fost indepartati 20 ganglioni limfatici din care 12 au iesit metastazati la analiza anatomo-patologica. Am urmat 2 terapii cu iod, doza 100mg (cred ca cea mai mare) si dupa aceea am fost declarata in remisie (tiroglobulina inainte de a doua terapie era 0.2). Chiar azi mi-au fost recoltate analize, inclusiv tiroglobulina pt prima oara dupa terapie. Sportul l-am reluat usor, dupa vreo luna, dar f usor pentru ca nu aveam suflu (si aici vorbesc numai de mers pe jos prin parc, pe seara). Sportul mai serios l-am reluat dupa vreo 6 luni pt ca nu ai voie sa ridici greutati vreun an. Daca faci cardio...eu zic sa testezi sa vezi cum iti e, fiecare are manifestarile sale.
0
23-02-2015, ora 16:44
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@lavteo
TG o masurati acum pe intrerupere de Euthyrox sau cu (tsh supresat)?
S-au recoltat si anticorpii ? Sunt curios ce valori au astea doua.
Pentru analizele astea, plus tsh, eu am intrerupt 3 saptamani tratamentul cu euthyrox, la 11 luni dupa iod.
0
01-03-2015, ora 13:43
nikol27
Nu este medic/terapeut
nikol27
Buna ziua!Sa operat cineva de glanda tiroida extirpare totala la spitalul Sf Ioan din Bucuresti la doctorul chirurg Iorgulescu Radu???
Va multumesc!
0
03-03-2015, ora 09:55
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
Traiesc cu teama, dupa extirparea glandei si a nodului, la analiza a iesit carcinom papilar varianta foliculara cu arie de invazie pe vas extracasular de calibru mediu...In mai intru la iod si va spun ca imi este teama sa nu se extinda... A mai fost cineva in situatia mea?
0
04-03-2015, ora 10:33
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
bluetux: TG se masoara corect numai pe intrerupere, eu am crezut ca o sa intrerup numai 2 saptamani, dar endocrinologul mi-a zis ca 4 saptamani trebuie intrerupt ( asa se recomanda si la Parhon). TSH-ul mi-a urcat la peste 100 la sfarsitul celor 4 saptamani, TG a iesit 0.04, anticorpi antitg 25. Sunt ok.
ionnee74: stai linistita, o sa fie bine. Cand mergi la terapie o sa faci inainte niste analize. Sa te uiti la valoare TG, este importanta pentru ca arata cat de bine te-a si operat (daca nu curata bine ramane mai mult tesut acolo).
0
04-03-2015, ora 19:17
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
lavteo: e clar ca tiroglobulina e nedetectabila practic, foarte bun rezultat.
Unde s-au facut analizele si dupa ce metoda au masurat TG si AntiTg?
In functie de analizor, difera limita de detectie - la Parhon e 0.2 la TG (Immulite 2000).La anticorpi sub 30 inseamna negativ la Parhon, la altii sub 20, etc.
Oricum, 4 saptamani sunt prea mult, se pare ca mai conteaza si gradul de risc de recurenta al pacientului, de regula 3 sapt ajung la cei "low risk", la mine TSH a fost 80 dupa 3 sapt. si TG la limita de detectie.
0
04-03-2015, ora 22:08
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Bluetux: am facut analizele la Synevo, asa cum mi-a recomandat medicul endocrinolog. La Parhon e f aglomerat si ea stie asta, sotul fiind chiar Goldstein de la medicina nucleara. Trebuie sa ma uit la lab pe site sa vad metoda ca sa-ti raspund exact la intrebare. Eu avand problemele destul de complicate la operatie, am avut adenopatii ganglionare si deci risc mare de metastaze daca nu descopeream la timp probabil de asta a ales 4 saptamani pt recoltare. Nu m-a deranjat decat in vreo 2 zile lipsa eutiroxului. Ma asteptam sa ajung cu tsh-ul sus, dar nu asa sus...
0
06-03-2015, ora 18:14
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Referitor la TG, afara de limitele de detectie care difera la fiecare analizor si nu se pot compara - limite de detectie 0.2 Parhon (Siemens Immulite 2000), 0.04 Synevo (Elecsys Roche Tg II) - e important de stiut ca fiecare centru specializat de medicina nucleara / endocrinologie isi stabileste o valoare 'cut-off'. Peste valoarea asta, in functie si de investigatiile imagistice, se poate interveni sau nu cu un tratament (I131 sau chirurgie, etc).
0
25-03-2015, ora 09:55
ali9512
Nu este medic/terapeut
ali9512
buna. ma numesc alexandra, sunt din suceava, am 19 ani si mi s-a depistat un nodul tiroidian in partea dreapta. este destul de mare. se vede cu ochiul liber. doctorita mi-a recomandat un doctor din iasi, DR. BURCOVEANU CONSTANTIN. a mai fost cineva operat de acest doctor..? si daca se poate as dori sa stiu ce voi face in legatura cu recuperarea dupa ce ma voi opera. ma voi putea concentra, pe invatat si la alte lucruri?
0
19-04-2015, ora 20:41
Ileana1983
Nu este medic/terapeut
Ileana1983
Buna, dragilor!

Incep si eu dieta fara iod in curand si va trebui sa nu mai iau nici L-Thyroxyn. Incerc sa ma pregatesc moral, si mi-ar prinde bine niste sfaturi de la cei care au trecut prin asta. Cum v-ati simtit, ce simptome adverse ati avut?

Multumesc frumos! Multa sanatate!

Ileana
0
27-04-2015, ora 23:19
pretioasa
Nu este medic/terapeut
pretioasa
Cine ma poate indruma si pe mine ?cum ma programez la parhon ptr operatie, am dg de gusa polinodulara cu macronodul drept, cu indicatie operatorie data de chirurg, Am inteles ca lista de asteptare e mare, undeva in februarie 2016.
0
28-04-2015, ora 10:09
ionnee74
Nu este medic/terapeut
ionnee74
Cam greu "pretioasa", sfatul meu e sa mergi la un medic de la Parhon, d-na doctor Ghimigean, sau d-na dr Paun, sa te vada, daca cumva considera ca operatia trebuie facuta urgent, poate sa te bage in locul cuiva care renunta, daca nu este de asteptat, am intalnit persoane care au asteptat 11 luni. Bafta multa, si urgenteaza daca tu stii ca trebuie urgenta, cu cat descoperi mai devreme cu atat este mai bine.Bine e sa nu fie nimic.Si de operatie sa nu te sperii, pe mine nu m-a speriat deloc, m-a speriat rezultatul dupa trei saptamani de la operatie.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 192021 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •