Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 116 117 Înainte ›
0
07-11-2013, ora 19:57
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc!D-na doctor a spus ca numai trebuie facuta biopsia, doar prolactina si gata.Nu stiu ce sa mai zic, o sa vad ce imi va zice in 13 noiembrie. Pe tine cine te a operat?
0
07-11-2013, ora 20:05
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Eu am fost operata la Cluj, dar am ales Clujul doar ptr ca am pe cineva foarte apropiat care se ocupa de tiroida cu predilectie altfel si mie mi-a fost sugerat dr Coman, fi linistita ca se va termina cu bine sant buni profesionisti si la Polisano...
0
07-11-2013, ora 20:12
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
BIne, iti multumesc, nu caut sa ma operez la cluj, doream sa stiu cata incredere pot avea in medici de la polisano.Oricum am cheltuit o caruta de bani pe atatea analize.Acum nu conteaza decat sa mi se spuna ce am de facut si sa fi cat mai curind operatia, pt. ca la anu incep in forta la servici si chiar nu imi doresc nici o intrerupere, mai ales ca depind mult de serviciul care il am.Cat a durat recuperarea ddupa operatie si ce simptome ai avut?
0
07-11-2013, ora 20:43
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Recuperarea nu este foarte grea, depinde in mare masura de felul in care accepti lucrurile, o sa ai jena la inghitit cateva zile, un pic de furca cu hipotiroidia care se va instala dupa tiroidectomia totala, pana se va stabiliza tsh cu tratamentul cu euthyrox pe care banuiesc ca sti ca il vei lua toata viata de la operatie incolo, daca vei tine in limite normale tsh ai toate sansele la o viata normala, mult curaj si vei vedea ca e ok, vor mai fi stari de oboseala dar controlabile, in primele zile nu incerca miscari bruste de intoarcere a capului ptr ca nu vei putea, la servici daca te vei simti bine eu zic sa mergi cat poti de repede ptr ca e mai bine decat sa stai acasa sa te gandesti la de toate, eu am stat o luna, iti doresc sa te operezi cat mai repede ca sa poti scapa de stres si sa ai un rezultat histopatologic perfect, nu-ti fie teama sant alte lucruri mult mai rele decat operatia de tiroida, am uitat sa mentionez ca si eu am tiroidectomie totala deci e scoasa toata si acum sant pe euthyrox de 100 cu tsh in limite normale, abia in aprilie voi mai merge la control desi luni merg la o ecografie tiroidiana de control dar asta doar ptr ca asa am dorit eu ptr linistea mea
0
07-11-2013, ora 21:02
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc!mult mi ai fost de un mare ajutor.
0
08-11-2013, ora 10:31
Victoria 5
Nu este medic/terapeut
Victoria 5
symonica, sotul meu ia si Dostinex pt prolactina marita (din nefericire cand i s-a descoperit nodulul tiroidian i s-a descoperit si un adenom hipofizar care din fericire se trateaza cu Dostinex).La repetarea RMN-ului la 6 luni rezultatul a fost foarte bun in sensul ca adenomul a dat mult inapoi. (ia Dostinex de 2 ori pe saptamana).Probabil tu ai doar o prolactina marita si atat iar Dostinex -ul are efect foarte bun, prolactina scade repede.Ceea ce eu nu inteleg este ca te tine pe loc acest rezultat al prolactinei care nu are nicio legatura cu nodulul tiroidian pe care il ai si spui ca necesita operatie.La noi a fost din start operatie pt nodulul tiroidian, problema cu prolactina fiind tratata in paralel fara sa influenteze in vreun fel tratamentul sau afectiunea pt tiroida.In prezent sotul meu ia si Dostinex pt adenomul hipofizar (din cate inteleg nu este si cazul tau, tu probabil ai doar prolactina marita) si ia si Euthyrox pt ca in urma operatiei i s-a scos toata tiroida.Se simte si s-a simtit foarte bine mereu ! Multa sanatate !
0
08-11-2013, ora 16:10
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Symonica sa inteleg ca tu inca nu ai primit unda verde ptr operatie ?in afara de prolactina ce analize nu sant ok?RMN si ecografele cum sant?tu ai mai fost vreodata cu tratament ptr tiroida?de ce ti-a dat prolactina sa o faci?mie mi-a dat doar tsh, t4, atpo, anticorpi anti tiroglobulina si calcitonina si toate au fost in regula doar ca existau nodulii vascularizati care ocupau o treime din tiroida si riscam sa se malignizeze, nu am facut decat doua ecografe de tiroida si un ecograf abdominal, nu am facut nici RMN, nici biopsie, nici scintigrama, nu am fost niciodata cu tratament ptr tiroida inainte, de ce ti-a dat sa faci prolactina totusi?ai avut si probleme cu ciclul sau cu sanii?prolactina este un hormon secretat de glanda hipofiza.Oricum d-na doctor Roman este o buna profesionista si fi convinsa ca face ce trebuie foarte bine, nu-i fac reclama dar asa este, ai incredere ca o sa se rezolve desi e nevoie de timp, rabdare si nu in ultimul rand de bani, cu mare placere iti dau orice detaliu pe care il stiu si este corect, despre partea cu prolactina nu stiu mare lucru si nu vreau sa vorbesc prostii, la ecografia tiroidiana ti-a amintit ceva si de adenopatii latero cervicale?se pare ca totusi istoricul tau este un pic mai complex dar totul se rezolva vei vedea, sa auzim de bine, astept vesti de la tine, pe curand
0
08-11-2013, ora 18:20
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna seara!IOADE tsh, fsh au iesit foarte bune si tpo tot la fel, doar prolactina si vsh marit.In rest la ecograf mi a iesit ficatul mai mare.Atat ce mai am de facut de repetat din nou prolactina si mia spus d-na doctor mai am de facut orl si gata.Specific ca am facut ecograf la toate oragnele, inclusiv si ecograf la ginecolog si consult.In fine acum in 13 am din nou o intrevedere cu d-na doctor dupa ce imi iese rezultatul la analiza, si atunci o sa decida ce mai am de facut.La ecografia tiroidiana nu mia spus decat ca am un nodul de 3 cm.vascularizat si ca trebuie scos, doar ca trebuie sa fac mai multe analize care le am specificat mai sus.Iti multumesc ca esti linga mine.
0
08-11-2013, ora 18:24
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Iti multumesc Victoria5 ca mi ai raspuns.Sotul tau unde sa operat?eu as vrea la polisano, as vrea sa cred ca si in sibiu sunt medici buni ca si in alte orase:)
0
08-11-2013, ora 21:12
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna Symonica, consultul la Orl este binevenit ptr ca oricum vei avea nevoie de el si inainte de operatie, Vsh marit indica o infectie undeva, nu ai facut cumva si fibrinogen, TGO, TGP, PROTEINA C REACTIVA, HEMOLEUCOGRAMA?Cat de mare este Vsh?limita pe care ei o considera patologica este undeva in jurul valorii de 40/mmh, eu spun totusi sa te linistesti si o sa vezi ca va fi bine, la Polisano s-au mai operat si doua colege de-ale mele care au fost super multumite, nu are de ce sa-ti fie teama, una a fost operata de dr Coman si cealalta de dr Vasciuc, amandoi sant ok, iti inteleg teama si eu am trecut prin etapa asta si pot sa-ti spun din proprie experienta ca teama nu m-a ajutat deloc doar am reusit sa-mi inrautatesc starea psihica, trebuie sa fi convinsa ca vei trece cu bine peste si asa va fi, stiu ca este greu acum, dar va veni si momentul in care vei rasufla usurata si vei uita momentele grele, mult curaj si multa bafta, eu daca nu ajungeam la Cluj sincer optiunea mea era dr Coman, nu am spus pana acum dar sant asistenta medicala, daca pot sa te mai ajut cu ceva din ce mai stiu nu ezita sa intrebi, sant multe lucruri pe care nici eu nu le stapanesc dar din putina medicina pe care o stiu daca pot sa fiu de folos o voi face intotdeauna cu mare drag, iti doresc sanatate multa si astept vesti bune de la tine
0
09-11-2013, ora 21:58
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna IOADE TGP este 81, TGO-54, , HEMOLEUCOGRAMA au iesit negative toate ma aflu in paramaetrii normali iar VSH-28/mmh.iar dupa 3 sapt. mia iesit din nou VSH-30/mmh, sincer sunt linistita, atat ce ma supara ca nu vreau sa pierd timp atat de mult.Stiu ca sanatatea e pe primul loc, dar daca pierd servici, adio si bani de sanatate:)nu imi place sa astept atat de mult.Sper sa se termine totul anul asta.Cand mi sa spus acum o luna si ceva ca trebuie sa ma operez, credeam ca nu am sa ajung sa astept atat, in fine nici nu am sa renunt si am sa fac tot ce mi se cere.As avea o intrebare, cat timp ai stat dupa operatie akasa?Ai un suflet mare si iti multumesc mult ca esti alaturi de mine, rar intalnesti oameni care sa te sustina si sa te inteleaga, MULTUMESC!
0
10-11-2013, ora 11:40
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna Symonica, fi convinsa ca nu poti fi inteleasa de cei care nu au trecut prin asa ceva, eu am trecut pri asta si stiu ce inseamna poate la momentul respectiv as fi dorit sa fiu inteleasa mai mult dar a fost ok pana la urma, o luna am stat acasa, da ai dreptate daca nu mergi la munca nu poti avea bani nici de sanatate, si eu am stat o luna jumate pana m-am operat ptr ca au fost analizele care au durat si dupa aceea programarea a mai durat un pic, sper din suflet ptr tine sa se termine cat mai curand, timpul intr-adevar trece greu cand astepti, o sa vezi ca pana la sarbatori esti si operata si aproape recuperata, un pic de rabdare sa mai ai, desi rabdarea este o virtute care nu multi dintre oameni o poseda, multumesc ptr cuvintele frumoase, o duminica placuta
0
10-11-2013, ora 12:04
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Cu mult drag.Am multa rabdare si eu sper ca pana de sarbatori sa fiu operata:)Si tu sa ai o duminica placuta si iti multumesc mult:)
0
12-11-2013, ora 19:24
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna IOADE, daca ai o adresa de mess, as dori sa mai tinem legatura:) -
0
13-11-2013, ora 12:57
Nofret
Nu este medic/terapeut
Nofret
Buna,
In curand se fac 45 de zile de la operatie (tiroidectomie totala) si trebuie sa merg la Parhon pentru dozarea Euthyroxului. Stiti cumva ce analize trebuie sa prezint la medicul endocrinolog? N-as sta la coada la cabinetul medicului doar pentru a adresa aceasta intrebare. Multumesc mult
0
13-11-2013, ora 13:21
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Nofret, ai nevoie de TSH si free T4. Nu ti-a spus endocrinologul cand i-ai spus ca te operezi cu ce sa te prezinti dupa la el/ea?
Eu am facut si o ecografie pt linistea mea.
Poti sa iei cu tine si biletul de iesire din spital si raportul anatomo-patologic care l-ai primit la controlul de la chirurgie.
0
14-11-2013, ora 14:57
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Ceau Symonica, scuze de intarziere dar am avut ceva probleme, cum esti?ai fost la d-na doctor?incerc sa-ti scriu un e-mail la adresa pe care ai lasat-o, pe curand
0
14-11-2013, ora 20:00
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Ceau, am fost la medic IOADE si mi a facut inca o ecografie la gat si pe urma ma trimis la d-nu Coman sa ma opereze.Mi a facut programarea si pe 25 noiembrie ma interneaza.Am vb. cu o vanzatoare de la un magazin care si ea acum un an sa operat la polisano si ma incurajat.Mi a spus ca operatia nu e grava, e un pic nasol dupa.Sper sa trec cu bine si sa rid de toata teama pe care o am acum.As vrea sa stiu cate luni ai stat akasa dupa operatie.
0
16-11-2013, ora 09:53
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Ceau Symonica, ti-am scris si un e-mail pe adresa pe care ai lasat-o tu, ma bucur ca nu m-ai ai de asteptat foarte mult, iti tin pumnii si iti doresc sa se termine cu bine totul, legat de cat am stat acasa dupa operatie, eu am stat o luna dar asta depinde de fiecare din noi, in momentul in care te simti bine, este bine sa mergi la munca, mult curaj si multa bafta, te astept sa scri si dupa interventie, sa auzim doar de bine
0
28-11-2013, ora 12:00
danutdinica
Nu este medic/terapeut
danutdinica
salutare tuturor, ce analgezic ati luat in timpul curei fara iod, ca am o durere de cap insuportabila! pe 12 dec merg la Fundeni pentru iod, ceva colegi de "celula"?
0
28-11-2013, ora 13:12
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna IOADE, am scapat si de glanda tiroida acum si sincer ma simt de parca ma lovit marfaru, apoi de inghitit nici nu mai am ce spune, de cate ori inghit am impresia ca am un ou intreg pe gat.Nu stiu cum te ai simtit tu, dar eu nu ma simt deloc cum trebuie.Credeam ca o sa fie mai usor, dar poate nu am eu destula rabdare ca sa mai treaca un timp.Spune si mie ce simptome ai avut dupa operatie?si cat a durat pana ti a trecut:)?
0
28-11-2013, ora 14:38
luciana-mi
Nu este medic/terapeut
luciana-mi
Buna, tuturor! As vrea sa va intreb daca cineva dintre voi si-a facut dosar pentru pensie de handicap. Ce hartii trebuie la dosar, daca au intampinat dificultati, cat timp a durat, cine stie despre asa ceva?
Symonica, ai rabdare, e normal sa nu te simti bine, am inteles bine ca te-ai internat acum, pe 25? abia te-ai operat! Pe langa disconfortul pe care ti-l creaza rana propriuzisa, vei avea probabil tulburari ale ritmului cardiac, perderi de calciu, tulburari ale asimilarii lui, sper ca iei calciu! Sa nu te sperii, nimic din toate acestea nu trebuie sa te sperii, totul va reveni la normal dupa un timp! Sa nu faci efort, si sa nu stai in frig! Sanatate multa, tie, si tuturor!
0
28-11-2013, ora 18:39
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna Symonica, ma bucur mult ca ai scapat cu bine, nu te speria ca va fi bine, jena la inghitit va disparea treptat si va fi din ce in ce mai bine, la fel cum spune luciana-mi totul va reveni la normal dupa un timp, rabdare ca toate trec, iti doresc sanatate multa, ai grija de tine, pe curand
0
28-11-2013, ora 18:41
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Apropo de ce ai spus Symonica ca te-a lovit marfaru, exact acelasi lucru l-am spus si eu cand s-a terminat interventia si toti ma intrebau cum sant si cum ma simt, cu Dumnezeu inainte si va fi ok, pa
0
28-11-2013, ora 18:44
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Ptr luciana-mi, ptr ce boala dosar de handicap?stiu doar ca trebuie multe acte dar nu stiu exact ce, vezi pe site-ul lor poate te lamuresti cumva, pa
0
28-11-2013, ora 20:56
luciana-mi
Nu este medic/terapeut
luciana-mi
Buna, Ioade! Am intalnit mai multe persoane la usa domnului doctor Goldstein, care mi-au spus ca au pensie de handicap, dar nu am apucat, cel putin pana acum, sa stau de vorba mai pe indelete. Boli endocrine sunt incluse in lista bolilor pt care se acorda o pensie, probabil in functie de gravitate, si, probabil, in functie de celelalte venituri, nu stiu nimic exact, de aceea intreb si eu. Tiroidectomie totala, carcinom papilar.. Care site al lor? Al cui?
0
29-11-2013, ora 12:52
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna, va multumesc IOADE si tie luciana-mi pt. incurajare si sa ne auzim dupa o perioada ca totul este bine.Acum ma mai confrunt cu stari destul de urate, mai ales cele de panica.In timp sper sa imi dispara ca sunt tare urate.In rest totul decurge bine.Va multumesc si o sa merg tot inainte.pa
0
01-12-2013, ora 11:11
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna Symonica, atacul de panica se intalneste frecvent la bolile endocrine, important este sa ajungi sa-l poti controla, este normal dupa interventie dar totul depinde de cum privesti lucrurile, repeta-ti tie ca esti bine si vei fi din ce in ce mai bine si astfel subconstientul va prelua informatia, trebuie doar sa crezi, sa auzim de bine, multa sanatate iti doresc, ptr luciana_mi...sincer nu stiam ca bolnavii cu boli endocrine pot beneficia de pensie de handicap in functie de gravitatea bolii, banuiesc ca medicul endocrinolog trebuie sa stie asta, nu am cunostinte despre asa ceva si nu stiu cui te-ai putea adresa in afara de oficiul care se ocupa cu primirea dosarelor, o zi frumoasa tuturor
0
01-12-2013, ora 11:33
sorinam
Nu este medic/terapeut
sorinam
Buna ziua! Mama mea s-a operat de tiroida acum 3 zile, ieri i-a dat drumul acasa. Ieri in timpul zilei a fost ok, dar aseara s-a simtit foarte rau, astazi dimineata a avut stari de greata si a vomat, acum are stari foarte grave de ameteala si tremura incontinuu. Are furnicaturi tot corpul. A mai avut cineva aceste simptome dupa operatie? Ce pot sa fac? Sunt destul de speriata...
0
01-12-2013, ora 14:21
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna!IOADE, asta fac zilnic si ma gandesc ca o sa fie cat mai bine.Pt.tine sorinam si eu am fost operata de 7 zile si ma simt tot mai bine, nu am avut simptomele mamei tale si eu cred ca e bine sa o vada din nou un medic.Atat ce nu pot inca sa indrept capul de tot si sa ies din unele stari, in rest totul este ok.IOADE il multumesc mult ca esti alaturi de mine si ma susti moral
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •