Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 161718 ..... 116 117 Înainte ›
1
02-05-2014, ora 07:50
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
draga lavteo.eu inca nu am inceput cura fara iod si nici nu am intrerupt euthiroxul. mai am 8 zile pana incep "ospatul".
simonica imi pare sincer rau prin ce treci, dar cu ajutorul lui dumnezeu te faci bine si trec toate. ma bucur k ai reusti sa slabesti 8 kg.spor la mai mult!!! si sper sa-te urmez
0
02-05-2014, ora 12:59
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
va multumesc!!!!!
0
02-05-2014, ora 17:20
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc!ely-body si multa sanatate
0
02-05-2014, ora 20:49
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna dragele mele, Symonica toate vin la tacam complet, este ca un lant al slabiciunilor, eu m-am ales cu o pelada pe care am tratat-o acum 15 ani cu succes, sincer nici nu i-am mai dat importanta acum, banuiesc ca la un moment dat se va rezolva ptr ca nici atunci nu se cunostea etiologia, eu am pus pe seama stresului ptr ca la momentul respectiv mi-am schimbat locul de munca, ulterior m-am linistit si s-a rezolvat si pelada cu tratament destul de simplu, si daca stau sa ma gandesc bine si tiroida tot in urma unui mare stres s-a declansat, acum este un nou inceput si invat sa traiesc asa cum sant, sincer daca as vrea sa dau timpul inapoi ptr ceva, acel ceva ar fi sa am mai multa grija de mine si prioritatea sa fiu eu, ceva gen egoism, vorba cuiva drag mie care a spus cam asa:daca nu se intampla sa trebuiasca sa te operezi de tiroida cred ca nu ai fi invatat niciodata sa spui nu...
toate lucrurile sant date cu un scop iar marea incercare este sa ne adaptam, haide-ti s-o facem cat putem de bine, va imbratisez si va doresc un sfarsit de saptamana minunat, sanatate la toata lumea, symonica o sa vina si vremuri mai bune, ai incredere, sti deja ca se poate
0
02-05-2014, ora 21:02
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Ptr anita
draga mea nu se fac raze daca ai cancer de tiroida, se administraza iod sub forma de pastiluta, stai la izolare cateva zile, dar ce ar fi sa te gandesti ca nu ai nevoie de asa ceva?incearca daca poti sa te linistesti un pic, esti foarte speriata si nu poti rezolva nimic crede-ma, problema nr 1 este sa te hotarasti sa te operezi si cu cat mai repede cu atat mai bine, sanatate multa si mult curaj
0
03-05-2014, ora 08:25
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
dar dupa operatie te ingrasi nu?
0
03-05-2014, ora 14:12
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Anita, e mai importanta greutatea decat viata alaturi de copilul si sotul tau?
O sa slabesti daca ai grija, faci miscare. Nu asta e important acum, mergi la operatie, te rog.
0
03-05-2014, ora 19:26
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Asa este IOADE si sincer chiar am inceput sa vad mai mult de mine, inainte aveau prioritate copii, acum ca sau casatorit, este timp si pt.mine.Pentru toate femeile care vor sa se opereze de glanda, mergeti cu incredere pt. ca nu este o operatie pe creier si pot sa spun ca stiu ce inseamna avand o nepoata de 22 de ani operata de tumoare pe creier.Ganditi va ca sunt personae mult mai grave decat noi, este o operatie usoara si o recuperare rapida, aveti vointa si incredere in voi si mergeti inainte, sanatatea si viata e mai importanta decat o mica taietura.Daca nu v ar fi frica nu ati fi oameni, deci mult noroc si multa sanatate.
0
10-05-2014, ora 12:23
aacc
Nu este medic/terapeut
aacc
buna! eu am fost operata miercuri de tiroida, si acum sunt acasa si sunt ok. Astept rezultatul biopsiei.
0
13-05-2014, ora 09:42
hormonela
Nu este medic/terapeut
hormonela
Hello,
Am si eu o intrebare: dupa ce scot plasturii subtiri care acopera operatia (la 7 zile de la interventie) o las libera sau pot sa dau cu crema? Citeam despre cremele cicatrizante ca nu se folosesc pe plagi deschise. Astept sa cada coaja si apoi folosesc cicatrix sau contractubex si plasturi mepiform?
Simt ca ma strange cumva, cum zicea cineva ca are pielea scurta. Am 6 zile de la operatie si inca nu am spalat zona, abia maine...
0
13-05-2014, ora 10:33
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
buna hormonela !eu nu am dat cu nici-o crema cicatrizanta si plasturele il tineam decat noaptea.
0
13-05-2014, ora 10:36
hormonela
Nu este medic/terapeut
hormonela
Dar dupa ce s-a inchis rana complet sau si inainte?
0
13-05-2014, ora 11:04
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna fetelor, de azi am intrat si eu in a doua tura de pregatire pt terapia cu iod. Pe 10 iunie ma internez.
In legatura cu protejarea operatiei si ingrijirea ei va spun ce am facut eu; dupa ce am scos pansamentul mare, adica a doua zi dupa ce am venit acasa, am aplicat in fiecare seara complese cu ceai de musetel, timp de o luna, in fiecare seara vreo 2 ore. Stiu, e mult, dar o sa simtiti cum pielea se relaxeaza. Exista si o crema, scumpa rau, imi scapa numele acum, care ajuta la cicatrizare si care se poate aplica imediat dupa ce scoateti si stripsurile de sub pansamentul mare. Protejeaza rana si se da jos seara. Intrebati la farmacie.
Rana mea arata f bine, abia daca se mai vede si m.am operat in iunie anul trecut.
0
13-05-2014, ora 11:11
hormonela
Nu este medic/terapeut
hormonela
Multumesc pentru musetel...
O sa incerc si eu :)

Sanatate multa!
0
13-05-2014, ora 12:11
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
cred ca 10 zile dupa operatie am tinut plasturele. dupa nu l-am mai pus pentru ca ii irita foarte rau pielea unde se lipea. asa ca am renuntat la el, cu crema si ceai nu am dat pentru ca asa a zis chirurgul meu dr BRASOVEANU.depinde de fiecare medic imparte
0
21-05-2014, ora 11:16
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
buna fetelor! draga lavteo am si eu o intrebare pentru tine, bei cafea? sau ce ceai bei in perioada asta?
0
21-05-2014, ora 12:40
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
ely, da beau cafea.Am baut si data trecuta si nu mi s-a intamplat nimic rau, chiar in astea 2 sapt primele adaug si un strop de lapte, este de altfel singurul produs animal pe care-l consum.
Azi am facut un pateu de linte verde delicios si simplu de facut, ciuperci la cuptor si oat meal. Am de gand sa fac unt de arahide de casa desi vreau sa elimin painea de tot pt ca nu reusesc sa dau jos mai nimic ( biciclesc in parc aproape 15 km zilnic).
Tu o sa fii internata inaintea mea cred cu o serie, de cand te-a chemat, de joi pana marti? De obicei seria se termina luni, dar pe 8-9 iunie sunt Rusaliile.
Vezi ca o sa iti dea prednison daca esti prima tura, o sa mananci in continuare fara sare, dar poti sa-ti iei dulciuri.Nu uita de dropsuri si de lamaie multa.
Pup
0
21-05-2014, ora 14:00
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
multumesc pentru raspuns.eu o sa fiu internata dupa tin. pe 13 iunie. sunt la prima internare. si eu am baut cafea pentru ca am dureri de cap ingrozitore si cred ca din lipsa euthiroxului. cand beau cafeaua de dimineata imi trece.paine o fac in casa si de mancat mananc cartofi fierti cu piept de pui fiert. cand nu mai pot de foame pap si putina paine
0
21-05-2014, ora 17:08
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Pai ai intrerupt euthirox-ul inaintea mea...eu pe 13 mai pt 10 iunie.
Puiul e de tara? Stii ca astia la magazine ii umfla cu apa sarata, da?
Mie nici acum (deocamdata) nici data trecuta nu am avut manifestari urate.Durerea de cap poate fi de la "obisnuinta" de cafea. Nu e interzisa oricum.
Eu mananc legume de tot felul (nu soia, sfecla si fasole rosie si pestrita) si fructe (mai putin rubarba (care oricum e rara prin partile noastre) si cirese. Paine numai facuta in casa.
0
21-05-2014, ora 20:32
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
am intrerupt euthyroxul pe 12, asa scria in biletul meu. puiul este de curte(stau la casa), si painea o fac eu.si am o nelamurire, avem voie cirese? intreb pt ca am in livada si au inceput sa se coaca si sincer sunt singurele la care poftesc
0
21-05-2014, ora 20:35
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
si in legatura cu legumele, mananc castraveti, cate o salata, dar mai rar.si acum inteleg NU CIRESE.scuze nu am citit corect
0
22-05-2014, ora 18:25
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Ely, dar de ce numai castraveti? Ai voie orice leguma in afara de sfecla.
Sa nu uiti sa-ti faci testul de sarcina, nu te primeste fara el.BGHC sau...nu nimeresc niciodata numele..TSH si free T3 nu stiu de ce-l cere ca oricum ti-l face din nou. Sa retii valoarea tiroglobulinei si Anti-tiroglobulinei.Le vei avea si in biletul de iesire.
CM ceri cat vrei 1-2 sapt.
1
23-05-2014, ora 08:39
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
forumul asta este foarte interesant...😊
0
23-05-2014, ora 10:20
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
multumesc pentru sfat lavteo.nu ma impac cu alte legume verzi.de obicei mananc foarte multa varza si este interzisa
0
26-05-2014, ora 10:13
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
draga lavteo, am si eu o intrebare.apa pe care trebuie sa-o luam la internare trebuie sa fie plata sau merge si minerala?
0
26-05-2014, ora 14:17
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
care iti place ely, nu e interzisa minerala.daca tu poti bea atata apa minerala fara sa te simti butoias...
ai frigider in camera si tv cu programe Digi
0
26-05-2014, ora 14:34
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
ok.multumesc pentru raspuns.daca zici ca minerala umfla, atunci merg pe mana ta si imi iau plata
0
27-05-2014, ora 14:25
ali.na
Nu este medic/terapeut
ali.na
Buna. Ma intereseaza cum a fost perioda in care ati oprit tratamentul cu euthyrox, ce simptome ati avut, a fost greu de suportat? Eu sunt programata pentru internare, pt cura cu iod, la inceputul lunii octombrie la parhon. Multumesc
0
27-05-2014, ora 20:30
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Ali.na, eu personal, sunt la tura 2 si nu am avut simptome nasoale. Poate putin mai somnolenta spre sfarsit, dar atat. Sa fii sanatoasa!
0
28-05-2014, ora 18:00
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
buna! draga lavteo mai am o intrebare, avem voie cu ceva la pachet sau mancam numai ce ne da spitalul?cred ca te-am omarat cu intrebarile
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 161718 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •