Care este cauza infertilitatii?

13-06-2013
Miha_0905
Nu este medic/terapeut
Miha_0905
Am 32 de ani si nu am ramas niciodata insarcinata timp de 10 ani, avand 2 parteneri, fara probleme, cu spermograma buna.Am un uter retrovers pe stanga si un ciclu neregulat, intre 23-28 zile.Am facut histerosalpingografie iar rezultatul a fost o trompa permeabila si una nu, iar analizele facute in a 14 zi de ciclu sunt estradiol 73, FSH 2, 74, prolactina 21, 86.In ziua 21 de ciclu am avut estradiol 147, FSH 2, 68, LH 5, 29, progesteron 13, 5.Pt trompa care nu este permeabila am primit tratament carpicon, vit E, flamexim, lumexim, dalacin.Am si o glomerulonefrita cu ig A de vreo 3 ani si probleme cu amigdalitele pe care trebuie sa le scot saptamana viitoare.Pana sa fac glomerulonefrita, aveam des infectii urinare care au dus la glomerulonefrita, dar asta a inceput cam pe la 25 de ani iar eu mi-am inceput viata sexuala la 22 si am folosit prezervativ doar 1 an.
Peste toate acestea, la 31 de ani, in urma unui papanicolau am fost diagnosticata cu HPV tuplina 31, dupa care am urmat un tratament cu cervucid si unul homeopat, dupa care am repetat papanicolau iar rezultatul a fost Ascus iar HPV-ul a iesit negativ de data aceasta.
Care credeti care ar fi cauza infertilitatii si ce ar mai trebui sa fac sa raman insarcinata...ne dorim foarte mult un copil.
Astept parerea dvs!Va multumesc!!!
4 comentarii
0
14-06-2013, ora 00:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Rezolvati intai toate problemele legate de sanatate (inclusiv cele legate de dantura). Faceti pauza minim 6 -12 luni de medicamente pentru detoxifierea organismului daca luati ceva continuu si apoi va ganditi sa concepeti un copil.

Luati ulei de la candela Sfantului Nectarie de la Manastirea Radu Voda din Bucuresti, unagti-va zilnic, si faceti Acatistul lui ca sa ramaneti cat mai degraba insarcinata. A ajutat foarte multe mame sa ramana insarcinata si sa nasca copii frumosi si sanatosi.

Uneori si problemele oamenilor depasesc cunostintele doctorilor si atunci e nevoie de o forta superioara careia sa ne adresam.
0
14-06-2013, ora 11:37
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
incercati un stil de viata echilibrat--fara fumat, alcool, stres..consumati multe fructe si legume ( eventual eco) si mai putina carne...
incercati sa gasiti un medic bun permanent -cu care sa colaborati pentru obtinerea sarcinii
si ca sa te incurajez iti pot spune ca niciodata nu e prea tarziu: cumnata mea a nascut prima data- o minune de fetita la 38 de ani:)

sper sa auzim vesti bune in curand
sanatate.
0
14-06-2013, ora 15:30
Miha_0905
Nu este medic/terapeut
Miha_0905
clara_p Multumesc pentru raspuns...am sa merg la Radu Voda si am sa fac exact cum ai spus, , mentionez ca am fost deja
inainte acolo si m-am rugat si la biserica sfantul Antonie... dar am credinta in Dumnezeu
ca ma va ajuta sa devin mama.

Sanatate si numai bine !!
0
14-06-2013, ora 15:39
Miha_0905
Nu este medic/terapeut
Miha_0905
bia Multumesc pentru raspuns si incurajari!!
Incerc sa duc o viata cat mai sanatoasa, tinand cont de alimentatie din cauza glomerulonefritei si nu numai si fac tot ce
poate pt obtinerea unei sarcine si sper ca Dumnezeu ma va binecuvanta cu un copil.
Sanatate si numai bine, va urez si dvs!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri legate de infertilitate
  • Cauze de infertilitate la femei
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze cervicale ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  •