Carcinom ovarian | Forumul Medical ROmedic

Carcinom ovarian

12-05-2007
ellena
Nu este medic/terapeut
ellena
De aproximativ 1 an am dureri in zona articulatiilor atat la picioare, cat si la maini. In decembrie 2003 am suferit o interventie chirurgicala la ovare. Diagnosticul a fost: carcinom ovarian in stadiu incipient, au spus medicii. Nu au fost afectate alte organe. Mi s-a facut histerectomie totala. Am facut 1 serie de citostatice la Spitalul Coltea. Dupa aceasta serie am facut primul examen computer tomograf, in urma caruia au fost evidentiati mai multi noduli in zona peritoneala. Am urmat o alta serie de citostatice, de 6 sedinte dupa care am facut din nou un tomograf in urma caruia nodulii disparusera. Anual am facut computer tomograf si rezultatele au fost bune de fiecare data. Temerea mea este ca boala sa nu recidiveze si orice durere pe care o am o asociez cu problemele pe care le-am avut. Ar putea fii vorba de metastaze osoase sau osteoporoza? Ce imi sugerati sa fac in aceasta situatie? Va multumesc anticipat. Mentionez ca nu am urmat tratament hormonal dupa operatie.
2 comentarii
0
15-05-2007, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Va sugerez sa mergeti la medic. Incepeti de la medicul de familie. Durerile articulare pot avea multe cauze, trebuie investigate. Nu as pune in capul listei metastazele osoase sau osteoporoza
0
23-05-2007, ora 00:00
ellena
Nu este medic/terapeut
ellena
Va multumesc frumos pentru sfaturi. Apelez din nou la ajutorul dumneavoastra. Va cer acum o sugestie. Eu am un prieten de aproximativ 6 luni, insa mi-a fost teama sa aduc in discutie problemele pe care le-am avut eu. Ma iubeste foarte tare, ne intelegem foarte bine, insa mi-e teama de reactia pe care ar putea-o avea la aflarea problemelor mele. Din discutiile noastre am dedus ca nu concepe o familie fara copii. Mi-e teama sa abordez acest subiect. Ce ma sfatuiti sa fac? Am gresit ca nu i-am spus de la inceput sau dat fiind faptul ca e o problema mai delicata, trebuia sa treaca ceva timp pana sa il cunosc si sa imi dau seama daca pot sa ma destainui lui. Eu asa am gandit. Credeti ca am gresit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.