Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 116 117 Înainte ›
0
05-08-2013, ora 11:27
CrisN
Nu este medic/terapeut
CrisN
Buna, sunt noua pe acest forum si as vrea sa intreb daca a fost cineva operat de tiroida Hashimoto si a suferit in acelasi timp si de diabet? Eu urmeaza sa ma operez in luna septembrie si sunt putin ingrijorata...Si dupa operatie, imi trebuie cumva insotitor? Asa am auzit...
Si inca ceva...stiti cumva ce tarife se mai practica la spitalul OParhon pentru o astfel de interventie?
Multumesc...Cristina
0
06-08-2013, ora 21:18
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna CrisN,

nu ma pricep la diagnosticul tau, ce presupune operatia, tiredectomie totala?
Daca este asa, presupun ca ai fost informata de chirurg este la fel ca celelalte operatii.adica dureaza cam o ora si te vei trezi la reanimare.De insotitor in cazul asta nu e nevoie decat daca vrei tu, cu o atentie in plus poate sa stea oricine cu tine in salon.Eu am vazut ca sunt destul de indulgenti.In sept insa poate e mai aglomerat decat a fost cand m-am operat eu (vezi mai sus) pt ca am fost ultima "serie" inainte de inchiderea sectiei pt concediii.
Cine te opereaza?
Eu pot sa-ti spun preturile vehiculate si practicate dar raspunde-mi la intrebarile de mai sus...:))
0
07-08-2013, ora 12:00
CrisN
Nu este medic/terapeut
CrisN
Buna Lavteo si multumesc pentru raspuns.

Cand am primit programarea, domnul doctor Stanescu de la Parhon (pentru ca dumnealui ma va opera) nu a avut decat 5 minute la dispozitie (intre doua operatii) pentru a ma consulta si a se uita pe fisa mea medicala. Asadar, nu am avut timp sa-l intreb nimic, am stabilit doar cu asistenta sefa ziua in care ma voi opera si..cam atat. Operatia va consta, din cate am inteles de la medicul currant, in extirparea lobului stang la care am doi noduli foarte mari. Intr-un fel abia astept sa-i scoata pentru ca din cauza lor am o stare proasta, cu sufocari, palpitatii si, ce e mai rau, imi schimba nivelul glicemiei. Si aici este, de fapt, marea problema, diabetul...Ar trebui ca pana la operatie sa-mi reglez glicemia, insa, cum spuneam, tocmai din cauza tiroidei se pare ca am probleme.
Cam asta e...de aceea as fi vrut sa stiu cam cat ma va costa operatia. Nu am absolut nici o idee.
0
07-08-2013, ora 16:50
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna din nou,

O sa fii operata de acelasi dr ca si mine.Eu am fost trimisa la el de la Medicover si eram cam in urgenta. La fel m-a "consultat" si pe mine, printre operatii.Are si cabinet cu program de consultatii la spital (chiar pe etaj la chirurgie) dar nu stiu exact cand sunt orele desi am citit...deh...
Eu am venit in ziua internarii (probabil te opereaza a doua zi sau poate chiar in aceiasi zi - la noi a operat 2 persoane in aceiasi zi-erau operatii mai usoare-deci nu manca si bea nimic pana nu-ti dau asistentele voie, sunt dragute si te tin la curent cu ce spune dr) si m-a operat a doua zi.
Daca ai doar un lob de scos probabil ca taietura va fi mica, dar nu te gandi la cicactrici ca nu astea sunt importante...ca doar sanatatea e cea mai importanta!! O zi stai la post operator si a doua zi mergi la salon.Maxim 3-4 zile stai la spital.Dieta de dupa nu interzice nimic, tine numai de tine ce si cum poti manca.Toata lumea pe acolo sugea iaurt cu paiul pe seara la post operator si rontaia paine prajita, inclusiv eu.Trebuie sa te hidratezi asa ca apa sa nu lipseasca din dotare. Poate o sa ai si un tub de dren care o sa fie scos in prima sau a doua zi dupa operatie. Eu am doua sapt de la operatie si arata excelent taietura, e inchisa, curata.
Acum de preturi ca asta intrebai: dr te va chema, ca si anestezista ( o tipa f draguta) pe rand sa vorbeasca cu tine.Preturile vehiculate printre pacienti erau 6-8 mil la chirurg, pacientele de la mine din salon asa au dat (eu sa fiu sincera am dat mai mult, am avut nevoie de muulta atentie -am spus ca am scos si ganglioni...si am simtit EU nevoia sa bag mai mult in plic, dar nu cred ca se intampla ceva daca dadeam ca si celelalte).La anestezis cam 2-3 mil se vehicula pe acolo, eu iar am plusat, tot din cauza de posibile complicatii hematologice (pe care inca le tin si acum sub tratament). Asistenta sefa a primit 50 ron (nu era nevoie, se putea si 20-30 roni), la asistentela care iau analize, EKG, cate 10 ron, la popstoperator 30 ron la fiecare asistenta, infirmiere 5-10 roni, asistenta de la sala 30 roni.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere ca si eu am fost debusolata...
0
08-08-2013, ora 12:13
CrisN
Nu este medic/terapeut
CrisN
Iti multumesc foarte mult pentru detalii! E foarte bine de stiut ceea ce urmeaza sa se intample cu tine pe acolo. Cicatricea ramasa chiar ma intereseaza cel mai putin, ma intereseaza mai mult sa fie totul ok si sa ma vad acasa, mai linistita oarecum...
Ma bucur ca am reusit sa intru pe acest forum pentru ca auzeam in jurul meu numai aberatii...asta e! In privinta preturilor...uau! ma gandeam la mai putin, dar asta e...o sa ma straduiesc. In definitive, sanatatea este cea mai importanta..
Oricum, iti multumesc si iti doresc sanatate multa si tie! Te voi contacta dupa operatie...sau inainte daca imi mai aduc aminte sa te intreb ceva...
0
08-08-2013, ora 18:24
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Cris,
nu te panica de preturi, eu nu cred ca daca dai mai putin nu-si fac datoria. In principiu am observat ca totul e f bine organizat.Adica fiecare isi face bucatica.O singura asistenta care a fost in seara dinaintea operatiei era nitel mai "acra" dar tot si-a facut rondul si injectiile.Sunt o gramada de pacienti asa ca de undeva tot primesc pana la sf zilei. In leg cu medicii, ma repet, eu zic ca dai cat ai, nu cat se spune.Ca nu toata lumea are bani extra.
Nu uita sa-ti iei trimitere de la medicul de familie si adeverinta de la servici ca platesti asigurarile si cartea de identitate evident.
Astept neaparat vesti.
Multa sanatate.
0
21-08-2013, ora 13:49
Victoria 5
Nu este medic/terapeut
Victoria 5
Buna ziua ! Sotul meu a fost operat de tiroida in urma cu o luna si jumatate si se simte foarte bine ! A fost operat la Parhon de domnul doctor Bogdan Stanescu, un medic extraordinar datorita caruia operatia a decurs foarte bine.Operatia a durat 40 de minute de la intrarea in sala iar in 3 zile era deja acasa.A avut o lipsa de calciu dupa 4 zile de la operatie, insa am inteles ca sunt cele mai comune stari de dupa operatie, stari care dispar in maxim 10 zile dupa tratamenul cu calciu (ne-a asigurat doamna doctor endocrinolog ) si asa a fost ! Acum nu mai are nicio problema nici macar la inghitit, operatie se vindeca frumos, inca dupa 3 saptamani a revenit la viata normala (insa nici acum nu-l las sa care greutati :) Conditiile la Parhon mi s-au parut destul de ok pt un spital de stat, asistentele amabile si zambitoare (conteaza enorm in situatii de genul asta ), domnul doctor Stanescu, cu riscul de a ma repeta, extraordinar ! Am fost insa dezamagita deoarece nu am fost avertizati ca exista posibilitatea unei caderi de calciu, daca ne-am fi asteptat nu am fi fost atat de speriati, ne-am fi pregatit cu calciu si vitamina din timp...).Initial am vrut sa facem operatia la un spital particular dar la acel spital nu opera domnul Stanescu, de-asta am ales Parhon dar dupa cum spuneam a fost ok...In concluzie, rugaciune si incredere in Dumnezeu, nu subestimati operatia insa nu o priviti ca pe ceva peste care nu veti putea trece (asa cum am privit-o eu )...O sa vedeti ca o data ajunsi acolo veti vedea multi oameni care au aceleasi afectiuni si va fi mult mai usor de trecut peste...Nu se merita sa amanati operatia de teama...daca doctorii o recomanda este mult mai sigura si mai usoara decat riscul la care esti expus in cazul in care alegi sa traiesti cu un nodul care se poate transforma oricand in unul cancerigen...Cateva informatii cu privire la costuri, cu siguranta le veti gasi utile.De precizat ca nimeni nu iti cere niciun ban...noi am dat 700 ron doctorului, 300 anestezistei si maruntis asistentelor si infirmierelor(10, 15, 20 ron) dar nu am exagerat. Oricum, toata lumea se poarta frumos indiferent daca dai ceva sau nu...mai putin infimierele, cu una dintre ele am avut si 'ceva de impartit' dar nu vreau sa fiu subiectiva, poate a fost o intamplare.. Multa sanatate !
0
21-08-2013, ora 21:35
CrisN
Nu este medic/terapeut
CrisN
Buna ziua,
Multumesc foarte mult pentru informatii, imi sunt de mare folos. Si pentru incurajari! Eram putin ingrijorata din cauza acestui diabet de care sufar de cativa ani, dar...acum, vorbind cu cei de pe forum ma simt oarecum informata asupra operatiei si, intr-un fel, mai linistita.
Sanatate sotului!
0
22-08-2013, ora 10:09
Victoria 5
Nu este medic/terapeut
Victoria 5
Eu zic sa stai linistita deoarece erau persoane in salon internate cu sotul meu care aveau si alte afectiuni, inclusiv diabet aveau 2 domni si erau si dansii ok dupa operatie...Poti sa ai incredere in personalul de acolo, mai ales in domnul doctor, este foarte rabdator si are foarte multa experienta.Mult succes si curaj ! :)
0
25-08-2013, ora 16:11
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna ziua, bine v-am gasit !sant un membru nou si incerc sa postez si eu cateva lucruri legate de starea posttiroidectomie totala.Am fost operata acum 2 luni la Cluj la Clinica Chirurgie 5 de catre d-nul doctor Silaghi Horatiu, ulterior operatiei mi s-a instituit euthyrox doza de 100, rezultatul histopatologoc a fost benign multumesc lui Dumnezeu, in urma tratamentului au aparut palpitatii, puls accelerat, se mai confrunta cineva cu asemenea probleme?d-na doctor a spus ca e normal ptr ca s-a instituit doza mare de la inceput dar a spus ca o sa treaca in cateva zile, o saptamana, mentionez ca eu nu am mai facut tratament niciodata cu euthyrox decat dupa operatie, in cat timp se va stabiliza situatia?sincer este tare neplacut dar incerc sa fac fata situatiei cat pot, peste doua saptamani am programare la endocrinologie unde trebuie sa ma prezint cu analiza de tsh si ft4.Pana atunci eu va doresc sanatate multa tuturor si ma bucur ca existati.
0
26-08-2013, ora 10:00
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna Ioade,

Si eu am senzatia, numai dimineata cand deschid ochii ca-mi bate inima in gat.un fel de tahicardie. Dar in cateva minute imi trece. Am verificat tensiunea/pulsul si sunt "normale", adica tensiunea tot mica asa cum era si inainte de operatie si pulsul in limite normale. Tot 100 iau si eu de Eutyrox pana la primele analize/control si nici nu am luat vreodata inainte de operatie. Euthyroxul este tocmai conceput sa regleze bataile inimii in absenta tiroidei (asta e unul din "scopurile" hormonilor tiroidieni printre altele.).Ce inseamna la tine puls accelerat, este peste 100? Ai un tensiometru in casa sa verifici atunci cand se intamla sau doar "simti" tu asa...?
0
28-08-2013, ora 20:52
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna, pulsul este cam 93 cu tensiune buna, probabil sant eu mai panicata de fel si imi mai fac rau si singura, sper sa fie ok pana la urma mai am putin si merg la analize si la control, multumesc mult ptr raspuns, pe curand
0
21-09-2013, ora 08:17
CrisN
Nu este medic/terapeut
CrisN
Buna Lavteo,
iata-ma dupa operatie, asa cum am promis. Vinerea trecuta m-am internat, mi-au facut toate analizele necesare, iar la ora 15.00 am putut merge acasa (dupa ce am semnat ca fac asta pe propria-mi raspundere) pana duminica la ora 18.00 cand m-am prezentat din nou la spital. Asistentele au fost dragute, ca si infirmierele de altfel, ai avut dreptate in privinta lor. Operatia mea a decurs bine insa dupa...a fost mai greu. Eu avand acest diabet insulino depedent (fac trei reprize de insulina rapida / zi si o insulina lenta seara la ora 22 + 2 pastile de siofor zilnic), a fost complicat cu respectarea tuturor regulilor (ma refer la a nu mai manca si bea nimic dupa ora 18, cu o zi inainte de operatie). Avand acea insulina de facut la ora 22.00, duminica seara (seara de dinaintea operatiei) a trebuit sa mananc, asa ca dupa ce m-au adus la reanimare am vomat de vreo 4-5 ori, a fost groaznic. Ziua aceea mi s-a parut cea mai lunga zi din viata. Aveam o durere ingrozitoare si continua de cap dar si de ceafa (de la pozitia in care te tin la operatie), am cerut de 2 ori sa mi se faca agocalmin injectabil dar era cam inutil, ameliora doar putin starea aceea. Din cauza acestui diabet nu am putut risca sa-mi fac calmante mai puternice (riscam o hipoglicemie in somn), asa ca in tot acest timp pana la revenirea in salon nu am dormit deloc, este halucinant la un moment dat. Marti seara (ziua de dinaintea externarii), am rugat-o pe asistenta de seara sa-mi faca totusi un calmant (deja primisem doua algocalmine injectabile) si am renuntat la insulina de seara cu tot riscul cresterii glicemiei. Aveam cea mai mare durere de cap pe care am simtit-o vreodata...si dupa calmant, am dormit...
Sotul meu a stat cu mine in tot acest timp, fiind un suport extraordinar. Problema a fost ca nu a avut pe ce sa se aseze ziua, asa ca a stat in picioare mai tot timpul, iar noaptea a dormit intr-un salon (pe etajul 2) dupa ce si-a adus pijama si papuci...Nu am crezut ca o sa ma simt atat de protejata stiindu-l acolo. Am avut tot timpul nevoie de ceva, iar el a fost extrem de prezent pe toata perioada aceea grea. Ii multumesc si le doresc tuturor doamnelor sa aiba parte de un asa sprijin...
Astazi este sambata, deja ma simt mai bine, mai sunt un pic ametita dar am reusit sa fac mancare aseara, am si iesit putin...Seara este o problema cand incepe sa ma doara din nou capul (asta s-a intamplat in fiecare zi pana acum) si gatul (inauntru si in spate). Am slabit 3 kg pentru ca nu pot inghiti cum trebuie (dar asta ma bucura, sper sa ma mentin si dupa...). Recomand tuturor celor care au probleme dupa externare cu durerile de cap si gat sa ia TADOR (este un antiinflamator si calmant totodata). Eu il iau in fiecare seara si asa ma pot odihni linistita.
Inca ceva, acel pansament care ajuta la cicatrizarea operatiei Mepiform (costa 55 lei la farmacia de peste drum de spital) este foarte bun pentru ca protejeaza rana de praf si alte chestii, iar fiecare fasie taiata poate fi refolosita de cateva ori (am inteles ca ne ajunge cam o luna tot acel pansament). Asadar, dupa compresele de seara cu musetel, este ideal de aplicat deasupra ranii. Cam asta...
Multumesc inca odata Lavteo pentru detaliile pe care mi le-ai dat inainte de operatie, mi-au fost de mare folos...
0
21-09-2013, ora 14:57
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
CrisN, ma bucur sa te vad "scapata" de operatie si-mi pare rau ca inca nu te-ai recuperat complet. Cu inghititul o sa mai dureze si la mine a durat ceva. Eu nu am luat pansament din acela pt ca am uitat inainte de a pleca din spital si cred ca numai la farmacia aia se gaseste. Oricum cicatricea mea arata f bine, de cand am scos pansamentul initial a fost ok. Nu sari musetelul de seara ca e f bun.Eu aveam seri cand ma tinea asa pielea si cum imi puneam compresele se calma. O luna intreaga am fiert la musetel.:)
Eu am facut primele analize dupa operatie pt ca trebuia sa merg la endocrinolog.TSH-ul a iesit mare (7) asa ca mi s-a marit doza de eutirox la 150 mcg.Imi iesise calciu cam mic si am facut si PTH, un hormon pt paratiroide dar acesta a iesit ok asa ca se presupune ca am calciu mai scazut de la medrol (sper ca duminica sa termin si cu asta). Oricum iau calciu in continuare si alfa D3 pana la primavara. La ecografie s-a constata ca ecografic nu se vede tesut restant, Doamne ajuta! Peste o luna ma testez din nou TSH si free T4 (asta mi-a iesit ok de data asta).
Va urez multa sanatate.
0
23-09-2013, ora 17:43
CrisN
Nu este medic/terapeut
CrisN
Buna Lavteo,
Imi pare rau ca ai probleme si tu, sper sa le rezolvi. Eu cu calciul nu am avut nici un necaz...Voiam sa te intreb daca ai avut probleme cu respiratia...Mie imi este foarte greu, este ca si cum as respira pe o singura nara, iar noaptea trebuie sa ma ridic in fund uneori pentru a putea respira. Astazi am avut un drum de facut si am mers mai mult pe jos. Am constatat ca obosesc foarte tare...oare o fi normal? A trebuit din cand in cand sa ma opresc si sa respir incet si adanc. Nu stiu cat sa mai astept pana sa ma duc la endocrinologul meu. La Parhon am programare abia pe 21 octombrie. In sfarsit...o sa vad. Oare poate fi de la euthyrox? Ma intriga faptul ca tuturor celor care am avut tiroidectomie totala ne-au prescris acelasi dozaj de euthyrox (100 mg). Chiar toate organismele sa functioneze la fel? Nu stiu... daca peste cateva zile o sa ma simt la fel voi lua masuri (ca sa zic asa).
Oricum, iti doresc si eu sanatate si sa auzim de bine.
CrisN
0
23-09-2013, ora 19:25
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
CrisN,

Calciul o sa revina la valori normale acum ca am costat ca paratiroidele sunt in regula. Primele 3-5 zile am avut ceva carcei mai des, cand mergeam la toaleta nu puteam sa stau mult asezata pt ca mi se puneau carcei ingrozitori la coapse dar mi-am revenit. Cu respiratul noaptea si acum am probleme-ma infund in nas daca nu folosesc o perna mai inalta, fara sa am ceva in nas.Poate ai mers prea mult, eu nu obosesc..bine sunt si o persoana care face miscare de obicei.La o luna dupa operatie am facut 6 km pe jos fara sa obosesc.Mai am o ciudatenie, de la operatie transpir doar pe jumatate de fata, parca e trasa o linie.Eu transpir la efort mult pe cap si fata si se vede clar ca am jumatate de fata transpirata/rosie si cealalta nimic.Azi la hematolog m-a intrebat imediat ce e cu ochiul meu stg.De la operatie il am putin mai inchis si am nevoie de picaturi sa-l "ud". Astept cu nerabdare consultul la Parhon, eu merg la inceputul lunii octombrie.Am multe intrebari pt dnul doctor.
Tratamentul de 100mcg eutirox este "de substitutie".Dupa 6 sapt, nu mai devreme, repeti TSH si free T4 si atunci se instituie tratamentul personalizat (asta mi-a spus endocrinologul si dr Goldstein de la medicina nucleara).Daca faci mai devreme analiza dai banii degeaba.Poti sa vorbesti cu endocrinologul tau, e datoria lui sa-ti explice.In functie de TSh se mareste/micsoreaza doza.
0
24-09-2013, ora 05:34
CrisN
Nu este medic/terapeut
CrisN
Multumesc din nou pentru lamuriri, Lavteo! Iti voi urma sfatul si voi astepta sa ajung din nou la Parhon (am programare pe 21 octombrie).
Bafta multa si sanatate!
0
19-10-2013, ora 22:39
LMP
Nu este medic/terapeut
LMP
Buna, am fost si eu operata la glanda tiroida (noduli la ambi lobii), acum o luna si jumatate, Tiroidectomie totala, ma simt foarte bine, am avut si eu caderi de calciu dupa operatie, s-a reglat pe timpul internarii, iau in continuare Calciu, dr endocrinolog mi-a dat tratament Eutyrox de 100 si ma simt mai bine, parca mai vioaie. Analizele de dupa operatie au iesit benigne, multumesc lui Dumnezeu. Am fost operata de o echipa deosebita de la Institutul Oncologic Cluj de Conf dr Irimie Alexandru, am ramas placut impresionata de personalul din acel Spital. Doctorii, asistentele, infirmierele vorbeau frumos cu pacientii, daca solicitam calmante le primeam la timp fara nici un fel de probleme. Operatia s-a vindecat frumos se observa doar ca un rid mai pronuntat, pana la vara cred ca nu o sa mai observe prea tare (am aplicat unguent de galbenele de farEs, doar dupa ce se inchis operatia, m-a ajutat acest unguent ). Va doresc multa sanatate.
0
02-11-2013, ora 12:56
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Imi doresc sa cunosc si eu persoane care sau operat la Polisano Sibiu, si eu trebuie sa ma operez si nu as vrea sa merg in alta parte.Mi ar face deosebita placere sa imi spuna si mie un medic chirurg bun.Mentionez ca trebuie sa scot toata glanda tiroida. Mi as dori cat mai repede un raspuns.Multumesc!
0
02-11-2013, ora 14:39
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
CrisN, cum esti? Ai fost la control?
0
02-11-2013, ora 15:28
eliza8778
Nu este medic/terapeut
eliza8778
Servus Symonica, eu am fost operată la Sibiu, la Polisano în 20 mai 2013 de dl. doctor Coman Aurel. A fost foarte bine...prima zi anestezia totala şi tiroidectomia. Prima noapte mi-am petrecută în salonul de terapie intensivă cred..A doua zi m-am dus la mine în salon..şi nu prea aveam chef să mănânc..Am avut grijă să nu fac mişcări bruşte care ar fi putut să-mi dăuneze..
Succes! Eu mi-am făcut şi postare pe blog..http://greencharme.blogspot.ro/2013/05/postare-offline-trecuta-pe-curat.html
să nu te sperii de cicatricea de la zece zile de la operaţie, pe care mi-am imortalizat-o la oglindă. Acum, la aproape cinci luni jumate. Cicatricea...abia se mai vede:)
Dacă te mai pot ajuta cu ceva..sunt aici..Primesc alertele pe mail.
0
03-11-2013, ora 20:54
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc Eliza8778 as avea mai multe intrebari si as dori sa stiu macar cateva raspunsuri.Care sunt starile dupa operatie? Cum te simti dupa cinci luni?am citit o gramada de probleme care le au majoritatea, specific unele:ingrasare, depresie, etc...eu am unele simptome care mi sau spus ca sunt din cauza glandei, ma gandesc ca dupa ce ma opereaza sa nu mai am acele stari.Te as ruga daca mi ai spune mai multe detalii.Recunosc imi este teama, dar poate daca as sti mai mult, nu mi ar mai fi asa tare.
0
03-11-2013, ora 22:46
eliza8778
Nu este medic/terapeut
eliza8778
Cu plăcere, Symonica. Îţi răspund, pe fugă, că trebuie să mă pun la somn. Intai de toate trebuie să îţi spun că în afara nodulului ăluia e pe lobul drept al tiroidei, boala mea de bază..incurabilă şi tot ce (nu) vrei e scleroza multiplă. Eu a trebuit să merg şi la Cluj, să fac iod radioactiv, că tiroida mea a fost trimisă la Cluj, după extirpare şi s-a dovedit a fi rea:(. Aşadar, până mi s-a obişnuit corpul cu Novotyral-ul de 100 pe care mi l-a recomandat dna dr. Piciu...am slăbit vreo două kilograme.Acum vad că mă menţin la greutatea mea normală de 58 de kg. Nu o să mai ai stările pe care le ai..vei fi un om nou. Nu-ţi fie frică. Eu tocmai pentru a nu intra într-o stare de teamă înainte de operaţie...nu am citit nimic, pe forumuri, m-am bazat pur şi simplu pe experienţele cunoscuţilor, care s-au confirmat şi în cazul meu. Succes! Noapte bună!
0
04-11-2013, ora 17:24
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc!pt.tot ce mi ai scris.O sa iti urmez sfatu.eliza8778
0
04-11-2013, ora 21:24
eliza8778
Nu este medic/terapeut
eliza8778
Cu plăcere, Symonica! Îţi ţin pumnii şi îţi doresc...multă, multă BAFTĂ!
0
05-11-2013, ora 09:58
CrisN
Nu este medic/terapeut
CrisN
Buna Lavteo,
Scuze dar abia acum am vazut mesajul in care ma intrebai daca mi-am facut analizele. Inca nu le-am facut, trebuie sa ma duc la medicina nucleara cu rezultatele de la TSH si FT4 pe data de 20 noiembrie, asa ca ma voi ocupa saptamana viitoare de ele (saptamana aceasta voi fi plecata din Bucuresti). Urmeaza apoi ca in ianuarie sa-mi fac markerii tumorali (mi-a iesit ceva la raportul anatomo-patologic) si, in functie de rezultat voi lua iod sau nu, insa dl. dr. Goldstein mi-a spus ca nu sunt motive de ingrijorare...
Tu ce mai faci? Esti in regula cu totul? Eu inca obosesc foarte tare, nu pot merge foarte mult pe jos, iar daca urc trei trepte trebuie sa ma opresc pentru a-mi reveni suflul...altfel...mi-e destul de bine, cicatricea aproape a disparut cu totul, iar zona arata foarte bine...
Cris
0
06-11-2013, ora 19:47
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Multumesc eliza8778, numai ca dureaza mult pana o sa ajung la operatie de 2 luni ma tot trimit ba la un mdic, ba la altu, ba o gramada de analize.Ce sa spun am cheltuit deja trei sfert din banii de operatie si inca tot mai merg de la un medic la altu:)credeam ca e mai simplu sa nu ma tot amane.Din pacate sunt la mana lor si trebuie sa fac ce zic ei.
0
07-11-2013, ora 19:06
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Ptr Symonica... nu inteleg de ce te tot amana, nu este clar diagnosticul?si eu sant din jud Sibiu dar am fost operata la Cluj, medicii de la Polisano specializati in tiroida sant dr Coman si dr Vasciuc, sant foarte buni amandoi, la ce medic endocrinolog mergi la Sibiu?ti-a propus operatia?ce diagnostic ai?eu sant operata din 26 iunie anul acesta si merg la endocrinologie la dr Roman Cristina la Polisano, daca te pot ajuta cu ceva te rog sa-mi spui o fac cu cea mai mare placere, o seara buna tuturor
0
07-11-2013, ora 19:27
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
IOADE nici eu nu prea intelg de ce ma tot amana.Am facut RMN, am facut toate analizele si vreo 4 ecografe de doua ori la glanda si de doua ori la ficat, rinichi.mi au iesit unele cam mari in special prolactina.Sunt si eu ca si tine la d-na dr.Roman, mia dat Dostinex, 2 pastile pe 4 saptamani.Acum trebuie sa repet din nou analiza la prolactina sa vada daca mi a scazut.Am diagnostic de nodul tiroidian de 3cm vascularizat si mia sa spus sa scot toata glanda.Asteptam sa mearga cat mai repede toata procedura, mai ales ca prinsesem si teama.Sincer, nici nu stiu ce sa imi mai doresc sa ma operez cat mai repede sau sa ma amane cat mai mult:)as vrea sa stiu daca nu te superi, ce simptome ai avut inainte de operatie?eu pot spune ca am inceput sa ma ingars dintr o data, anexitate si oboseala, raguseala si multe stari de transpiratie si foarte dese..si multe alte, ameteli si caderi de par.Ca imi doresc operatia este ca poate scap de toate astea.MULTUMESC!
0
07-11-2013, ora 19:53
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Ceau, vad ca esti activa, simptomele coincid cu cele pe care le-am avut si eu, nu-ti fa griji vor disparea cu timpul, eu am avut un nodul de 2 cm si foarte multi mici care erau bogat vascularizati, despre prolactina si tratamentul prescris nu pot sa-ti spun nimic ptr ca nu am idee dar pot sa-ti spun sa nu-ti fie teama ca va fi ok totul, inarmeaza-te cu rabdare ca ai nevoie si cu speranta ca se va termina cu bine este foarte important sa ai o stare buna, ai facut scintigrama si punctie din nodul?in mod normal din cate stiu eu, trebuie sa fie stabilizate analizele in limite cat de cat normale ptr a intra la operatie, o sa incerc sa-ti las pe privat un nr de tel poate reusim sa vorbim, pe curand
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •