Carcinom mamar invaziv mixt (ductal si lobular) - multicentric

22-01-2013
AdriaK
Nu este medic/terapeut
AdriaK
Buna ziua,
Am 50 de ani si am cateva nelamuriri vizavi de diagnostic si tratament. Indraznesc sa apelez la dl dr RaulDuke pentru lamuriri. Iata datele:

Buletin histopatologic
Piesa expediata: 1149 extemp; 1150 rest extemp; 1155 san stang; 1156 tesut limfo-ganglionar varf axila; 1157 tesut limfo-ganglionar pedicul subcapsular; 1158 tesut limfo-ganglionar vena axilara.
Macroscopie
1155A - nodul de 3/1, 5/2 cm; 1155B - nodul de 1, 5/1, 5/0.8 cm; 1155C - nodul de 2/2/1, 5 cm; 1155D - cadran infero-extern; 1155E - cadran infero-extern cu un nodul de 1, 2/1 cm; 1155F - Cadran supero-extern; 1155G - Cadranul supero-intern; 1155H - Axila.
Piesa de mastectomie radicala de 29/19 cm cu lambou cutanat de 22/6 cm ce include central mamelonul. Fascie mobila pe planurile profunde. La limita cadranelor infero-intern cu infero-extern, formatiune stelata de consistenta dura de 3/1.5/2 cm (A). La 1 cm distanta, superior, un alt nodul de 1, 5/1, 5/0.8 cm. Spre cadranul infero-extern, un alt nodul de 2/2//1, 5 cm (C), situat adiacent unei arii de consistenta elastica, imprecis delimitata de 3, 5/4 cm, cu multipli chisti.
1156 Multiple fragmente de tesut adipos cu dimensiuni intre 2, 5/1 cm si 0, 5 cm.
1157 Fragment de tesut adipos de 3/1, 5 cm.
Microscopie
1149 Carcinom ductal invaziv; 1150 Rest extemporaneu acelasi aspect.
1155 - Carcinom ductal invaziv multicentric
Patru noduli: primul de 3/1, 5/2 cm in cadranul infero-intern, cu aspect de carcinom ductal invaziv tip NOS cu arhitectura insulara, trabeculara si cordonala, cu o componenta minora de carcinom tubular. Tumora prezinta desmoplazie stromala, redus infiltrat inflamator limfo-plasmocitar si izolate imagini de invazie in spatial vasculo-limfatic.
Al doilea nodul de 1, 5/1, 5/0, 8 cm, in acelasi cadran, cu aspect de carcinom mixt ductal si lobular invaziv, cu arhitectura cordonala si in sir indian cu celule in "inel cu pecete". Tumora prezinta o componenta minora de carcinom tubular.
Al treilea nodul de 2/2/1, 5 cm, in cadranul supero-extern, cu aspect de carcinom ductal invaziv.
Al patrulea nodul de 1, 2/1 cm in cadranul infero-extern, cu aspect de carcinom ductal invaziv.
In toate localizarile, tumora infiltreaza tesutul adipos si unele filete nervoase.
Leziuni asociate: mastopatie fibrochistica proliferativa cu aspect de carcinom intraductal de tip micropapilar si solid.
Scor Ellis-Elston 5 (diferentiere tubulara 2, pleomorfism nuclear 2, mitoze atipice 1)
17 limfonoduli cu histiocitoza sinusala si infiltrare adipoasa, fara metastaza
pT2m N0 - G1
1156 - Un limfonodul cu histiocitoza sinusala si infiltrare adipoasa, fara metastaza
1157 - Tesut conjunctivo-vasculo-adipos, fara aspect de limfonodul si fara infiltrare tumorala
1158 - Un limfonodul cu histiocitoza sinusala si infiltrare adipoasa, fara metastaza.

Imunohistochimie

E-cadherina - negativa in componenta lobulara
Diagnostic histopatologic: Carcinom mamar invaziv mixt (ductal si lobular)
Receptor estrogen: 40%. Scor procentual: 4; Scor intensitate: 2
Receptor progesteron: 90%. Scor procentual 5; Scor intensitate 3
Control intern si extern pozitiv.
HER 2/neu: 1+ (contur membranar incomplet, fin, in peste 10% din celule, in componenta ductala)
Control extern pozitiv.
Ki67 - pozitiv in aprox. 20% din celule in componenta ductala.
Chimioterapie adjuvanta - 6 sedinte cu epirubicina130 mg si ciclofosfamida 1000 mg.
Pe parcursul chimioterapiei am facut 2 ecografii complete cu rezultate ok.
Inaintea operatiei am facut o radiografie toracica cu rezultate ok.
Mi s-a prescris radioterapie, am facut 5 sedinte, dupa care am intrerupt 7 zile, din cauza unei defectiuni a acceleratorului. Am reluat ieri sedintele de radio si probabil mi se va recalcula doza.
Intrebari:
1. Cu atatea tipuri de carcinoame, care e prognosticul de evolutie ?
2. Ce motive ar fi pentru prescrierea radioterapiei ? (mentionez ca initial nu a fost vorba de asa ceva, aceasta s-a hotarat dupa a 4-a sedinta de chimio, in cadrul unei comisii). Ce consecinte are intreruperea aceea de 7 zile a radioterapiei?
3. Urmeaza un tratament hormonal. Care ar fi cel mai indicat ?
4. Ce investigatii se mai impun pentru controlul recidivelor/metastazelor si la ce intervale de timp (markeri tumorali, ososi, CT) ?
2 comentarii
0
23-01-2013, ora 14:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. prognosticul este dat mai mult de stadiul T2 si de faptul ca nu ai avut ganglioni invadati; un stadiu mic, deci lucru bun; o "unealta" pusa la dispozitie de medscape.com si pe care o folosesc uneori calculeaza "riscul de recidiva" in cazul tau de aproximativ 8, 5%, deci foarte mic. lucrurile arata favorabil!

2. beneficiul utilizarii radioterapiei la tine e controversat; imi imaginez ca respectiva comisie a simtit ca e nevoie de asta pentru ca ai avut mai multe focare de celule canceroase, chiar foarte multe. nu se intampla nimic daca ai temporizat putin radioterapia.

3. asta tine de daca si de cat timp esti la menopauza; variantele sunt tamoxifen/inhibitori de aromataza (letrozol, anastrozol, etc).

4. asta va stii oncologul tau si variantele sunt multiple; as pune insa accent destul de mare pe examinarea clinica a celuilalt san cu mamografie anuala.
0
23-01-2013, ora 18:56
AdriaK
Nu este medic/terapeut
AdriaK
Multumesc mult de tot pentru raspuns.
Sa va dea Domnul sanatate si spor in tot ce faceti !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.