Nu reusesc sa raman insarcinata. care ar fi cauzele?

13-10-2010
iris_fabiana
Nu este medic/terapeut
iris_fabiana
In urma cu 7 ani am avut un avort. Acum ma chinui de mai bine de un an sa raman insarcinata, dar nu reusesc, oare sa fie probleme in urma acelui avort? Mentionez ca ovulatia este buna, am luat medicamente, s-a facut spermograma este ok, am facut si histerosalpingografie si aceasta este buna. In urma avortului nu am avut probleme de nici un fel, totul a fost bine. Ce putea sa mi se intample ca sa raman sterila...adica ce putea sa greseasca medicul?...va multumesc mult
8 comentarii
0
13-10-2010, ora 15:43
iris_fabiana
Nu este medic/terapeut
iris_fabiana
Am uitat sa spun ca avortul s-a facut prin chiuretaj...
0
13-10-2010, ora 19:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
6 ani dupa chiuretaj ai facut sex protejat ? Cu ce te-ai protejat ?Mai ai copii ?
0
13-10-2010, ora 19:47
iris_fabiana
Nu este medic/terapeut
iris_fabiana
Da am facut protejat, am luat anticonceptionale novinette. Copii nu mai am, a fost prima sarcina.
0
13-10-2010, ora 20:46
iris_fabiana
Nu este medic/terapeut
iris_fabiana
Dar anticonceptionalele nu le-am luat continuu, am mai facut pauza asa cateva luni, in acea perioada m-am protejat cu prezervative. L-am intrerup definitiv acum aproximativ un an jumate, adica cu 6 luni inainte de a face sex neprotejat pentru a ramane insarcinata...va multumesc
0
15-10-2010, ora 16:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deci tu faci sex neprotejat cu ejaculare interna doar de 6 luni.e timp scurt.De obicei, dupa o perioada atat de lunga de contraceptie cu pilule hormonale functia ovariana se reia mai greu, mai lent. Te adresezi ginecologului pentru a afla care sunt cauzele infertilitatii dupa 1, chiar 2 ani de sex neprotejat si lipsa a sarcinii.Medicul care te-a chiuretat nu a gresit cu nimic.Nu mai lua alte medicamente, caci iti faci rau si amani si mai mult reluarea fertilitatii [ banuiesc ca tot terapie pe baza de hormoni ai luat ]. Mananca multe fructe, legume, bea multa apa, fereste zona genitala si renala de raceli, infectii si ai rabdare caci vei ramane insarcinata.Numai bine!
0
15-10-2010, ora 21:50
iris_fabiana
Nu este medic/terapeut
iris_fabiana
Deci fac sex neprotejat de un an si 2 luni. Am spus ca am intrerupt anticonceptionalele cu 6 luni inainte de a face sex neprotejat. Dumneavoastra spuneti sa ma linistesc ca o sa raman insarcinata? Deci sa inteleg ca daca nu am avut probleme cu acel chiuretaj, nu puteam sa raman sterila? Va multumesc enrom de mult.
0
16-10-2010, ora 07:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca histerosalpingografia nu a decelat nimic patologic, nimic care sa impiedice fixarea unei sarcini, inseamna ca dupa acel avort nu ai avut complicatii, a fost un avort simplu si corect facut. Mai incearca sa ramai insarcinata fara a mai merge la ginecolog pana in ianuarie.daca nici pana atunci nu se intampla nimic, reia investigatiile [ dozare hormoni sanguini, ecografie externa si intravaginala, teste de ovulatie etc.] sub indrumarea unui ginecolog.Nu-ti pierde speranta, daca nu sunt probleme ai sanse mari sa aduci pe lume un copilas.Adopta cateva masuri in viata de zi cu zi.nu trebuie sa fumati nici tu nici sotul tau...nu consumati alcool, cafea cat mai putina sau deloc.evitati stresul conjugal, emotiile negative, reluati relatiile in doi ca si cum deabea v-ati cunoscut.tu nu consuma dulciuri multe, foarte concentrate, beti multa apa, sotul sa-si cumpere un flacon de vitamina C-seleniu -zinc si sa nu faca bai fierbinti in cada inainte de a face sex, mai bine dus.iar tu cumpara-ti un flacon de vitamina E si ulei de peste.iei o luna vitamina E si o luna vitamine Prenatal.face-ti sex de trei ori pe saptamana, chiar si mai des, nu mai tine cont de nici un orar, de nici o ovulatie sau de alte reguli...Asteptam sa ne dai vesti bune.Numai bine!
0
16-10-2010, ora 13:34
iris_fabiana
Nu este medic/terapeut
iris_fabiana
Va multumesc enorm pentru sfat si cu siguranta o sa revin cu vesti. O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul