Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 116 117 Înainte ›
0
07-02-2014, ora 13:34
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Si as vrea sa stiu cand isi poate da pansamentul jos.In casa trebuie sa isi tina pansamentul?
Va intreb pt ca medicul i-a spus ca in a 4 a zi de la operatie sa il dea jos.
Multumesc din suflet !
0
07-02-2014, ora 13:48
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Elis,

Nu te impacienta, pana nu iese analiza anatomo-patologica nu ai ce sa faci decat sa astepti. Poti accelera raspunsul cu un cadou la laborator, dar nu recomand...ca e scump.
La eco cand s-a descoperit diag nu i s-a spus ca ar fi ceva suspect?

Pansamentul mare se da jos exact cum s-a scris si pe biletul de externare, dupa 4 zile. Dedesupt are niste stripuri vericale pe taietura care incep sa se scoata dupa alte cateva zile. Pune comprese cu musetel in fiecare seara 2-3 ore timp de o luna.
Daca mai ai intrebari, ascult.
0
07-02-2014, ora 14:01
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Multumesc din suflet pt raspuns!

Medicul la externare i-a spus ca totul este bine. Iar scintigrafia pe care a facut-o prin luna octombrie la un cabinet particular din Bucuresti a iesit buna, doamna doctor de acolo a spus ca se poate opera fara probleme.
Este chema la control peste o luna, dar pana atunci am o mare teama sa nu fie cancer
0
07-02-2014, ora 15:07
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
buna,
nu trebuie sa iti faci griji si eu am fost operata, dupa operatie am facut ceea ce mi-a spus Dr., la fel cu musetel si dupa un anumit timp o sa cureti acele benzi mici.Eu chiar am fost la mare, pe 3 iulie m-am operat, iar la sf lunii am fost la mare, am stat la umbra si a fost totul ok. In legatura cu biopsia, nu trebuie sa iti faci griji, trebuie sa fii optimista si chiar daca nu iese bine, ca si in cazul meu, a iesit naspa, dar sunt optimista. In martie o sa fac terapia cu iod, acum sunt in aceea perioada dinnaintea tratamentului cu iod( regimul). Sa nu ridice greutati, sa aiba grija de dinsa. Mi-e nu mi-a placut sa fiu cocolosita, am evitat greutatile dar nu m-am dat in laturi de la alte lucruri.
Va doresc multa sanatate!
0
07-02-2014, ora 15:09
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
Multumesc lavteo ptr sfaturi.
0
07-02-2014, ora 15:14
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Momentan este bine poate manca, nu are stari de rau si vocea este ca inainte de operatie.

La externare analiza de calciu nu a iesit prea buna in sensul ca era calciul prea mic, dar urmeaza tratamentul.
Daca analiza scintigrafiei a iesit buna pot avea sperante ca va fi si biopsia ok?

Si dvs ati avut acelasi diagnostic la operatie?

Multumesc !
0
07-02-2014, ora 15:17
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
Mie dr. mi-a recomandat Cal -D-Vita, este masticabil, dar eu am luat si calciu de la farmacia naturista din oras, am gasit Ca cu vit.D3 si a fost fff bun, la ultimele analize am avut Ca ok.
0
07-02-2014, ora 15:19
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
Am avut noduli, si mi-a scos toata tiroida si la biopsie carcinom papilar.
Nu am avut la fel. Doar o sa fie bine, o sa vezi
0
07-02-2014, ora 15:22
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
Nu stiu ce sa zic, eu nu am facut scintigrafie, am asteptat rezultatul biopsiei. Nu trebuie sa va speriati, nu este ceva grav. Eu am citit pe acest forum, mai in spate si alte persoane care sunt operate de ani buni si sunt ffff bine acum.
Sa ne rugam la Dumnezeu sa fim optimisti si sa gandim pozitiv.
0
07-02-2014, ora 15:25
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Si ei i-a dat medicul tratament pentru o luna, iar pastilele cu calciu sunt efervescente.

Dupa cate zile de la operatie isi poate pune compresa cu musetel?

Multumesc mult pentru sfaturi !

Sanatate multa!
0
07-02-2014, ora 15:33
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
Eu iti scriu ce scrie pe foaia pe care am primit-o cand m-am externat( Instructiuni pentru acasa):
1. pansamentul se da jos in seara urmatoare externarii si se poate face baie normal
2. din acest moment nu se mai pune pansament
3.sterilstripurile de pe plaga operatorie se inlatura dupa o saptamana( fasiile de hartie)
4.de a 2 a zi dupa externare se tine pe zona operata prisnit cu ceai de musetel, 2-3 ore seara timp de o luna
5. euthyrox se ia dimineata la trezire, pe stomacul gol, cu minimum 30 min inainte de micul dejun( niciodata dupa ora 12)
Am scris asa cum era pe foaie
0
07-02-2014, ora 15:38
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Mi-au fost de mult ajutor sfaturile dvs.

Ei nu i s-a spus de ceaiul de musetel dar chiar din seara asta merg la plafar sa ii cumpar si sa ii pun compresa pentru ca azi isi va da jos pansamentul.
0
07-02-2014, ora 15:40
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
prisnit=vata inmuiata in musetel
0
07-02-2014, ora 15:47
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
Lavteo,
Fasolea verde pastai este buna? pe toamna mi-am pus la congelator si mi-am adus aminte ca am.
Daca poti sa imi mai dai idei, astept cu ceea mai mare placere.( sunt in pana de idei, am mai cautat si eu, dar daca u ai mai trecut prin asta, este mai bine de la cineva care stie)
Multumesc.
0
07-02-2014, ora 15:56
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
LavTeo,

Imi puteti spune va rog daca stiti ceva de scintigrafie?

Mama a facut-o si a iesit bine dar asta inainte de operatie cu vreo 4 luni.

Multumesc mult !
0
07-02-2014, ora 16:08
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
vmirela32,

Mama mea a avut in salon persoane care au revenit in a 4a zi de la operatie cu gatul rosu si umflat.

Stiti cumva carui fapt se datoreaza acest lucru?

Va intreb pentru ca imi e teama sa nu pateasca si ea asa
0
07-02-2014, ora 17:05
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna ziua la toata lumea.Sa va spun in mare.Am ulcer deudonal de 4 ani jumate si in ultima vreme am intrat mai repede in menopauza si datorita ca nu stiam ce se intampla am mers la medicu de familie care ma indrumat catre un endocrinolog(specific ca ma simteam cu dureri tot mai dese de stomac, stari depresive si anxetietate, bufeuri si palpitatii)am facut ecograf dar inainte facusem o gramada de analize care ieseau tot mai rele ori de cate ori le repetam, in fine la ecograf mi sa gasit un nodul de 3 si ceva vascularizat, vorbind cu mai multi medici am decis sa scot toata glanda, sunt operata doar de 2 luni si spun doar ca nu am tinut regim decat doar pt. stomac, adica fara prajeli si grasimi. Am avut analizele patologice bune, dar eu pot spune ca cu tot cu regim ma facusem cu cateva kg. in plus 8-9, dar pot spune ca am mancat tot ce am crezut ca imi cade bine, pt. ca aveam o pofta mare de a manca.Dar vorbind cu mai multe persoane care sau operat au spus ca pana ce organismu nu se invata cu lipsa glandei, nici de kg. in plus nu scap.In prezent pot spune ca de vreo 3 sapt. am inceput sa nu mai am pofte asa mari, am eliminat dulciurile si painea care mananc 2 felii pe zi.Mai va pot spune ca mananc gratare de pui, vitel si peste cu legume de orice fel.Din pacate nu pot manca prea multe fructe crude, dar in rest bananele nu lipsesc, zilnic cate una.Va pot spune ca majoritatea medicilor dau verde la orice fel de mancare atata timp cat iti cade bine, si mai pot spune ca cunosc persoane care lucreaza cu mine operate de glanda si fumeaza fara a avea alte probleme.Deci nu va mai faceti griji si mancati tot ce va cade bine ca nu patiti nimic, doar sa fie cu masura ca altfel faceti colacei.Iar acum dupa ce am facut analizele mi au iesit bune si pot spune ca nici durerile de stomac nu le mai am si sunt o fata plina din nou de viata si mereu ma inconjor de oamenii pozitivi, rid si glumesc, ma plimb si fac miscare cat pot de mult.Calciu iau doar 10 zile pe luna ca sa nu fac osteoperoza mai ales ca am intrat in menopauza.Va doresc multa, multa sanatate si aveti mai multa incredere in voi si fiti cat mai pozitive si vesele, viata e foarte frumoasa.Iar pe operatie dau doar cu crema de galbenele in fiecare seara inainte de culcare.
0
07-02-2014, ora 17:16
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Buna Symonica,

Imi poti spune te rog daca operatia totala de tiroida este mereu cancer?

Mersi !
0
07-02-2014, ora 18:52
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
elis, stai linistita! nu este obligatoriu ca toata lumea operata sa aiba cancer.
0
07-02-2014, ora 18:57
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
am ascultat sfatul lui lavteo si am mers sa fac un set de analize.cine poate sa-ma ajute si pe mine pana merg la un doc. am TSH- 0.381U/ML 0.490-4.67, FT4 1.14/NG/DL(0.71-1.85) SI 14, 7PMOL/L(9.13-23.8).eu cred ca TSH este prea mic, asa cred eu. voi fetelor ce ziceti?
0
07-02-2014, ora 21:23
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Nu este mereu cancer. Si iti pot spune ca si daca ar fi e singurul de care poti scapa de tot nu o sa mai faci, de aia e bine sa o scoti de tot ca sa nu te operezi de 2 ori. Eu puteam sa scot numai o parte dar mi sa spus ca pot face si la cealalta de aceea am hotarat sa o scot toata glanda. Sincer, imi este bine si va doresc tuturor numai bine. Fiti mai increzatoare in voi si mai comunicative cu doctori si intrebati tot ce ati vrea sa stiti. Multa sanatate tuturor.
0
08-02-2014, ora 09:17
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Buna Symonica,

Mersi pentru rasp !

Am intrebat daca mereu operatia de scoatere in intregime a glandei este cancer deoarece pe net in majoritatea cazurilor asta spune.
Tie ti.au recomandat terapia cu iod?

Pe biletul de iesire al mamei scrie asa:
Diagnostic principal: hiperparatiroidism primarprin adenom PTY volum stg inf
Diagnostice secundare: gusa multinodulara netoxica si hipotiroidism postprocedural
Stare la externare: Vindecat
0
09-02-2014, ora 13:20
IoanaNOU
Nu este medic/terapeut
IoanaNOU
Buna fetelor,
Am ajuns in ziua a patra in dieta fara iod. Am o dilema-avem voie: morcovi, salata verde si andive? Mi-ar placea sa primesc niste raspunsuri venite din surse sigure, adica daca vreun medic v-a dat ok-ul si pe astfel de legume. Multumesc mult
0
09-02-2014, ora 15:39
Marlow
Nu este medic/terapeut
Marlow
Buna ziua!

Si eu am fost operata acum aprox 4 luni de nodul tiroidian la Parhon, tiroidectomie totala. Nodulul a fost malign, motiv pt care sunt programata in luna martie pt a face tratament cu iod radioactiv. Sunt in a 3-a zi de regim fara iod si pot spune ca tot ce imi lipseste este cafeaua..ma obisnuisem sa beau o ceasca pe zi. Cu mancarea, nu prea am probleme. Avand in vedere ca am 15 ani, oricum nu mancam cine stie ce nici inainte. Asadar, stie cineva sigur daca se poate bea macar cafea decaf. pe perioada regimului? Sau ceai? Multumesc anticipat.

P.s. @IoanaNOU, din cate mi s-a spus mie, morcovi si salata verde nu prea avem voie.

P.p.s. @elis070, mamei mele i-a fost extirpata intreaga tiroida si nu a avut (si Slava Domnului, nici nu are) cancer. Toate cele bune in continuare!
0
09-02-2014, ora 16:12
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Buna marlow
ma bucur mult pt mama ta.
eu am scris m.ai sus ce a avut mama mea.imi poti spune te rog daca si mama ta a
Avut ceva asemanator?
Acum este fff bine dar imi e teama de biopsie de numai pot.
mesi mult!
0
09-02-2014, ora 20:08
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
Buna,
Mie dr mi-a spus ca pot bea o ceasca de cafea pe zi, eu chiar am baut.
Eu am folosit morcovi la supa si in ultimele 2 sapt nu o sa mai folosesc, mi-am facut o supa si mi-am facut si taitei de casa, ca sa para supa mai plina.
Eu am inteles ca se poate sa folosim morcovi.
Si eu sunt programata la iod, pe 3 martie la Parhon. Intru in a 2 sapt de regim de maine, mi-am facut supa si turte de casa, am m-ai mancat 1 banana si fulgi de ovaz, o portocala de asemeni este preferata mea.
In rest nu stiu ce sa mai zic.
O seara placuta!
0
10-02-2014, ora 13:43
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna,

elis070--nu stiu cum a facut scintigrafie ca aparatul de scintigrafie este un "cititor" de radiatii, nu un "emitator". Adica eu am facut scintigrafie la sfarsitul tratamentului cu iod, cand EU radiez si scintigraful citeste ce vede. I s-a adiministrat iod ?

In legatura cu regimul de pregatire pt terapie- am mai spus ce am facut eu si zic ca a fost bine, insa am auzit la colegele mele de serie niste diete mai drastice decat a mea- eu nu am mancat carne deloc neavand o sursa sigura (fara sare iodata introdusa artificial de vajnicii nostri comercianti), nici lactate (din aceleasi motive-animale hranite cu tot felul de prostii) si nici oua (desi puteam sa le consum in primele 2 saptamani). Am eliminat soia, sfecla.
Am mancat de toate legumele (chiar si rosii, morcovi) desi colegele mele de serie nu au mancat...dar unele dintre ele au manact carne ca au avut de unde. Ideea este ca unele alimente contin putin iod si ca nu trebuie sa le eliminam de tot.
Relativ la fasole verde... vmirela, de ce sa o elimini?...ovazul bun fiert, imbunatatit cu stafide, fructe uscate (nu merisoare).
Chiar zicea cineva ceva de struguri rosii...eu am mancat si din aia.
Recomandarile dr sunt exact cele de pe programare, nu stau sa-ti faca meniuri.
0
10-02-2014, ora 14:31
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Buna
Nu a facut terapie cu iod si nici nu i s.a spus nimic despre asta.
Trebuie pe data de 6 martie sa mearga la control.
Nici inainte de operatie nu a luat deloc tratament, doar acum dupa operatie i.a calciu si alte medicamente pe care le.a prescris domnul doctor.
0
10-02-2014, ora 15:02
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Elis, eu intrebam cum s-a pregatit de scintigrama. Ca sa faci scintigrama trebuie sa iei iod (chiar si o doza mica).
Dupa operatie toata lumea care nu mai are tiroida ia euthirox 100mcg, dupa 6-8 sapt se repeta TSH, Free T4 si se ajusteaza doza de euthirox de catre endocrinologul tau personal.
0
11-02-2014, ora 23:38
IoanaNOU
Nu este medic/terapeut
IoanaNOU
Draga lavteo,
Ce ai facut cand te-ai intors acasa (dupa iod)? stim ca trebuie sa te izolezi de cei mici. Dar ce ai facut fata de adulti? ai stat retrasa intr-o camera? pentru cat timp? te-ai dus la serviciu? dupa cat timp te poti intoarce la treaba? ti se da cumva concediu medical? daca da, pentru cate zile?
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •