Carcinom epidermoid cu celule mari

27-07-2012
Lonely
Nu este medic/terapeut
Lonely
Rezultatul biopsiei: Fragmente de col uterin in incidenta transversala de sectiune cu displazie epiteliala severa si cu carcinom epidermoid cu celule mari.
Stadialitate: T2b Nx Mx

Am fost trimisa la IOB, la un chirurg renumit. Acesta, in urma unui consult la masa si pe baza rezultatului de la biopsie, m-a trimis la un radiolog-oncolog, cu mentiunea ca e urgent si ca ne vedem dupa reevaluare, sa vedem daca se poate, sau nu, opera.
Am fost dusa imediat la simulator unde mi s-a punctat zona de iradiere si mi s-a spus ca peste cateva zile voi incepe tratamentul. Mi s-a dat trimitere la urolog pt examen urologic si citoscopie, pe care n-am reusit sa le fac fiindca dl. doctor din ziua respectiva era in concediu, iar cel din ziua urmatoare mi-a spus ca nu poate si sa vin alta data, cu toate ca locuiesc in provincie.
Mi s-a facut analiza sangelui, iar rezultatul a fost destul de bun, cu mici diferente la RBC (3, 97%), HCT (35, 1%) si LUC (4, 6%). In plus, am mai primit si-o trimitere pt CT, iar rezultatul este urmatorul:

REZULTAT:
Voluminoasa formatiune tumorala dezvoltata la nivelul colului uterin, cu contur policiclic, iodofila, heterogena, cudiametre axiale de cca 7/6, 3 cm si diametrul cranio-caudal de cca 10 cm, ce se intinde caudal pana la jumatatea vaginului si cranial pana la nivelul regiunii corporeale uterine. Regiunea fundica uterina prezinta cavitate deschisa si miometru neomogen prin prezenta de arii nodulare iodofile. Formatiunea aparent pastreaza lizereu grasos de demarcatie fata de vezica urinara si fata de rect, dar asociaza densificarea grasimii pelvine adiacente si stergerea limitei de demarcatie fata de o bucla sigmoidiana localizata lateral stanga fata de tumora.
Anexe fara particularitati CT.
Vezica urinara in repletie, cu pereti de grosime normala, fara margini lacunare vizibile CT.
Cateva imagini limfoganglionare iliace interne drepte, de max 7 mm.
Ficat, colecist, splina, pancreas, rinichi, glande suprarenale fara particularitati CT.
Baze pulmonare libere.
Leziune osteocondensanta de 7 mm la nivelul tuberculozitatii ischiatice drepte, cu aspect de infarct osos. In rest, fara modificari focalizate de structura la nivelul segmentelor osoase scanate.

CONCLUZII:
Voluminoasa formatiune tumorala de col uterin, infiltrativa local. Fara adenomegalii patologice abdomino-pelvine. Fara determinari secundare decelabile CT la nivleul regiunilor scanate.

Mentionez ca, sunand pt confirmarea programarii, am fost amanata inca o saptamana. Azi, 27.07, ar trebui sa aflu daca incep, sau nu, tratamentul.

Problema mea este ca nimeni nu mi-a explicat nimic, nici legat de boala, nici de tratament, nici de prognostic.
As vrea sa stiu daca 2b este stadiul corect, ce tratament presupune si ce sanse de curare exista, evident in cazul in care acestea exista si daca nu cumva e vorba doar de sanse de supravietuire.
Si inca o intrebare: in ce masura ma afecteaza intarzierea aplicarii tratamentului si ce pot face in aceasta situatie?

Va multumesc!
8 comentarii
0
02-08-2012, ora 20:14
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Eu va recomand sa cititi neaparat si urgent cartea "Studiul China" de Colin Campbell si sa urmariti cateva cursuri video ale doctorului si chimistului Calin Marginean.Printr-o simpla cautare pe google dupa numele doctorului veti vedea blogul acestuia si cursurile video pe care le-a sustinut in mai toata tara. Domnul doctor prezinta o corelare foarte frumoasa si bine documentata cu privire la relatia dintre alimentatie si boala si cum se pot preveni si chiar vindeca bolile secolului.
0
02-08-2012, ora 23:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Studiul China nu este o carte stiintifica si cu siguranta nu este un studiu medical. De asemenea Calin Marginean este fie un psihotic fie un sarlatan sau un mincinos.

cu privire la un cancer de col uterin inoperabil, din pacate prognosticul nu e tocmai roz. este un stadiu destul de avansat, chiar daca nu dincolo de orice speranta. in literatura ratele de supravietuire fara recidiva la 5 ani in stadiul IIb sunt citate pe undeva pe la 50-60%, cu tratament adecvat, desigur. lucrurile sunt complicate prin faptul ca acest stadiu nu se preteaza la operatie din prima, operatia fiind cea care ofera sansa de vinecare. ca atare vei urma un tratament care sa spere sa induca o remisie foarte buna si ulterior sa poti fii operata. tratamentul va consta in IRADIERE (intai externa, dupa aceea locala) concomitent cu chimioterapia. asta ai de facut acum. o temporizare de ordinul catorva zile, poate chiar si 2-3 saptamani nu va schimba cu nimic prognosticul.
0
03-08-2012, ora 07:13
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Imi puteti dea cateva argumente cu privire la discreditarea pe care o faceti doctorului si biochimistului Colin Campbell profesor emeritus de nutritie bio-chimica la Universitatea Cornell din S.U.A. ? Puteti de asemenea sa discreditati acest profesor ca membru remarcabil al MIT ( Institutul tehnologic din Massachusetts) ? Cum va explicati ca Bill Clinton a trecut pe dieta vegetariana imediat dupa operatia de inima suferita si dupa discutiile cu doctorul Campbell? Cum va puteti explica faptul ca 2 dintre prietenele mele cele mai bune, dupa ce au trecut pe o dieta vegetariana desi au facut injectii la greu in copilarie, nu se mai imbolnavesc?
Eu astept sa imi dati niste contraargumente ca am observat ca vi se spune doctor si aveti vechime pe acest site. Va Multumesc !
0
03-08-2012, ora 12:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu pot sa iti dau argumente nici pentru evenimente banale (cutare ia nu stiu ce dieta) nici pentru minciuni.

treaba este in felul urmator: studiul china sugereaza ca daca mananci carne faci cancer iar daca NU mananci carne, nu prea faci cancer; pe de alta parte TOATA literatura de specialitate, toate studiile facute, prospective, retrospective, fundamentale si clinice si de tot felul, de catre cele mai mari institutii de pe planeta, INFIRMA acest lucru. ca atare momentan eu NU trebuie sa aduc nici un contraargument, intrucat nimeni nu a venit cu niciun argument pentru ipoteza de mai sus. singurul argument care se asteapta inca este de forma: un lot de cateva sute de persoane care NU mananca deloc carne este urmarit pe o lungime de cativa ani sau cateva zeci de ani si comparat cu un lot de aceeasi dimensiune care pe aceeasi perioada de timp mananca in mod normal carne. numai un acest lucru se numeste STUDIU, cum se face orice studiu in medicina, si pe baza caruia se poate trage o concluzie, fie ca zice ca da, conteaza, nu, nu conteaza sau nu e nicio diferenta.

pana atunci sa ma rogi sa aduc argumente pentru sau contra niste prostii e ca si cum m-ai pune sa contraargumentez faptul ca pamantul e plat, adica o minciuna si o porcarie, nu conteaza cine o zice. de sarlatani si mincinosi care s-au imbogatit pe sema publicului larg si needucat, e plina lumea!

numai bine si deschideti ochii, toata lumea ! nu mai cititi doar ce va convine!
0
05-08-2012, ora 10:21
Lonely
Nu este medic/terapeut
Lonely
Va multumesc, domnilor, pentru raspunsuri.
O duminica deosebit de placuta!
0
05-08-2012, ora 14:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la fel !
0
10-08-2012, ora 19:02
Lonely
Nu este medic/terapeut
Lonely
Buna seara!
D-le RaulDuke, revin cu noi intrebari.
In primul rand vreau sa va spun ca am facut deja 10 sedinte de radioterapie externa, din 25 prescrise. Astazi, am fost informata ca voi face si 2 aplicatii locale (brahiterapie), pe 19 si 26 septembrie. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. De ce nu se face brahiterapia concomitent cu iradierea externa, ci se lasa o perioada de 3 saptamani intre ultima sedinta de radioterapie si prima de brahiterapie?
2. Dupa cat timp de la brahiterapie pot fi operata?
3. Brahiterapia presupune spitalizare? Daca da, cat timp?
4. De ce cobalthron si nu accelerator linear?
Cu speranta primirii unui raspuns rapid si edificator, va multumesc si va urez un weekend pe masura asteptarilor dvs.
0
11-08-2012, ora 12:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. pentru ca toxicitatile la nivelul tesuturilor din zona ar fi cu mult prea mari, cu rata mare de morbiditate si chiar mortalitate. de asemenea, tehnic, brahiterapia nu ar fi eficienta pe o tumoara inca prea mare, dar asta e o chestie mult secundara fata de prima.

2. imposibil de spus. depinde de raspuns iar garantie ca se va putea nu exista. de asemenea, ca va daca va fi operat, rezultatele sunt mai bune decat daca nu se opereaza, nu exista garantii. in orice caz, de obicei acest lucru devine posibil la cateva saptamani dupa terminarea iradierii si se foloseste si o evaluare imagistica prealabila, de exemplu un RMN de pelvis cu o ecografie abdominala si o radiografie de plamani, cel putin.

3. nu presupune neaparat spitalizare.

4. pentru ca, probabil, unde te tratezi tu au COBALTHRON si nu au ACCELERATOR LINIAR; totusi lucrurile astea deja nu prea mai sunt fix in miezul pregatirii mele si ca atare cel mai bine ar fi sa intrebi un radioterapeut.

multa bafta !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.