Carcinom epidermoid cheratinizat invaziv

07-03-2014
Simona83
Nu este medic/terapeut
Simona83
Buna seara, tatal meu in varsta de 59 de ani in ianuarie 2014 a fost diagnosticat cu cancer laringian, rezultatul biopsiei fiind carcinom epidermoid cheratinizat invaziv, dupa care a facut si tomografie iar rezultatul este :

Nazofaringe de aspect normal.
Proces tisular expansiv, iodofil, neomogen cu zone de necroza incluse, dezvoltat la nivelul sinusului piriform sting, ce masoara in plan axial aproximativ 20/22mm, ingusteaza hipofaringele si se extinde cranial catre repliul ariepiglotic si cartilajul aritenoid sting, ce apar infiltrate, lateral catre lama stinga a cartilajului tiroid dar fara semne de osteoliza a acestuia, iar caudal pina la jonctiunea cu esofagul- ce apare cu calibru mult crescut dar cu perete de grosime normala, in regiunea cervicala, pe imaginile achizitionate.
Posterior fara limita de demarcatie pe alocuru fata de musculatura prevertebrala.
De mentionat ca o priza neomogena de contrast se remarca pina la baza hemivalului palatin stinga, posibil semn de invazie, dificil totusi de apreciat datorita artefactelor date de materialul dentar.
Spatiu glotic si infraglotic de aspect normal.
Trahee de aspect normal.
Glande tiroida, parotide si submandibulare cu dimensiuni normale, structura si iodofilie omogena.
Multiplii ganglioni laterocervicali bilateral: submandibular dreapta de 12/6mm si stinga de 17/8mm, jugulari interni superiori si mijlocii stinga de maxim 6-7mm, accesori spinali superior de maxim 5-6mm bilateral.
Examinarea pe fereastra de os nu evidentiaza modificari de structura cu semnificatie oncologica.

Concluzii: Proces expansiv de sinus piriform sting cu invazie loco-regionala.
Multiplii ganglioni laterocervicali cu dimensiuni infracentimetrice.

In urama acestor rezultate doctorul i-a spus ca trebuie sa se opereze, daca vrea sa isi prelungeasca viata, dar ca va ramane fara voce si binenteles i-au fost explicate toate etapele prin care va trece, initial a refuzat operatia intreband de alt tratament, si vorbind cu inca 2 medici care i-au spus acelasi lucru ca indicat ar fii sa se opereze si dupa alta metoda de tratament a hotarat sa se opereze pe data de 13 februarue 2014, dar a facut mai multe complicatii, acestea fiind : - dupa 6 zile de la operatie a avut o sangerare puternica la nas, iar doctorul a venit de urgenta si i-a montat un cateter, 5 zile mai tarziu de la acest incident iar a avut o sangerare puternica la nas care nu se mai oprea si din nou doctorul a venit si atunci a decis sa ii deschida din nou operatia si sa verifice fiecare vas de sange daca este bine suturat si ne-a spus ca a facut epistaxis binenteles pierzand foarte mult sange si hemoglobina ajungad la 7, 8 a avut nevoie si de sange, din nou dupa acest incident la 5 zile avut iar o sangerare dar de data aceasta intr-un colt al operatiei si din nou a fost nevoie de interventia doctorului si montadui din nou un cateter iar de data aceasta i-a fost schimbata si sonda din nas in cealalta nara, astazi am inteles ca recuperarea merge greu si din cauza ca a facut si fistula.Acum va rog am nevoie de niste raspunsuri pentru ca suntem foarte ingrijorati ca au trecut deja 21 zile de la operatie si el este tot la terapie intensiva si nu prea face progrese. Acum am sa adaug si rezultatul biopsiei de dupa operatie : - 1 ganglion laterocervical stang, - 2 ganglion laterocervical drept, -3 ganglion prelaringian, -4 laringe, -5 tumora hipofaringe
-1 Ganglion cu metastaza de carcinom epidermoid spinocelular cheratinizat.
-2 Ganglion cu histocitoza sinusala
-3 Aspect histologic normal
-4, 5 Carcinom epidermoid spinocelular cheratinizat invaziv, G1, T2, N1, M0.

Va multumesc
10 comentarii
0
08-03-2014, ora 11:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Intelegem clar situatia, dar nu reiese deloc ce "raspunsuri" cauti... formuleaza niste intrebari, cu liniuta sau chiar numerotate, daca crezi ca se poate raspunde la ele pe internet, fara cunoasterea cazului in detaliu!
0
08-03-2014, ora 19:33
Simona83
Nu este medic/terapeut
Simona83
Buna seara, multumesc pentru raspuns dar daca am scris cazul in detaliu am crezut ca sunt si doctori pe aici si ma pot ajuta cu un raspuns referitor la cazul meu mai ales ca am pus acolo si rezultatele analizelor. Ce intrebari as putea sa pun in situatia mea ??? de ce evolueaza asa ? ce as putea sa fac fac pentru o eveolutie mai buna ? ce sanse are ?. etc.
0
08-03-2014, ora 20:53
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Puteti ajuta doar cu sucuri de legume din care sa nu lipseasca sfecla rosie si de fructe din care sa nu lipseasca citricele sau rodia ! DE asemenea sa-i dati zilnic sa suga 3-4 comprimate de vitamina C cu propolis pentru a preveni anemia si fragilitatea vasculara !

Multa sanatate !
0
08-03-2014, ora 22:24
Simona83
Nu este medic/terapeut
Simona83
Buna seara, multumesc pentru raspuns, dar tatal meu este inca in spital si inca are sonda din nas pana in stomac prin care mananca doar supe pasate si sucuri naturale din sfecla rosie cum ai mentionat, din morcov, etc dar nu poate sa ia in acest moment vitamina C si nici sucuri din citrice deoarece are o aciditate foarte mare la stomac.
0
08-03-2014, ora 22:34
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate tatalui
Doamne ajuta!
0
09-03-2014, ora 00:54
Simona83
Nu este medic/terapeut
Simona83
Multumesc frumos, chiar sper intr-o minune Dumnezeiasca.
0
09-03-2014, ora 12:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
incidental chiar sunt medic si tot incidental, chiar oncolog. insa problema prezentata de tine nu este una oncologica, in momentul de fata, ci una care tine mai degraba de complicatii chirurgicale si ATI. ca atare nu reiese deloc ce se intampla cu el din descrierile tale, care sunt problemele, si chiar daca ai stii TOATE detaliile, nu cred ca il poate ajuta nimeni dinafara serviciului unde e internat deja. cel mai util este deci sa vorbesti cu medicii si sa ceri clarificari de la ei. dpdv oncologic, treaba e foarte simpla: ar trebui sa primeasca radioterapie pe gat, la vreo 2 luni de la operatie; desigur ca pentru asta trebuie sa aiba o stare generala buna.
0
09-03-2014, ora 13:33
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Aciditatea mare trebuie combatuta deoarece intarzie mult vindecarea operatiei ! Puneti-i 2 lingurite rase de bicarbonat pe zi in mancarea pe care o primeste fara sa-i mai adaugati alta sare ! Aciditatea mare este si o reactie la stres deci pe langa alte antiacide care i se dau poate ar trebui si un calmant, un anxiolitic !
Un pic de suc de portocala sau grapefruit la 2 zile nu produce nici o aciditate importanta, deci puteti sa-i dati fara probleme !

Multa sanatate !
0
09-03-2014, ora 17:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
iar acesta e un alt dezavantaj cand nu stii exact ce vrei sau cand nu ai o intrebare conturata si doar iti strigi disperarea, nestructurata, pe internet: te lovesti de tot felul de sarlatani sau nebuni ca stevens care se gasesc sa dea sfaturi bazate pe nimic altceva decat propriul lor delir, pe care nu si-l pot argumenta rational decat fata de oameni aflati in pozitii vulnerabile, emotional sau intelectual, etc. pazeste-te!
0
09-03-2014, ora 18:10
Simona83
Nu este medic/terapeut
Simona83
Buna seara multumesc pentru raspunsuri, dar probabil ca ai dreptate poate trebuie sa vorbesc cu medici adevarati si nu sa imi strig neputinta pe intenet, oricum eu va multumesc pentru raspusuri, si pentru aciditatea la stomac tatal meu ia gaviscon sirop pe sonda dupa masa.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.