Carcinom mamar infiltrativ NST

06-04-2014
Deac Iulia
Nu este medic/terapeut
Deac Iulia
Buna ziua.Bunica mea in varsta de 68 de ani a fost diagnosticata cu neoplasm mamar stang in urma cu cateva luni dupa care a urmat un tratament chimioterapic iar apoi a fost operata de 2 saptamani.In urma operatiei i-au iesit urmatoarele rezultate:
Piesa de masectomie radicala de 24/20/9 cm cu lambou cutanat de 26/22cm.In cadranul superointern se gaseste o tumora stelata de 22/12 mm localizata la 12 mm de fascie.Axila de 13/15cm.
Relicvat tumoral de tipul carcinomului mamar infiltrativ NST, scor Nottingham+2 arhitectural+2nuclear+1 mitotic(2 mitoze/10 HPF), cu componenta intraductala de 10%.Infiltreaza tesutul adipos si prezinta:celularitate de aproximativ 15%, necroza multifocala, infltrat limfoidal redus.Nu se gasesc aspecte de invazie angiolimfatica, infiltrare perineurala.
Tesutul mamar netumoral prezinta prezinta ducte dilatate cu atrofia epiteliului.Mamelonul este liber.
Din cei 2+3+7 limfoganglioni examinati 2+6+3 prezinta metastaze din care 1+0+0 cu efractia capsulei, masoara maximul 9/5mm.
Concluzii: Relicvat tumoral de tipul carcinomului invaziv NST, grad Nottingham !, pT1cN3aMxLoVoRo. RCB 3, 426, Clasa RCB III, M:8500/3.
Va rog din suflet sa imi spuneti ce credeti despre acest rezultat, care este concluzia, ce trebuie facut si care este sansa.
Va multumesc din suflet,
Iulia.
6 comentarii
0
06-04-2014, ora 20:35
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
IULIA aceste intrebari trebuie puse doctorului care a operato si care o urmareste pt ca el trebuia sati citeasca rezultatul biopsiei, daca nu dute la el cu biopsia si intreabal pe el aceste aspecte, daca ai nevoie de mai multe informatii transmitemi o adresa de yahoo si iti voi da un ghid pe timpul chimio, si alte informatii utile.
0
07-04-2014, ora 00:01
Deac Iulia
Nu este medic/terapeut
Deac Iulia
Am pus aceasta intrebare deoarece am vrut sa aflu mai multe pareri si vazand ca s-au mai pus intrebari despre anumite tipuri de cancer am incercat si eu sa adresez aceasta intrebare in speranta ca imi va raspunde cineva si voi avea mai multe pareri.-
Va multumesc
0
07-04-2014, ora 18:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este un cancer cu un risc crescut de recidiva, motiv pentru care trebuie facuta si o scintigrafie osoasa, ba chiar ar fi fost utila inca dinaintea inceperii chimioterapiei. de asemenea se indica un CT de torace si abdomen si, daca nu exista metastaze, radioterapie. alte tratamente por fi necesare, dar trebuie sa faca un examen IMUNOHISTOCHIMIC al piesei de biopsie. ce v-a zis oncologul ?
0
07-04-2014, ora 21:51
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
iulia eu din cate cunosc un CT, RMN arata daca exista vre-o recidiva sau metastaza cum vrei sai zici, pe CAND SCINTIGRAFIA OSOASA arata O EVENTUALA RECIDIVA CU 7-9 LUNI mai devreme de aparitia tumorii.
0
07-04-2014, ora 23:06
Deac Iulia
Nu este medic/terapeut
Deac Iulia
Pai chimioterapie a urmat cred ca 8 sedinte dupa care a fost operata in urma cu 2 saptamani in sensul ca i-au extirpat sanul Medicul oncolog care a operat-o ne-a spus doar atat: " Rezultatul analizei de dupa operatie nu este foarte bun.Nu sunt foarte incantat" si atat.Dupa ce o sa i se termine de scurs limfa o sa mearga din nou la doamna doctor care i-a prescris tratamentul de chimioterapie pentru a-i face acum radioterapie si vom vedea atunci ce va zice dansa. A si am uitat sa specific scintigrafie osoasa a facut inainte de a incepe chimioterapia la fel si CT si au spus ca nu are nimic afectat.
Sunt foarte sceptica in privinta asta si de asta doresc sa aflu cat mai multe, pentru a stii ce este de facut in continuare.
0
08-04-2014, ora 15:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce are de facut, practic in acelasi timp:
- sa inceapa radioterapia
- sa duca blocul de la operatie la un laborator pentru EXAMEN IMUNOHISTOCHIMIC.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.