Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 121314 ..... 116 117 Înainte ›
0
09-01-2014, ora 15:01
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
fetelor ce ati mancat inainte de terapia cu iod? ca sunt putin speriata, toate sunt interzise? eu am o colega de salon care trebuie sa mearga la fundeni si ei i-au zis ca doar mere verzi si cartofi fierti.voi ce ati papat?
eu sunt programata in iunie la parhon
0
11-01-2014, ora 09:05
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
Buna ziua la toata lumea!
De pe data de 7 ianuarie am intrerupt iar euthyrox-ul şi mă pregătesc pentru dozarea cu iod radioactiv care va fi, cică, undeva pe la jumătatea lunii februarie, la Cluj. Nu ştiu nimic cu certitudine. Sper să nu se joace iar medicii cu mine ca data trecută, când m-au ţinut fără tratament aproape 5 săptămâni degeaba.
În legătură cu mâncarea pe care avem voie am şi eu mai multe nelămuriri, căci nu rezistă nimeni 6 săptămâni doar cu cartofi fierţi si 2 mere pe zi, aşa că am mai consultat si alte site-uri şi am văzut că avem voie: albuşul de la ou, carne de animal crescut la curte, vinete, dovlecei, lămâi, pâine făcută acasă, ardei gras verde.
Nedumeriri am despre următoarele alimente: ceapa, morcov, ciuperci, masline, ulei de floarea soarelui sau de măsline, mălai, paste. Dacă ştie cineva detalii despre aceste alimente aş fi recunoscătoare.
Vreau, inca o dată sa mulţumesc tuturor celor care au postat aici, pentru cuvintele frumoase de încurajare si susţinere şi pentru sfaturile date.
Lavteo, mii de mulţumiri, datorită ţie am rezolvat problema cu serviciul...m-am interesat şi aveai perfectă dreptate: am fost luată în evidenţă la oncologie.
Vă îmbrăţişez virtual pe toţi şi vă doresc multă sănătate!
0
13-01-2014, ora 10:02
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna,

In legatura cu dieta fara iod sa mai lamuresc odata problema: sare IODATA-nu, daca aveti din salina cum am avut eu, puteti sa o consumati fara probleme (aveti grija ca si la Plafar zic ca au fara iod numai ca am auzit ca e cam minciunica, daca aveti o cunostinta care sa v-o testeze e ok), alimente rosii- sfecla, rubarba (nu rosiile de salata, da?), carne din comert pt ca stim cu toatele ca nenorocitii de comercianti o imbiba cu apa cu sare -Laura a specificat bine ca daca ai din curte poti manca, produse lactate si oua deloc in ultimele 2 saptamani (poti manca albush doar)- pentru ca animalele sunt hranite cu tot felul de mancaruri ce contin iod. Morcov -ok, ceapa-ok, ciuperci-ok, nasline-nu ca sunt sarate si nu se stie cum, ulei-ok, malai nu sunt sigura, paste -la fel ca si painea trebuie sa nu contina sare, dar de obicei sunt cu ou si deci...nu in ultimele 2 saptamani.

Daca mai aveti nelamuriri sunt aici.
ely-body- cand esti programata...si eu mai merg odata in iunie.
0
13-01-2014, ora 14:34
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
draga mea lavteo eu sunt programata pr 13 iunie, dar pica vinerea si eu am inteles ca internarile se fac decat joia si lunea.pe 28 feb merg la control si o sa vorbesc cu domnul doctor.coincid datele noastre de internare?
0
13-01-2014, ora 14:44
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
cum este laura cum cura fara iod? ai slabit ceva? intreb pentru ca eu m-am ingrasat cateva kg din noiembrie si pana acum.astept raspunsul tau nu nerabdare.si poate ne zici si meniul tau :))
1
13-01-2014, ora 20:50
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
ely, e saptamana cu Rusaliile, eu sung programata pe 10 desi e marti
0
14-01-2014, ora 08:18
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
La Parhon, intr-adevar, asa stiam si eu ca internarile se fac doar lunea si joia...dar, probabil, pot exista si decalari...
In legatura cu meniul, iata cam ce mananc eu pe durata unei zile: imi fac singura paine de casa, si, pentru a-mi stavili pofta de dulce, uneori, imi fac niste gogosi dintr-o bucatica din aluatul de paine pe care-l prepar sau cateva clatite, folosind doar albushul de la oua.imi fac salate de vinete, mancarica de dovlecei, vinete si cartofi, ciorbe din carne de animal crescut la curte, salate de cartofi fierti, cu carne, putina ceapa si zeama de la o lamaie...le adaptez si le combin ca sa para cat mai variat. La capitolul fructe stau foarte prost, deoarece mie nu-mi plac in general, dar acum sunt nevoita sa mananc cel putin un mar verde pe zi.
Desi nu-mi plac lactatele, am ajuns sa tanjesc dupa ele...le evit pe cat posibil in aceasta perioada...si le voi exclude total inainte cu 2 saptamani de terapie.
Sper sa va fie de folos!
0
14-01-2014, ora 11:39
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
eu am sa merg pe 28 feb la control si atunci o sa vorbesc cu domnul doctor, poate a gresit.ufff pacat ca nu coincid datele noastre lavteo
0
15-01-2014, ora 19:36
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna!eu am fost operata in 25 noiembrie si mi au iesit analizele bune, dar din pacate pot spune ca m am ingrasat mult doar in cateva zile.Am mancat cu regim mai ales ca am si ulcer.M am intalnit cu persoane care sunt operate de 1-2 ani care mi au spus ca la inceput sau ingrasat pana sa invatat organismul cu eutyroxul si pe urma au inceput sa slabeasca.Intrebarea mea este, sa mai confruntat cineva cu asa ceva?Specific ca oricat as manca de putin se pune pe mine.Imi este teama ca o sa ajung de 100 de kg.Am avut 77 si acum am ajuns la 90kg.Ce as putea face ca sa pot opri ingrasarea asta dintr o data?
0
16-01-2014, ora 13:10
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
eu m-am operat pe 28 octombrie.de la 80 am ajuns la 94, dar de o saptamana nu mai am pofta de mancare si am slabit pana la 90.5.sper sa mai slabesc.revin cu informatii.symonica cat euthyrox iei? eu iau 125
0
16-01-2014, ora 20:10
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Eu iau de 100. Sper sa incep si eu sa slabesc ca nu ma mai pot incheia la papuci. Am vb.cu cineva operata de un an si a spus ca sa ingrasat si ea mult si a slabit doar dupa 6 luni. Ti cumva vreun regim?eu am mare pofta de dulce si incerc sa ma abtin cat mai mult.
0
16-01-2014, ora 22:13
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
nu tin regim, dar de o saptmana nu mai pot manaca aproape nimic.mananc doar fructe, legume si iaurt, dar si alea in cantitati foarte mici penrtu ca nu imi este foame.pur si simplu mananc de frica sa nu pic din picioare.si eu am patit la fel de la operatie si pana pe 6 ianuarie mancam dulciuri.sper sa incepi si tu sa slabesti.incearca mai bine fructe multe cand ai pofta de dulce
0
17-01-2014, ora 10:07
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc! O sa incerc sa fac si ceva sport poate asa mai dau ceva jos.
0
17-01-2014, ora 17:09
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
iti urez mult spor! si sper sa slabim impreuna :))
0
17-01-2014, ora 18:52
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Cu mare drag, sper sa tinem legatura si sa ne mai spunem cat am mai dat jos.
0
17-01-2014, ora 18:53
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Draga IOADE nu ai mai dat nici un semn.As vrea sa imi spui si tu daca te ai ingrasat si daca da, ce masuri ai luat.
0
17-01-2014, ora 19:53
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
o sa revin cu kg in plus sau in minus.eu sper in minus pentru amandoua
0
03-02-2014, ora 23:45
IoanaNOU
Nu este medic/terapeut
IoanaNOU
Buna,
In curand, incep si eu luna in care nu am voie sa consum iod. Uitandu-ma pe multe site-uri din strainatate (e simplu, dati un 'google search' cu 'low iodine diet') am gasit diverse bloguri facute de persoane care trec prin ce trecem si noi. Doar ca ei s-au gandit sa imparta informatiile lor cu cei care se vor confrunta in viitor cu aceasta boala. Este plin netul de bloguri in care oamenii scriu cum s-au simtit si ce au mancat in perioada aceasta de o luna. Apoi, dupa ce povestesc cum a fost la terapia cu iod si cum se simt dupa, inceteaza sa ma posteze.
Asa ca m-am gandit si eu sa fac un blog, sa ramana acolo undeva toata experienta mea (nedorita). Si oricine poate sa faca un astfel de blog, pentru ca este gratuit, nu-ti ia foarte mult timp sa-l faci si cred ca te ajuta si pe tine.

Blogul este la adresa: http://dragatiroida.wordpress.com/. O sa incerc sa postez in fiecare zi detalii despre felurile de mancare pe care le-am gatit si despre pregatirea pentru parhon (haine, prosoape etc). Cand ma voi intoarce acasa, voi descrie amanuntit ce s-a intamplat acolo.

Pe mine m-au ajutat foarte mult comentariile voastre. Am citit si recitit cele 13 pagini. M-au ajutat si inainte de operatie, si dupa, si iata, si in aceasta perioada mai complicata. Multe dintre voi stiu o groaza de chestii legate de tot ce tine de operatie la tiroida si sunt sigura ca, daca v-ati apuca sa postati sfaturile voastre, ati ajuta foarte multi oameni (stiti si voi ca medicii nu au timp sa ne explice tot ce avem nevoie sa stim).
Nu uitati ca timpul este relativ si nici n-o sa ne dam seama cat de repede va trece aceasta perioada (mai) trista.
0
04-02-2014, ora 11:42
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
draga ioananou, iti urez mult succes in cura fara iod si asteptam noutati de la tine. pe mine cel mai mult ma intereseaza kg.vreau sa stiu daca ai slabit dupa luna fara iod pentru ca eu intampin mari greutati cu kg.
0
04-02-2014, ora 14:02
IoanaNOU
Nu este medic/terapeut
IoanaNOU
O sa va scriu. Pot sa va spun insa, ca de la operatie, deci din octombrie, pana acum, am pus 4 kg. In conditiile in care mananc de 2 ori/zi (ca mese principale) si ceva rontaiala sanatoasa (alune, fructe etc). Am observat ca retin lichidul (seara, mi-e aproape imposibil sa-mi scot inelele de pe mana, iar dimineata merge foarte usor).
0
04-02-2014, ora 14:44
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
eu de pe 29 octombrie si pana acum am pus 6 kg, dar am mai slabit 2.poate acum in perioada fara iod mai slabiti.apropo unde faceti iodul? ati fost la control inainte? eu sunt programata la parhon pt control pe 28 feb si la iod merg in iunie..vroiam sa stiu daca la controlul din feb mai fac analize si in spital sau numai cele aduse de noi din localitatea din care facem parte.
0
05-02-2014, ora 11:16
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
draga lavteo, am si eu o intrebare.cand mergem la control (adica eu pe 28 feb)mai facem ceva analize acolo? intreb sa stiu ca eu sunt mare consumatoare de cafea si vreau sa stiu daca am voie sa o cafeluta asa de dimineata :))
0
05-02-2014, ora 13:10
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna Ely,

Eu nu sunt programata la control, si-ti spun si de ce. merg la endocrinolog la sotia dr Goldstein. El are incredere in analizele din Parhon, probabil o sa recolteze pt TSH, free T4 si suni dupa rezultate sa vezi daca schimbi doza de euthirox. Eu am fost la control acum 10 zile si mi-a mai scazut putin doza de euthirox ca ajunsesem cu TSH la 0.06.
Inainte de prima internare pt terapia cu iod ma trimise-se tot la endocrinolog (ala care il ai), dar asta era imediat dupa operatie...
Tu ai fost la endocrinolog de cand te-ai operat?

In legatura cu ingrasat/slabit pe perioada de fara iod...avand in vedere ca poti renunta de tot la sare (daca nu-ti faci rost de sare neiodata-atrag atentia inca odata ca la plafar poate sa fie fals neiodata, aveti grija) s-ar putea sa va subtiati ca nu mai retineti apa- pt cele care au aceasta problema. De slabit poti slabi daca nu mananci decat legume, fara paine, paste, orez.

Citeam ceva mai sus ca ati gasit info privind rosiile...eu am mancat rosii si am trecut deja prin experienta asta. Nu mancati sfecla si rubarba din cele rosii.

Daca mai aveti intrebari nu ezitati.

a, sa nu uit, eu dupa operatie m-am ingrasat preponderent in partea de sus a corpului. Acum m-am ingrasat si in jos...dar daca mananc, cum sa nu ma ingras?? O sa reincep sportul si probabil o sa reusesc sa dau jos.
0
05-02-2014, ora 14:54
ely-body
Nu este medic/terapeut
ely-body
da am fost la endocrinolog, dar nu am facut nici-o analiza pana acum.o sa fac saptamana viitoare tsh si free t4.o sa vad rezultatele atunci.si in legatura. cu ingrastul nu stiu ce sa zic. eu sincer am aproape o luna de cand nu mai pot manca carne si consum multe fructe si legume.rezultatul ?nici un kg in minus, dar am sperante multeee.
0
06-02-2014, ora 11:06
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
buna,
Eu deja am inceput perioada de regim inaintea terapiei cu iod.Ce pot sa va spun este ca am inceput sa imi fac paine,
am luat sare fara iod de la farmacie ( Dr. mi-a spus ca este ok), supa de pasare si mi-am mai facut o placinta de mere
( cu mere galbene, si foaie fara ou, simpla si buna). In rest, beau multa apa plata si citesc si eu toate informatiile voastre.
Am gasit si eu un fisier in engleza, legat de alimentele care pot fi mancate in timpul regimului. Nu-l pot incarca aici,
dar cine doreste il pot trimite pe mail. Incerc sa evit sa mananc ce nu trebuie si cat mai putin. E greu pentru ca aproape
toate alimentele contin iod.
Va doresc o zi placuta!
0
06-02-2014, ora 21:02
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
buna,
am revenit cu o mica nedumerire fulgii de ovaz sunt buni?
eu ma inteleg bine cu cereale de genul asta si le pot manca si asa.
In lista pe care am gasit-o in engleza scrie ca sunt permisi. Pe net am gasit ca contin iod dar nu este specificata cantitatea.
Nu stiu ce sa mai zic si sa fac. Am mancat numai mere galbene si paine.
Mai aveti solutii sau idei?
Mai astept pareri.
O seara placuta!
0
07-02-2014, ora 05:56
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna dimi. Am tot citit despre ce si cum sa mananci. Eu sunt operata de 2 luni si o sapt.am vb.cu doamna doctor despre ce ai voie si ce nu ai voie sa mananci. Mi sa raspuns ca pot manca orice asta ddpinde si de organismul tau care e dat peste cap cu totul pana se invata cu pastiluta luata zilnic. Binenteles nemaiavand glanda, organismul se modifica. Totul pleaca de la noi sa avem grija ce mancam si cat ca sa nu facem colocei. Eu pot spune ca am pus cam 8-9 kg.si am inceput sa inlatur tot ce inseamna gras, prajit si dulce. Mananc 5 mese pe zi de cate ori se poate daca nu raman si la 3, beau numai apa plata si o cafeluta slaba dimineata cu un pic de lapte, iar de cate ori pot fac plimbari, alerg sau ma dau pe bicicleta. Corpul nostru este ca o masina, daca se strica trebuie ajutat sa mearga din nou. Deci totul este permis atata timp cat iti cade bine, si nu va mai ganditi ca asta e buna sau asta nu. Daca va ganditi mereu va faceti mai mult rau. Si spre lamurirea voastra intrebati va medicul endocrinolog la care sunteti. Sigur o sa va spuna ce si nu aveti voie. Eu asa am facut si am verde la orice. Va mai spun ca eu am un ulcer de 4 ani jumate si de cand mi am scos glanda nici el nu ma mai supara si ficatul care era marit a inceput sa isi revina, deci din proprie experienta si din spusele medicilor organismul se reface incet. Asa ca totul e permis, doar sa nu sari calul. Si apropo sarea o poti evita daca chiar vreti in rest multa sanatate si mergeti inainte. Gandurile va fac mai mult rau decat bine.
0
07-02-2014, ora 08:05
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Symonica ai dreptate, pana la urma fiecaruia i se potriveste altceva. De asta nici nu sunt bune curele X sau Y la toata lumea.
Eu de ex am ales sa nu mai mananc produse cu soia, nah, asa mi-a venit mie, fiind modificata genetic am considerat ca e mai bine sa o evit din cauza afectarii hormonale pe care o produce (mai multi estrogeni). Oricum la noi in tara nu am vazut boabe proaspete, doar pungile acelea oribile care nici nu imi vine sa le tin in camara. Probabil ca in Romania nici nu se produce..

Vmirela, de ce mananci numai mere galbene? Ce legatura are marul rosu cu interzicerea alimentelor rosii? Poti sa indepartezi coaja eventual..
Eu in cura fara iod mi-am facut paine, am mancat oatmeal cum zice americanu' (fulgi de ovaz rasniti si fierti in lapte de migdale sau apa imbunatatiti cu putin zahar, stafide), mi-am facut dulciuri vegane (am descoperit ca e plin netu' de retete), naut -facut humus sau mancarica cu ceapa, morcov (da, stiu ca unele evita si morcovul), ardei. Nu va limitati atat de mult alimentatia ca nu e cazul...eu am ajuns cu TSH 92 la sf dietei, deci a fost corect ce am facut.
0
07-02-2014, ora 09:03
vmirela32
Nu este medic/terapeut
vmirela32
buna symonica,
Dr mi-a spus sa evit merele rosii, iar pe cele galbene le mananc ptr ca le am nu le cumpar, sunt sigura de ele( culese de mine, erau verzi). In ceea ce priveste mancarea, mi-am facut si eu supa si turte cum imi facea bunica( imi plac mai mult), eu incerc sa evit cat mai mult ca sa isi faca efect iodul. Am mai gasit si eu pe net si inca mai caut. Am mai gasit niste covrigei fff buni de la Plafar, firma Solaris, sunt ok. Acum sunt acasa, dar cand voi incepe munca imi va fi mai usor, uit de toate.
O zi placuta!
0
07-02-2014, ora 13:06
elis070
Nu este medic/terapeut
elis070
Buna ziua,
Mamei mele i s-a descoperit hiperparatiroidism primar prin adenom PTY si gusa polinodulara, iar operator s-a intervenit cu paratiroidectomie stg inf si tiroidectomie totala.
S-a operat acum 3 zile si deja este acasa dupa ce i s-a scos toata tiroida.Acum este bine atat cat se poate dupa operatie doar ca mai are mici caderi de calciu. Acum asteptam rezultatele biopsiei, dar imi este foarte frica sa nu aiba cancer.Face tratament cu calciu si euthyrox.
Stiti cumva daca acest diagnostic pe care la avut poate fi cancer?
Va multumesc mult de tot! Sanatate multa tuturor !
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 121314 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •