Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 116 117 Înainte ›
0
02-12-2013, ora 17:52
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Ceau Symonica, ma bucur ca pot sa te sprijin moral ptr ca stiu foarte bine prin ce treci, cel mai important lucru este sa nu te lasi prada simptomelor pe care le ai ptr ca sant trecatoare si oricum in timp se vor diminua pana cand nu le vei mai da mare importanta, capul sus(cat iti poti permite) si inainte ca nu are sens sa cazi in plasa descurajarii, vreau sa-ti spun ca eu am cinci luni de la operatie si chiar si acum la miscari bruste ale capului nu ma simt confortabil dar ma gandesc ca va trece incet, trauma psihica a unei interventii este destul de mare dar trebuie sa gandim pozitiv, banuiesc ca esti inca in asteptare ptr rezultatul anatomo-patologic?sa auzim de bine si pe curand
0
02-12-2013, ora 19:50
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna!IOADE iti multumesc foarte mult, da asa este trebuie sa lupt cu ele si se vor duce pana la urma.Astept rezultatul saptamana asta si sper sa fie bun.Acum nu imi doresc decat sa treaca si sa fiu din nou vesela si plina de viata.Multumesc pt. tot.Te pup si sa ai si tu grija de tine ca poate in timp ne vom cunoaste si vom povesti si mai mult.
0
02-12-2013, ora 21:00
luciana-mi
Nu este medic/terapeut
luciana-mi
buna seara tuturor!
Pentru sorinam, dupa simptomele mamei tale, pare sa fie deficit de calciu, paratiroidele sunt deranjate in astfel de operatii, iar ele sunt responsabile cu absorbtia calciului in organism, de aceea se prescrie mult calciu dupa tiroidectomie. Sper ca mama ta il ia cu constiinciozitate! Cel putin 2 luni, 3, sau cate ii prescrie medicul.
Sanatate multa tuturor!
0
03-12-2013, ora 09:53
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
Am fost operata de tiroidectomie totala la Iasi, la Spitalul Sf. Spiridon, pe data de 13.11. anul acesta.starea generala este in continuare dificila, ca sa nu zic rea, obosesc repede, ametesc, senzatia de nod in gat persista...insa problema mea este ca am inceput sa iau in greutate, fara sa exagerez cu mancare deloc, ba chiar dimpotriva, am incercat pe cat posibill sa ma abtin de alimente care favorizeaza cresterea in greutate...daca acum 2 saptamani aveam 68 de kg, acum am 71...chiar incep sa ma sperii...mentionez ca nu mi-au dat niciun fel de tratament pt a inlocui absenta tiroidei, iau doar calciu si alpha D3 de 2 ori pe zi...nu inteleg de ce ma ingras si de ce nu-mi dau eutirox pana nu aflu rezultatul de la examenul anatomo-patologic...daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva as fi recunoscatoare...multumesc anticipat.
0
03-12-2013, ora 10:35
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna Laura0101,

Du-te la endocrinologul tau curant!!! Nu este normal sa nu iei euthirox atata timp cat nu mai ai tiroida!!! Sau du-te inapoi la chirurg si intreaba-l de ce nu ti-a dat. Rezultatele de la anatomo-patolog nu au nicio legatura cu substituirea hormonilor tiroidieni (adica euthirox). Tu nu mai ai un organ in corp care avea o functie f importanta: reglarea metabolismului (probabil de aici si kg in plus) si reglarea BATAILOR INIMII. Scuze ca ti-am scris cu caps dar este f important.
0
03-12-2013, ora 10:45
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
tocmai ca am fost la endocrinolog si el mi-a prescris doar calciu si alpha D3. problemele cu inima le resimt pe pielea mea, mai ales ca sunt hipertensiva gr. I, risc înalt...am nişte palpitatii si nişte stari de lesin de nu pot tine uneori nici ochii deschisi, parca am plumb in pleoape...sun de azi-dimineata pe dr. endocrin si nu-mi răspunde...multumesc, lavteo, pentru răspuns...nu stiu încotro sa o apuc si ce sa fac...
0
03-12-2013, ora 11:05
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Eu simteam asa ca imi bate inima in gat in fiecare dimineata vreo 2 saptamani dupa operatie, probabil pana am atins un nivel de hormoni...nu stiu sa-ti spun. Acum insa nu mai am manifestari de genul asta. Calciu si D3 iau si eu pt ca aveam calciu mai mic si la analiza care spune daca D3 iau suficient (sau daca fixeaza suficient calciu) iesise cam mica valoarea si mi-a
schimbat calciu cu unul masticabil (luam osteocare) si Alpha D3 pentru ca e vitamina D3 activa pana in aprilie-mai anul viitor.
Eu zic sa te duci la chirurg daca nu raspunde endocrinologul, sau sa te duci pur si simplu sa te consulti cu un altul. In Parhon se da euthirox dupa indepartarea tiroidei total inca de a doua zi dupa operatie - 100mcg - pana la primele analize TSH si T4 de dupa operatie- care se fac cam la 6 saptamani.
Intrebare...esti luata in calcul pentru dozare cu iod in 4-5 saptamani? Ca daca este asa pot intelege lipsa euthirox-ului...altfel, nu.
0
03-12-2013, ora 11:53
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
Din cate stiu eu nu sunt programată pt dozare cu iod, dar cine ştie?...tocmai m-a sunat dr.a spus ca pana nu are rezultatul la analize nu ia nicio măsura cu euthyrox-ul...am sunat si la spital...a venit rezultatul dar nu mi-l dau decat personal.deci pana maine, căci eu sunt din alta localitate, nu sunt din iasi, trebuie sa stau aşa...ai avut dreptate lavteo, in funcţie de rezultat urmează sa fiu trecută pe euthyrox sau pe alt tratament...multumesc din suflet!
0
03-12-2013, ora 12:17
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Cu placere Laura0101. Insa, ma indoiesc ca dozarea cu iod va veni asa repede avand in vedere ca se poate face doar in 3 locatii din Romania (Parhon, Fundeni si Cluj) si sunt liste de asteptare de luni intregi.
Tin pumnii ca maine sa ai un rezultat bun si sa nu fie nevoie. Astept vesti.
0
04-12-2013, ora 22:42
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
Am luat rezultatul ex. anatomo-patologic.carcinom papilar.asta e.lavteo, ai avut dreptate...urmează sa fac terapie cu iod radioactiv la Cluj...ce putin asa mi-a spus dr meu endocrinlog.va doresc multă sanatate...
0
05-12-2013, ora 16:39
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Stai Laura, nu dispera. Si eu am acelasi diagnostic. Raspunde bine la tratamentul cu iod. Cand esti programata?
0
06-12-2013, ora 08:29
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
nu disper, lavteo...asta e...bine ca am facut pasul de a ma opera cat mai repede...totul a inceput pe 23 octombrie si de atunci parca se tin lant...nu se mai opresc...in legatura cu programarea pt iod radioactiv astept sa vad cand gaseste dr meu endocrin o portita sa ma introduca si pe mine pt terapie la cluj...oricum, sper cat mai repede.caci vreau sa se termine odata...lavteo, tu ai facut ac terapie?...in ce consta?...cat dureaza spitalizarea?...eu am si doi copii...cat timp nu am voie sa intru in contact cu ei...cel mic are aproape 2 anisori...o mie de intrebari se invart in capul meu.
0
06-12-2013, ora 08:44
danutdinica
Nu este medic/terapeut
danutdinica
Buna Laura, nu dispera ca nu ai de ce! Am acelasi diagnostic si pe 12 dec ma duc la iod la Fundeni. Perioada de izolare este de 2 saptamani. E naspa dar.e spre binele copiilor. O sa urmezi un regim de alimentatie fara iod care intre noi fie spus, e cel mai naspa regim pe care l-am tinut! Dureaza si asta vreo doua saptamani daca faci terapia la Cluj. Atentie la sare! Toata lumeal iti va oferi sare de mare neiodata! Nu e buna! Cauta alternative ca se gasesc. In rest, curaj si gandire pozitiva pentru ca altfel iti poti face mult rau singura si iti spun din experienta!
0
06-12-2013, ora 08:49
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
voi sta 2 saptamani internata?
0
06-12-2013, ora 15:22
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna Laura,

Nu stiu cum e la Cluj, stiu doar de Parhon.Aici se sta internat 3-4 zile. Perioada de izolare fata de copii mici trebuie sa fie de minim 8 zile de la ingerarea iodului. E bine sa-i duci la bunici daca sunt sub 10 ani pt 1-2 saptamani.
Trebuie sa te anunte de programare cu 2-3-4 saptamani inainte. Ultimele 2 saptamani din pregatire e f strict regimul...adica fara carne (pentru ca, parerea mea, carnea de la magazin este injectata cu sare/apa- daca ai de la tara e ok), fara lactate, fara oua.
Parerea mea este ca regimul, desi e drastic (pentru ca sunt multe alimente care contin iod din cauza sarii) poti sa il tii daca vrei sa ai rezultate bune.
In legatura cu sarea - cauta sare de muraturi si rasneste-o pt a fi fina. Sarea de salina este fara iod. Am auzit ca si la plafar e o minciuna de sare. Sunt inconstienti! Eu am adusa sare de cineva direct din salina. Si daca ai sare curata stai linistita ca nu simti asa regimul de drastic.
Nu cumperi nimic gatit/semipreparat de pe strada. Nu mananci paine cumparata (mai bine faci tu acasa cu sare ), biscuiti...
Daca nu ti-a dat euthirox inca inseamna ca sunt sanse sa faci rapid terapie, esti norocoasa. Eu am asteptat din iulie pana in noiembrie (asta pt ca am avut noroc si a renuntat cineva si m-au sunat sa ma pregatesc in octombrie) dar eram programata in februarie...
Insa voi mai face o tura in iunie, am doi ganglioni care au captat iod... Mi-a iesit tiroglobulina inainte de iod 1.58, dr spune ca e de bine. Acum am revenit la euthirox.
0
06-12-2013, ora 15:48
luciana-mi
Nu este medic/terapeut
luciana-mi
Buna Laura!
Nu trebuie sa iti faci asa probleme cu sarea, in fond, este foarte sanatos sa mananci fara sare. Eu mananc fara sare de 7 ani, am capatat o alergie, cura aceasta trebuie tinuta fara sare, parerea mea este sa o inlaturi cu totul, macar cat tii acest regim, crede-ma, e mai bine, decat sa iti bati capul cu tot felul de solutii. Dar, oricum, vei fi anuntata cat timp, si ce nu ai voie sa mananci. Aceste diete nu sunt pentru toti la fel, depinde de cantitatea de Iod care iti va fi administrata. Unii tin regimul doua saptamani, altii o luna. Dar va trece, vei vedea! La Parhon ti se da o lista cu ce nu ai voie sa mananci, si cat timp. Poate vei primi si tu. Multa sanatate, si succes la dieta!
0
06-12-2013, ora 15:54
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
saru'mana, din suflet, tuturor, danutdinica si, in special, LAVTEO. eu inca stau si astept...nu a primit dr meu raspunsul pt perioada in care sunt programata...poate afla luni.nu mi-a dat, inca, deloc euthyrox.zice sa ateptam...la felul in care se prezinta situatia programarilor, inseamna ca eu mai am de asteptat mult si bine..intru in a patra saptamana fara tiroida si fara tratament substitutiv...stiu ca poate parea inconstienta si intrebarea poate parea absurda, dar eu obisnuiesc sa mai trag si cate o tigara si sa beau o ceasca de cafea...nu am forta necesara sa la las...NU POT...mi se face rau, cred ca intru in sevraj...e strict interzis acest narav???
0
06-12-2013, ora 16:00
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
aaaaa...iar mie dr nu mi-a zis nimic de dieta...mai nesarat oricum mancam caci sunt cu inima, asa ca nu ma impiedic de acest mic detaliu...eu nu inteleg ceva.ma duc intai la cluj...imi stabilesc ei o dieta, plec, ma intorc dupa oerioada cu pricina si apoi fac terapia cu iod??? sper sa nu va terorizez cu intrebarile, dar eu la inceputul luniii ianuarie ar tbui sa incep serviciul, sa vad cu cine las copiii si pt ce prioada...sunt multe detalii pe care trebuie sa le pun la punct.multumesc anticipat pt rabdare si bunavointa...
0
06-12-2013, ora 19:03
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Laura, diete e fara iod, sau cat de putin iod poti nu fara sare, de asta am precizat ca poti folosi sare din salina. Da, sarea face rau celor cu probleme de tensiune, daca nu o consumi in exces nu face rau. Nici eu nu gatesc f sarat. Eu cel mai mult am dus dorul lactatelor.
Nu iti spune dinainte ce doza de iod o sa ai, poate cand inghiti.Iti apare oricum pe biletul de externare ce doza ti s-a dat si pe scintigrama. Medicul de medicina nucleara stabileste asta in functie de ce citeste ca istoric, certificat anatomo-patologic, TSH facut la internare, TG...sunt multe in discutie...

Luciana-mi, ce zici tu aici ? "Aceste diete nu sunt pentru toti la fel, depinde de cantitatea de Iod care iti va fi administrata. Unii tin regimul doua saptamani, altii o luna". Dieta este exact la fel pentru acest tratament. Eu am citit aceleasi reguli si pe siteu-ri din Franta, UK si Canada...acelasi lucruri care le-am citit si in informatiile de la Parhon. Poate chiar mai multe informatii am aflat pe acolo pentru diferite retete. Am specificat si eu ca ultimele 2 saptamani sunt mai stricte, primele doua fiind mai lejere din cauza ca poti manca lactate, oua. Eu am mancat o luna doar fructe ( fara fructe de padure!!!) si legume (fara sfecla si rubarba). Mi-am facut paine si fursecuri in casa (am o carte intreaga de retete daca vrei sa-ti trimit pe mail Laura). Nu am rabdat de foame, am variat tipul de preparare si mi-am diversificat stilul de gatit si ingredientele :)

Faptul ca nu ti-a dat euthirox ma face sa cred ca are vreo sansa sa obtina un termen scurt, DAR daca nu te pregatesti cum am mai spus mai sus terapia este facuta aproape degeaba, tu trebuie sa "infometezi" celulele ramase in urma operatiei ca sa absoarba iod radioactiv bine si sa se distruga din prima, nu sa te duci de mai multe ori. Se poate rezolva dintr-o singura sedinta, de ce sa te chinuiesti mai mult? Asa ca luni, suna endocrinologul si intreaba daca ai vreo sansa si spune-i de dieta, explica-i ca esti o fata desteapta care citeste si nu una care merge cu turma...trebuie sa-ti spuna exact ce si cum, ca doar nu stai asa.
Despre fumat nu pot sa te declar vinovata ca si eu sunt fumatoare...si bautoare de cafea dimineata. Cand o sa-ti dea euthirox insa va trebui sa astepti pana la cafea cel putin 30 minute dupa ce inghiti pastila.
Nu mi-ai spus cum e operatia? Arata bine? Ai pus musetel dupa ce ai scos pansamentul?
Daca vrei poti sa-mi scrii pe privat.
0
07-12-2013, ora 00:16
laura0101
Nu este medic/terapeut
laura0101
lavteo, ti-am scris pe privat...
0
11-12-2013, ora 13:46
danutdinica
Nu este medic/terapeut
danutdinica
Salut tuturor. Tocmai am fost amanat o saptamana pentru administrarea iodului si incerc sa ma obisnuiesc cu ideea inca unei saptamani de "fara iod". Imi mai dati o idee de mancare ca nu mai stiu ca sa mananc! Apropo...stiti daca ciupecile sunt interzise sau nu?
Si inca ceva..cum e revenirea la eutirox...ceva probleme?
laura vroiam sa spun ca pentru copii e bine sa stai cele doua saptamani. Cred ca nu m-am exprimat corect si imi cer scuze!
0
12-12-2013, ora 07:55
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna! eu sunt operata de aproape 3 sapt.si am inceput sa ma simt tot mai bine, atat ce nu prea stiu este ce pot sa mananc si ce nu. Din cate am citit si am auzit ca lapte, soia si ciuperci nu e indicat.Care stie ce este voie si ce nu a manca dupa ce nu mai ai glanda? si cum se face ca dupa ce ti a scos o te ingrasi tot mai mult? mentionez ca eu tin regim de vreo 4 ani ca am ulcer si culmea este ca am inceput sa iau kg. in plus cu tot cu regimul care il tin.Poate cineva sa imi dea niste raspunsuri cum sa fac sa nu mai pun kg.?IOADE, as vrea sa stiu daca si tu ai pus kg.in plus dupa operatie?
1
12-12-2013, ora 20:41
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna Symonica, in mod normal se cam i-a in greutate vreo 4-5 kg, un pic de atentie la cantitate eu zic ca e suficient, am luat si eu vreo 3kg dar sper sa ma opresc aici, ce mai faci?cum iti este?esti ok?daca rezultatul anatomo patologic e ok nu exista interdictie la nici un aliment, situatia se schimba la cei care fac terapie cu iod stiu eu, multa sanatate tuturor, o seara placuta
0
13-12-2013, ora 12:37
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc!nu stiu cat se ia sau nu dar eu chiar am luat destul de mult in greutate.Analizele au venit si sunt bune.Si totusi eu sper sa dau inapoi tot ce am pus.Sunt mai bine dupa operatie si sper sa fiu mai activa decat inainte de a ma opera.Multumesc inca odata.IOADE
0
13-12-2013, ora 20:52
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna Symonica, ma bucur mult ptr rezultatul anatomo-patologic, organismul dupa o interventie este obosit si are nevoie de carburant ptr a functiona, daca tu crezi ca ai luat in greutate prea mult incearca sa reduci cantitativ mancarea, des si putin ar fi idealul, oricum fi un pic mai toleranta cu tine, cu ambitie si efort vei da jos si surplusul nu te ingrijora, sant alte lucruri mult mai grave decat cateva kg in plus, ma bucur sa aud ca esti din ce in ce mai bine, da-ti timp sa poti sa-ti revii si o sa vezi ca va fi ok, mi-a facut placere sa vorbim si o s-o fac de fiecare data cand cineva are nevoie, important este sa nu simtim ca santem singuri in clipele grele, pe curand
0
17-12-2013, ora 18:02
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc mult IOADE sper cand incep serviciu o sa scap si de kg.in plus.Mi am luat bicicleta fitness si la primavara vreau sa ma apuc si de sport si asa sa dau mai mult.Te pup si multumesc.
0
22-12-2013, ora 09:56
Pliuul
Nu este medic/terapeut
Pliuul
Buna, am si eu o întrebare, acum doua saptamâni am fost operata, mi-a fost expirat lobul drept, am avut un nodul de 4 cm, mă simt bine dupa operatia insa sunt speriata deoarece deasupra operatie am o umflatura încă de cand am ieşit din spital si din câte observ nu se retrage, se mai confrunta cineva cu aceeaşi problema?
0
22-12-2013, ora 17:12
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Pliuu, eu zic sa intrebi mergi la un dr, chiar si cel de familie. Sa nu fie vreun hematom...

Revin si eu cu vesti..triste sa zic asa...de vreo saptamana, imi cade parul rau. Imi cadea mie si inainte in cantitate normala sa zic asa...dar acum imi cade la greu. Poate cineva care a facut terapie cu iod sa-mi spuna daca i s-a intamplat asta? Mi-am cumparat azi un kit pt regenerare si intarire a parului de la Gerocosen, sper sa aiba efecte, dar trebuie sa astept vreo 2 luni sa vad efectul.
0
24-12-2013, ora 09:57
Nofret
Nu este medic/terapeut
Nofret
Buna,
Vreau sa va transmit tuturor Sarbatori Fericite si sa va multumesc pentru toate comentariile pe care le-ati postat de-a lungul acestui an. Fie ca au fost intrebari, fie ca au fost raspunsuri bine documentate, m-au ajutat enorm, inainte si dupa operatie. Chiar daca nu am intervenit, dialogul vostru m-a ajutat foarte mult si ma va ajuta si pe viitor, pentru ca mai am si eu un pas, terapia cu iod. Felicitari tuturor pentru curajul avut si multa sanatate!
0
06-01-2014, ora 19:28
supergilda
Nu este medic/terapeut
supergilda
Buna laura 0101... la sfarsitul lui septembrie 2013 am facut 3 ani de cand sunt operata de tiroida. Am avut acelasi rezultat anatomo patologic...am facut si iod radioactiv...NU TE SPERIA! va fi bine.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •