Carcinom neuroendocrin pulmonar cu celule mari

25-06-2014
hasmic
Nu este medic/terapeut
hasmic
Prietena mea in varsta de 40 de ani, a fost operata in urma descoperirii unei tumori la plamanul stang.
Dupa examenul histopatologic al materialului extras, i s-a pus diagnosticul de carcirom neuroendocrin de 2 G cu celule mari.
As vrea sa stiu cat de grav este acest diagnostic si care ar fi sansele de supravietuire?
In prezent face tratament cu citostatic iar starea ei este foarte buna.I s-a mai prescris o luna de radioterapie urmata de o noua sedinta de citostatice.
Multumesc celor care imi pot da lamuriri sau imi pot impartasi din experienta personala.
2 comentarii
0
25-06-2014, ora 13:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este relativ grav, in sensul ca aceste cancere au uneori tendinta de a recidiva, pentru asta se face chimioterapia. in schimb, ca sa putem raspunde mai bine, am avea nevoie de niste date tehnice medicale, care sa arate cat de extinsa a fost boala.
0
26-06-2014, ora 00:13
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
HASMIC eu sunt pacient de cancer pe colon si cate unul pe fiecare plaman si daca doresti si parerea mea poti da clik pe numele meu si imi trimiti pe privat o adresa de mail si comunicam, aici se sterge adresa de mail daca o postezi, si in cel mai scurt timp iti voi raspunde.
MULTA SANATATE
Era sa uit stiu pacienti care au fost operati si totul este bine de atuncidar vorbim mai pe larg dupa ce imi dai mesaj.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •