Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 151617 ..... 116 117 Înainte ›
0
23-04-2014, ora 13:52
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
nu stiu daca a mai crescut fiinca nu am mai fos este foarte mare toata lumea ma intreaba ce am este ca un mar pe dinafara oare ar putea fii canceros, ?????multumesc f mult ca miati raspuns
0
23-04-2014, ora 13:56
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Pana la proba anatomo=patologica nu ai cum sa stii, dar faptul ca a crescut nu e ok
0
23-04-2014, ora 14:06
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
aaa si dna doctor endocrinolog mereu zice de operatie si doar la cluj si bucuresti.
0
23-04-2014, ora 14:34
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Unde iti convine tie, Clujul e mai aproape. Sunt fete pe aici care s-au operat la Cluj si nu am auzit sa fi fost probleme.
Tine minte o chestie insa...ziceai ca nu te-ai operat din motiv de sarcina, 1 an si 9 luni este mult timp, ca sa fii langa copilul tau trebuie sa ai grija de tine!!!
Mergi si te ingrijeste.
0
23-04-2014, ora 14:56
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
parca mam mai linistit de cand am vb de problema mea eram asa speriata.multumesc nu aveam cu cine sa vb
0
23-04-2014, ora 15:24
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
oare pot sa am cancer si sa numi dau seama???
0
23-04-2014, ora 21:02
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Anita, toti putem avea si sa nu ne dam seama.Eu de exemplu nu am avut nici macar manifestari de noduli pe tiroida si cancerul meu era deja extins spre ganglioni...mi.au indepartat 20 de ganglioni si mai am 2 suspecti. Mergi cu incredere si opereaza-te, nu e o operatie dificila, te recuperezi repede si mergi mai departe. Daca e sa fie noduli cu celule canceroase o sa faci tratament cu iod radioactiv si mergi mai departe. Am trecut prin ambele etape, nu vorbesc din carti. Merg la o noua tura de iod in iunie si traiesc zi de zi.
0
23-04-2014, ora 21:46
como
Nu este medic/terapeut
como
fetelor, iata/ma si pe mine. si eu am fost operata acum 2 saptamani. ma simt bine. iau eutyrox zilnic si astept rezultatul de la biopsie. ma simt bine. singurul inconvenient este ca transpir foarte mult, desi nu prea des, si obosesc...in rest e totul ok. am facut si treaba chiar in prima saptamana...multumesc Domnului e bine. m/am operat la parhon la bucuresti.
0
24-04-2014, ora 09:26
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
abia astept sa scap si eu
0
24-04-2014, ora 09:29
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
ceau dar ai avut nodul sau ce?poti vorbi nu esti ragusita?
0
27-04-2014, ora 16:47
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna!Si eu sunt de 4 luni operata in Sibiu la polisano, ma simt bine doar am si eu tot asa transpirati abudente si obosesc foarte repede.Operatia e usoara si recuperarea este foarte repede, pot spune ca dupa o luna am inceput serviciu.Am intrebat doctorita de simptomele astea, transpiratie si oboseala si mi sa spus ca in timp o sa dispara.Totul e sa asteptam pana se acomodeaza corpul in lipsa tiroidei.Eu am studiat mult despre glanda si parerea mea si nu numai si a medicilor e bine daca ai noduli sa o scoti toata pt.a evita din nou o interventie chirurgicala.Si eu am avut doar un nodul de 3, 5 vascularizat pe partea stinga si pe dreptu nimic, m am sfatuit indelung si mi sa spus ca se poate face si in dreapta, atunci de ce sa ma operez de doua ori, asa ca am scos tot.Ma simt bine si merg inainte.Multa sanatate tuturor. Nu este o operatie grea si raguseala nu tine decat 2 luni, depinde de la om la om, eu nici macar o sapt.nu am fost, un pic dificultate la inghitit dar dupa o luna jumate mi am revenit.
0
28-04-2014, ora 09:03
como
Nu este medic/terapeut
como
da, si eu la fel. operatia e foarte usoara, iar refacerea deasemenea. nu am fost ragusita dupa operatie, dar se simtea o durere la inghitit, stranutam mai greu si nu puteam sa tusesc chiar bine daca imi venea. dar pot sa spun ca nu e grea deloc...curaj. si eu am tot dat ianpoi sa nu ma operez, dar am fost sfatuita sa o fac si nu imi pare rau deloc. singurul inconvenient este ca acum iau pastiluta pentru toata viata. oricum ea trebuie facuta daca sunt noduli, acestia nu se retrag, e o iluzie.
am avut noroc sa dau de un medic foarte bun si omenos, la parhon: Ghemigian.
eu am inceput serviciul, profesor, chiar dupa 2 saptamani. am vorbit, nu am simtit dificultati. am avut grija sa acopar si sa protejej operatia ca sa nu fie expusa si atat.
mult curaj si sanatate
0
28-04-2014, ora 10:26
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
multumesc tuturor care imi raspund
0
28-04-2014, ora 10:43
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
da se poate opera oricand sau?da de doctoru de la sibiu stie cineva ceva ca acolo mas opera si eu...
0
28-04-2014, ora 11:27
como
Nu este medic/terapeut
como
eu la bucuresti am fost cu programare. am mers, m/a consultat si m/a programat. de sibiu nu stiu
0
28-04-2014, ora 16:16
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna, Symonica este operata la Sibiu, de la ea poti afla detalii, Symonica ma bucur ca esti ok...nu am mai intrat de mult pe aici, pe ce doza de Euthyrox esti?spui ca obosesti, ai fost la analize?am vazut ca ai studiat tiroida pe indelete si le-ai ajutat pe fete cu sfaturi, ptr anitakolcsar-te poti opera cand functia tiroidei este normala, respectiv hormonii tiroidieni sant in limite normale, nu stiu ce diagnostic ai dar cu siguranta medicul care te are in evidenta stie mai bine momentul propice interventiei, important este sa fi linistita si totul va decurge normal, o sa vezi ca va fi ok, iti tin pumnii, imi permit sa-ti dau un sfat, alege un medic cu experienta in chirurgia tiroidei, sant doi medici la Polisano Sibiu care sant superok, dr Coman si dr Vasciuc(sper sa nu-i gresesc numele), dar ei opereaza doar la privat, in spital ar mai fi prof chirurg Kiss la chirurgie in Spitalul Judetean, eu cam atat stiu, sper sa faci o alegere buna si sa treci cu bine peste, bafta multa !
0
28-04-2014, ora 20:32
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna IOADE ma bucur ca ai revenit.Iau euthyrox de 100.Da obosesc repede si transpire foarte mult, dar la mine mai este si menopauza, transpiratia ma invat cu ea ca asa trebuie, dar cu oboseala nu prea ma inteleg.Acum in 24 aprilie am fost la control si totul este foarte bun, analizele sunt si ele bune.D-na doctor mia spus ca o sa imi revin dupa un timp, numai sa se acomodeze corpul.Pt.Anita m am operat la polisano, la domnu doctor Coman Aurel.Dimineata am facut analizele si pe la 11 operata si a treia zi la amiaza am plecat akasa.Un personal foarte bun si un medic de nota 10.Vrei mai multe detalii ma poti intreba orice.
0
28-04-2014, ora 22:03
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
stie cineva cum il cheama pe doctoru din sibiu?
0
28-04-2014, ora 23:25
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
da ms de raspuns voiam sa te intreb ce simptome ai dupa operatie eu am tiroida hiperetrofiata macronodul de 4cm o fost acum 2 ani acum o mai crescut mi sa spus ca poate fi cancer am un baietel de 2 ani de aceea pun atatea intrebari toata viata trebuie sa iei pastile?
0
29-04-2014, ora 13:11
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
si daca uiti vreodata sa iei aceea pastiluta?toata lumea trebuie so ia?nodulul meu e ca o minge de tenis in fata
0
29-04-2014, ora 15:49
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
ptr anitakolcsar
eu spun ca e momentul sa te axezi pe operatie mai intai, nimeni nu poate sa-ti spuna ca este cancer acum, dupa operatie va fi examinata tiroida la examenul histopatologic, abia atunci vei afla ceva concret, deocamdata sant simple presupuneri pe care nu te poti baza, nu-ti fa griji de acum ptr ca nu este nimic concret, incet cu rabdare o sa treaca, despre simptome si tratamentul dupa operatie este prea curand sa discutam, nu-ti incarca memoria cu probleme de viitor, toate se fac pe rand cu calm si rabdare, stiu ca este greu dar nu este imposibil, ai o viata inainte si un copilas de care trebuie sa te bucuri in orice moment, ptr el, ptr tine si ptr toti cei dragi tie trebuie sa lupti, de tine depinde in mare parte totul si eu spun sa alegi partea buna a lucrurilor, in tot raul intotdeauna exista si un bine, mult curaj si multa bafta...
pastiluta toata lumea dupa tiroidectomie trebuie sa o ia, deci fi convinsa ca nu o vei uita, o sa vezi
0
29-04-2014, ora 16:06
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna symonica, ai dreptate cu oboseala marea majoritate se plang de ea, si eu am fost pe 31 martie la control ptr ca eram si eu pe 100 de euthyrox dar am avut un tsh mic ceea ce ma incadra la hipertiroidism, mi-a schimbat la 75 de luni pana vineri iar sambata si duminica 100, in rest zic eu ca sant ok, un pic de tahicardie dimineata si seara si in zilele cand sant mai obosita si stresata, oboseala este si la mine dar incerc pe cat pot sa fiu echilibrata cu odihna, ce nu pot face astazi ma gandesc ca maine este o noua zi si poate voi putea, imi stabilesc prioritati si incerc sa elimin din lista lucruri care consider ca mai pot astepta, imi este greu ptr ca eram o persoana hiperactiva si ma gandesc ca sant precum calul care obosit ingenuncheaza, dar cu ce nu se invata omul?daca doar asa imi este bine asa fac...
cica zic unii altii ca acomodarea dureaza si un an doi...ma rog depinde de organismul fiecaruia si de felul in care privim lucrurile, oricum ma bucur ca esti ok in linii mari, ce a fost greu a trecut, sanatate si pe curand
0
29-04-2014, ora 16:16
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
buna fetelor! si eu ma simt f obosita, dar dupa ce am citit in comentariile lui symonica m-am mai linistit. eu sincer dorm "pe mine". am facut toate analizele sunt ok, dar era putin speritata ce este cu somnul asta pe mine.eu iau euthyrox de 125 si mai am 2 saptamani pana incep cura fara iod.sanatate multa la toata lumea! si ma bucur mult pt COMO
0
29-04-2014, ora 20:21
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
sa speram ca scap si eu odata
0
30-04-2014, ora 10:01
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
anita, cum au spus si fetele, trebuie sa fi optimista si sa ai credinta k totul se rezolva.trebuie sa mergi cu fruntea sus la operatie si astepti rezultatul patologic.nu trebuie sa-ti faci atatea griji.este o operatie f usoara
0
30-04-2014, ora 16:12
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
dar cum te programeaza?si de pe un an pe altu sau cand vrei tu?
0
01-05-2014, ora 10:06
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Anita, pui intrebari si nu iei masuri. Sa stii ca stand pe aici nu rezolvi problema. Nu vreau sa te superi, dar vreau ca luni sa suni si sa te programezi la operatie, eu ma gandeam ca tu deja esti programata... Cand ai un nodul asa proeminent nu stiu ce mai astepti. Concluzia este asa-te operezi, astepti rez de la histopatologie si apoi vezi ce urmeaza, iod daca e nevoie sau numai o pastila de euthirox toata viata. Asta e. Ai un copil si trebuie sa te operezi!
Imi cer scuze daca te.am suparat cu tonul, dar vreau sa te hotarasti.

Ely, ai o stare de oboseala si de la lipsa de euthirox. E ok cu cura asta, nu?
0
01-05-2014, ora 18:59
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Draga Anita, daca vrei sa te hotaresti sa te operezi, fa ti programare la medic si in maxim o luna esti gata operata si akasa linga familie.Dragele mele in privinta oboseli am inceput sa imi mai revin cat de cat.Sa va povestesc.Acum 20 de ani m am imbolnavit de psoriasiz si am dat de o firma naturista, am facut tratament de la ei si m am vindecat, in fine asta pe scurt.In 2010 am facut ulcer deudonal care il am si acum, dupa operatia de glanda am facut o explozie de psoriasiz, va dati seama ca imi venea sa urlu, am avut noroc ca am dat din nou de acei naturisti si fac tratament deja de o luna.Ei vin cu caravana in fiecare oras, si asa au venit si in Sibiu I am cautat si m am dus la ei.Le am povestit tot si m am dus cu analizele.Dupa ce ma ascultat am primit tratament pt.ulcer si psoriasiz si uite asa ma tratez si de una si de alta si de starile care mi le a dat dupa operatia de glanda.Incet, incet imi revine energia si cheful de a face mai mult, mai pot adauga ca pe linga astea am dat si 8 kg.jos.Si am inceput sa mananc dupa 4 ani si eu rosi, ardei, usturoi.fara sa le mai fierb. Daca doriti sa ma intrebati va pot raspunde la orice.Sa nu credeti ca fac reclama la naturisti, ci doar va spun ca eu insumi m am vindecat cu ei.
0
01-05-2014, ora 21:30
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
daca ai cancer telrebuie sa faci niste raze?dc da trebuie sa stai undeva inchisa?
0
01-05-2014, ora 21:38
anitakolcsar@gmail.com
Nu este medic/terapeut
anitakolcsar@gmail.com
nu am de ce sa ma supar lavteo ai perfecta dreptate multumesc tuturor pt incurajare va tin la curent.va pup
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 151617 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •