Carcinom scuamos moderat diferentiat

18-06-2008
leonte
Nu este medic/terapeut
leonte
Mama mea e bolnava si banuiesc ca are cancer, spunetimi va rog eu frumos ce inseamna chestiile astea si datimi un sfat : 1)-Biopsie col, 2)-Endometru (?) Dg.H.P.:1)Fragmente bioptice recoltate de la nivelul colului uterin cu aspect de carcinom scuamos moderat diferentiat. 2)-Fragmente reprezentate de glande endocervicale si insule de carcinom scuamos moderat diferentiat. Ajutatima cu un sfat si spunetimi ce este asta cancer sau nu ?
2 comentarii
0
02-10-2008, ora 00:00
mihaela84
Nu este medic/terapeut
mihaela84
si mama mea a fost diagnosticata cu carcirom scuamos.Intradevar este cancer, dar si cancerul acesta este de mai multe feluri:carcirom, denocarcirom, adenocarcirom.si carcirom este mai de bine.Biopsie inseamna ca trebuie sa-i faca o analiza la o bucatica de col ca sa se stie daca este malign sau belign.nu te descuraja si sanatate multa mamai tale
0
13-02-2015, ora 14:40
Mona06
Nu este medic/terapeut
Mona06
Buna ziua!
Tatal meua fost diagnosticat cu carciom la buza inferioara.Dupa excizie rezultatul de la biopsie a fost urmatorul:
Diagnosticul anatomo patologic este:carciom scuamos moderat diferentiat(G2), keratinizant, pT1 Nx Mx.
Ca si descriere microscopica: excizia cuneiforma prezentand o proliferare tumoratala(diam 1, 8 cm)cu celule scuamoide atipice, poligonale colburi patern cu infiltrativ pana la nivelul stratului muscular.Trase de rezectie chirurgicala neinvadate.
As dori sa-mi spuneti ce e de facut pe mai departe?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.