Carcinom ductal invaziv!

06-12-2013
mihapsi
Nu este medic/terapeut
mihapsi
Soacra mea, 55 ani, a fost diagnosticata im luna august 2013 cu tumora maligna san, fafa precizare cT4cN3M1
HP:"carcinom ductal invaziv tip NST", insule si coroane de celule tumorale, stroma desmoplazica, aspecte de invazie a spatiului vasculolimfatic, G3
CT torace13, 09.2013 : la nivelul cadranului superointern al glandei mamare în stanga, nodul solid, imprecis delimitat, retractil de 21/22mm, fără priză de contrast,
- absenta leziunilor de tip secundar la nivel pulmonar bilateral; absenta ADP mediastinale si axiale bilaterale;absenta revarsatului pleural bilateral; glande suprarenale bilateral normal TDM; ficat dimensiuni normale, fara leziuni de tip secundar;
- cativa ganglioni cu centru lipomatos, axial bilateral, 22/23 mm in stanga, 16/32 mm in dreapta
- leziuni osteocondensate, unele voluminoase, imprecis delimitate, cu priza de contrast, la nivelul corpilor vertebrali, colana dorsala si lombara superioara
SCINTIGRAFIE: situsuri de hipercaptare osoasa, susceptibile a avea origine metastazica, localizate la nivelul coloanei vertebrale dorsolombare, extremitate proximala femur stang, ram pubian drept, articulatia tibiotarsiana stanga

S-a administrat ciclul V CHT Ciclofosfamida 1200 mg+Adriamicina 120 mg+5FU 1g, Pamired 60 mg, toleranta buna + acasa: Omeran si Ketonal (nu stiu daca am descifrat corect demunirea)
Am dori cateva clarificari in ceea ce priveste aspectele emntionate anterior:
1. Cat de avansata este boala? Mentionez ca in data de 18.11.2013 pe biletul de externare era trecut cT4N2Mx, iar in data de 04.10.2013 cT4N3M1. Ce reprezinta aceste modificari?
2. In functie de ce criterii se alege concentratia medicamentelor? Ex Pamired 60 si nu 90?
3. Nu am gasit un examen imunohistochimic. Sunt alte analize care indica natura cancerului si influenteaza alegerea unei anumite terapii?
4. Care este, potrivit studiilor, prognosticul de viata in situatia descrisa anterior?
Va multumesc anticipat!
29 comentarii
0
07-12-2013, ora 19:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. boala este metastatica, stadiul IV, deci M1 (adica metastaze, respectiv cele din oase). "modificarile" stadializarii nu reprezinta practic nimic. din ce descrii, acesta este stadiul, si nu altul, iar T si N conteaza mai putin acum.
2. doza de pamidronat este in mod normal 90mg la 3-4 saptamani, pentru metastaze osoase. nu stiu de ce s-a considerat ca trebuie folosita doza de 60mg, poate exista alte contraindicatii, insuficienta renala, etc.
3. examenul imunohistochimic este absolut esential si poate daca il avea mai repede, la diagnostic, nu mai avea nevoie sa faca chimioterapie, ci poate ca ar fi fost suficienta o hormonoterapie, tratament mult mai bine tolerat. asta cel putin la inceput. ce inseamna ca "nu ai gasit examen imunohistochimic" ? nu vi s-a recomandat sa duceti proba de biopsie pentru acest examen ?
4. nu sunt suficiente date pentru a se face un prognostic destul de bun. pentru asta ar mai fi necesara imunohistochimia cat si sa se stie cum a raspuns la tratamentul aplicat pana acum. astfel deci, prognosticul poate sa varieze foarte mult, de la posibil 1, 5 - 2 ani de viata, la mai multi ani, posibil peste 5 chiar...
0
07-12-2013, ora 21:01
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Mihapsi VREAU SA VA TRANSMIT SA FITI TARI SI OPTIMISTI SI SA VA AXATI ENERGIA PE TRATAMENT.
Intrebarea referitoare la cat mai este trebuie sa o puneti medicului care o trateaza si o are in supraveghere el este cel mai in masura sa va dea un raspuns.
Orice tratament are eficienta si in functie de pacient si de MATERIALUL CLIENTULUI cum imi zice medicul mie, si in functie de varsta si de ce alte boli mai are pacientul, si de cat de repede se incepe tratamentul si de cel de sus.
NU vorbesc din auzite si din cele traite: am cancer din 2008 operat, recidiva in mai 2013 operata cu succes, recidiva in august 2013 operata fara succes in septembrie( tumora este neoperabila), metastaze pulmonare trei in noiembrie 2013, si cu toate astea am o viata normala alaturi de printii mei si familia care imi este aproape: ASTA CA SA INTELEGETI CA INTOTDEAUNA SPERANTA SI VOINTA DE VIATA ESTE MAI PRESUS CA TOATE.
Nu subestimati niciodata vointa ea tine 80% din vindecare.
SANATATE si postati in continuare poate putem sa va mai ajutam si cu alte ocazii.
0
08-12-2013, ora 09:50
mihapsi
Nu este medic/terapeut
mihapsi
Va multumesc pentru promtitudinea cu care ati raspuns si pentru clarificari. In ceea ce ce priveste ex imunohistochimic, ni s-a cerut proba de biopsie la a doua sedinta de chinio, dar soacra mea nu a primit un buletin in urma analizei. Prin urmare, o vom intreba despre acest aspect pe dna doctor in data de 10 dec, cand are programata ultima sedinta de chimio si alte investigatii (printre care si echografie). Referitor la modul in care a raspuns pacienta la tratament pana acum, medicul apreciaza ca 'foarte bine'. A mentionat ca ganglionii pe care ii simtea la palpare s-au retras, iar nodulul care este ulceros, s-a restrans ca suprafata (cred ca termenii de specialitate sunt altii!!). Pe de alta parte, si toleranta medicamentelor este buna avand in vedere ca, in ultima perioada, soacra mea s-a simtit bine, fafa a se plange de reactii adverse!DAR, VOI REVENI DUPA 10 DECEMBRIE CU DATE CONCRETE!
MULTUMIM MARTON PT INCURAJARI SI ITI DORIM MULTA, MULTA SANATATE!
0
08-12-2013, ora 15:18
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Eu v-as sugera sa folositi si un tratament alternativ paralel cu chimioterapia.
0
08-12-2013, ora 17:22
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu sfatuiesc pacientii care urmeaza un tratament sa intrebe medicul curant daca tratamentul permite si o dieta naturista.
Am cunoscut persoane care au tinut regimuri naturiste pe timpul diferitelor tratamente pt. cancer si care au decedat mai repede decat trebuia pt. ca au slabit si mai mult sistemul imunitar si celulele canceroase sau divizat atat de mult incat sau instalat metastaze in tot organismul.
0
08-12-2013, ora 19:27
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna Marton,
Din pacate medicii curanti sunt oncologi si majoritatea nu au dubla specializare pe medicina alternativa. Si eu am cunoscut astfel de persoane pentru ca au primit sfaturi de la asa zisi tereapeuti care habar nu au notiuni elementare de anatomie sau medicina. Cand am facut afirmatia de mai sus am facut-o cu o anumita raspundere ceea ce ma indoiesc, dupa cum spuneai Marton ca o face vre-un terapeut. Ai foarte mare dreptate referitor la acest aspect motiv pentru care revin cu recomandare ca pacientul sa abordeze si un tratament alternativ. Nu o sa postez recomandari daca nu imi sunt solicitate. In cazul in care bolnavul este interesat cu cea mai mare placere o sa ii stau la dispozitie pentru a alege cea mai buna solutie. Si fata de ceea ce spuneai, Marton, cu siguranta persoanele la care faceai referire au adoptat un regim alimentar dezechilibrat prescris de asazisii terapeutii. Ca un sfat, NU EXCLUDETI DIN ALIMENTATIE PROTEINA ANIMALA daca pana in prezent ati folosit o dieta de genul, in schimb este recomandat sa introduceti in alimentatie cantitati mai mari de legume si fructe. Trecerea la o dieta vegetariana sau ovo-lacto-vegetariana se face in momentul cand organismul poate sa se adapteze usor la o astfel de dieta si in nici un caz cand pacientul este diagnosticat cu cancer.
0
08-12-2013, ora 19:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu exista "specializarea de medicina alternativa". nu o sa o recomande, deci, niciun medic, pentru ca "terapiile alternative" nu fac obiectul medicinei, pentru ca nu sunt bazate pe dovezi si evidente clinice de niciun fel. ca atare nu se pot face nici recomandari medicale in acest sens.
0
08-12-2013, ora 21:52
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Raul, exista fitoterapie.. sa nu uitam. Dovezi exista la fel ca si in cazul canabisulu, trebuie doar sa mai deschidem ochii din cand in cand. Ti-am lasat o postare la sectiunea despre cannabis.
0
08-12-2013, ora 22:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sigur ca exista, dar nu e o specialitate medicala. aka nu poti sa iti alegi la rezidentiat "fitoterapie". la asta ma refer.
0
08-12-2013, ora 23:19
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Aceasta asa este. Astept opinia ta referitoare la Marijuana medicala
0
09-12-2013, ora 16:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
alta opinie decat ce am scris deja pe thread-ul respectiv ?
0
09-12-2013, ora 23:13
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Ma refer la utilizrea unui produs fara THC, care sa contina doar canabidiol.
0
09-12-2013, ora 23:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exista astfel de medicamente. Nabilone e unul din ele, indisponibil insa in Romania.
0
09-12-2013, ora 23:33
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Nabilone este cu totul altceva. Este un medicament care contine o substanta sintetica similara ca structura THC-ului. Eu spuneam despre canabidiol care este un canabinoid din Canepa care nu prezinta efecte psihoactive. Este cu totul altceva.
0
10-12-2013, ora 15:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este "cu totul" in sensul ca e "cealalta" substanta din marijuana. totusi, nabilone este un canabinoid cunoscut deja si folosit ca medicament in tratamentul emezei, iar canabidiol este doar o substanta care se afla in curs de cercetare, chiar daca pare sa promita destul de mult. ca medic si clinician deci, nu pot face recomandari despre folosirea in practica a unor substante despre care INCA nu se stie suficient. nu pot decat sa ma uit cu optimism si speranta catre viitor!
0
11-12-2013, ora 09:43
mihapsi
Nu este medic/terapeut
mihapsi
Soacra mea a finalizat ieri ultima şedinţă de chimio şi i s-a făcut şi un bilanţ:
1. Echo san bilateral:
SÂN DREPT: la unirea cadranelor superioare nodul hipoecogen de 5/4mm, bine delimitat, fără semnal vasculant decelabil în interior; in cadranul superointern, nodul de 13/5mm cu calcificări în interior, contur net, vascular in interior, axilar drept absenţa ADP-un ggl.cu corticala ingrosata asimetric, dim. 7/4mm; supraclavicular 2-3 micro ADP 2/4mm, subclavicular drept absenta ADP decelabile echografic;
SÂN STÂNG.formaţiune tumorală din CSI, 20/16/24mm (dim. reduse comparativ cu examinarea anterioara care era 21/22mm); ingrosarae tegumentului in toate cadranele, mai accent.pariareolar, max. 5mm; formatiunea descrisă in prelungirea axilara are dim. 12/13/9 mm (dim. stationare cu exam. anterioara din 22.08.2013); axilar stang -se rec mamografie
1. Echoa abdomino-pelvină: Ficat cu dim crescute (LDH 166mm, LSH 78mm, lob caudat=31, 4mm), VB, CBP calibru normal, CBIH nedilatate, rinichi stang, drept dim şi structura normala; VU normal, Uter şi anexe involuate, fara leziuni focale, absenta adenomopatiilor lomboaortice şi iliace bilateral;absenta lichidului liber intraperitoneal;
3. Analize sange: ALP 115, 7 (max. 104), glucoza 105, 59 (max. 126); LDH 280, 96 (max. 214); monocit1, 07 (max 1); largimea distr. eritrocitare 15, 8 (max. 14, 8)
RECOMANDARI: hormonoterapie cu tamoxifen 20mg/zi, va reveni pe 6 ian pt continuarea tartamentului cu bisfosfonati. La ultima sedinta a fost inlocuit Pamiredul cu Zometa 4 mg fl I.
Medicul mi-a spus ca tumora este de natura hormonală, ER negativ şi nu se impune radioterapia
INTREBARI:
1 Ati putea sa ne clarificati/traduceti rezultatele echografiei de la san?
2. Ce parearea aveti despre raspunsul la tratament al pacientei si despre terapia pe care o va avea de urmat in continuare?
3. Avand in vedere noile date, poate fi realizat un prognostic?
0
11-12-2013, ora 11:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in concluzie, dupa ecografie, boala pare sa nu fi progresat, ca urmare a tratamentului chimioterapic. nici nu par a fi disparut leziunile, cum ar fi fost ideal, dar nici nu se poate compara prea bine o ecografie (de acum) cu un CT (dinainte de tratament). despre tamoxifen sau ce mai are in continuare, ma tem ca nu ai revenit cu rezultatul examenului imunohistochimic, care este absolut esential. de asemenea: este la menopauza ? daca da, de cat timp ? si inca ceva: unde anume si cine va conduce tratamentul, caci sunt curios; lucrurile nu prea par sa se lege. gaseste deci imunohistochimia, te rog !
0
11-12-2013, ora 11:31
kimmys
Nu este medic/terapeut
kimmys
Buna ziua! Mama mea afost operata pentru ca avea 2 noduli la san, unul de 2 cm bening si unul de 1 cm (parea mai mic la mamografie, ecografie si pet ct insa in operatie s-a dovedit ca era atat). I s-a scos o parte din san. S-a facut si scanare PET-CT nu s-a vazut nimic in alta parte a corpului (dar nici la ganglion unde s-a descoperit ca era)

I s-a pus diagnosticulde cacinom ductal invaziv T1, stadiul 1 spre 2 (1.5). I s-au scos 15 nodului limfatici si la unul singur (rimul) era o metastaza de 1 mm, restul erau curati.

are her 2 negativ, pT1

Are 57 ani, are uterul scos de la 41 ani si nicio alta problema semnificativa de sanatate (are o trombocitoza, ins ai s-au facut analize si i s-a zis ca asa e ea, nu are niico problema medicala, i s-au facut inclusiv analize genetice).

I -sa recomandat sa faca chimioterapie si radioterapie, insa nu are inca planul de tratament.

Intrebarea mea este care sunt sansele de recidiva? Se poate vorbi de vindecare in cazul ei?
0
12-12-2013, ora 09:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da. defapt, ea este chiar vindecata in momentul de fata, e drept, cu oarecare sanse de recidiva, care pentru a fi scazute, va trebui sa faca aceste tratamente in completare, radioterapie, chimio, etc. altfel sansele ei sunt destul de bune, cu speranta la vindecare completa fara a mai avea probleme pe viitor, cel putin comparativ cu o persoana obisnuita.
0
12-12-2013, ora 12:30
mihapsi
Nu este medic/terapeut
mihapsi
Domnule doctor am datele solicitate:
1. IHC ER intens pozitiv în aprox 80% din cellule; PR intens pozitiv în 80% din cellule; HER2neu-1+(negativ); Ki67 pozitiv in aprox 20% din cellule in ariile cele mai active
2. este la menopauza de aprox 15 ani
3. CA 15-3 - 39, 78 u/ml, interval de referinta 0-25
Asteptam parerea dvs!
0
12-12-2013, ora 19:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imunohistochimia arata ca, dupa chimio si radioterapie, va trebui sa primeasca, tot in cadrul tratamentului adjuvant, hormonoterapie, de exemplu cu un medicament numit letrozol sau anastrozol, etc, cativa ani.
markerii vor trebui urmariti la un interval de cateva luni, dupa cum stabileste medicul oncolog.
0
22-12-2013, ora 17:38
kimmys
Nu este medic/terapeut
kimmys
Va multumesc pentru raspuns! Acum, la 2 saptamani dupa operatie a inceput sa aiba o acumulare de limfa la nivelul axilei si ceva dureri musculare pe mana si pe piept in jurul inciziilor.

s-a speriat foarte tare de acumularea de limfa - este cat o nuca, a scos 50 ml ntr-o zi si 2 zile mai tarziu alti 50 ml. Medicul care a operat-o, pe baza descrierii si a unei fotografii, a spus ca e o "serdoma" acumulare de ser si nu are de ce sa se panicheze. e oarecum normal si va trece. asa se va intampla sau ar fi bine sa o mai vada un medic?

multumesc mult pt ajutor
0
22-12-2013, ora 18:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asta nu pot sa apreciez; numai un consult medical poate face asta. ati primit rezultatul la imunohistochimie ?
0
23-12-2013, ora 13:21
kimmys
Nu este medic/terapeut
kimmys
multumesc. a fost pana acum la un medic chirurg generalist si la medicul de familie. primul nu a considerat nimic anormal, al doilea i-a spus ca e posibil sa nu fi fost legat canalul ce duce limfa in cutia toracica la venele ce aduc limfa ( practic circuit intrerupt in urma scoaterii ganglionilir). chirurgul ce a facut operatia zice ca nu e cazul de asa ceva.

avem rezultatele de la anatomo-patologic ( au fost gata 4 zile dupa operatie).

tumor focus is2.0 mm in at least one.
2. Tumor size: largest invasive carcinoma focus
Largest size of the invasive carcinoma area: 10 mm. other sizes: 5x3 mm.
3. Localization of the invasive tumor: superior lateral quadrant.
4. Histological grade: Nottingham Histologic score: performed with the largest invasive focus.
- Score 2: present in 10-75% of the tumor site.
5. Nuclear polymorphism: Score 2: Larger cells than normal breast epithelial cells, vesicular nucleus structure, visualized presence of a nucleoli, moderate variations in the shape and size of the nuclei.
6. Mitosis frequency: Score 2: 4-7 mitosis/mm
7. Total grade: Grade 2: Score 6-7.
8. Tumor foci: Single invasive carcinoma focus.
9. Ductal carcinoma in situ: present
- Nuclear grade of DCIS
- Grade II
10.Lobular carcinoma in situ: not present
11.Resection margins: No invasive tumor continuity on the resection margins. Tumor distance to the nearest surgical margin is 20 mm.
12.Situation of the lymph nodes:
- Total lymph node count (including centinel): 14.
- Number of lymph nodes containing macrometastasis (tumor 2 mm): 2.
- Size of the largest tumor deposite: 10 mm.
- No extranodal distribution.
13.Additional studies:
- Estrogen receptor (ER): in the trucut biopsy numbered B-4574/13: positive: Nuclear immunereactivity is present in 90% of the tumor cells.
Progesterone receptor (PR): in the trucut biopsy numbered B-4574/13: positive: Nuclear immunereactivity is present in 90% of the tumor cells.
- HER2: performed on the resection specimen and metastatic lymph node: negative (score: 1+).
: 1.
pathological grading (pTNM):
- pT grade: pT1bN1a
- pN1a: metastasis is present in 1-3 axillary lymph nodes, the metastatic
0
23-12-2013, ora 19:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, unde se afla in tratament ? adica de ce e buletinul in engleza? in rest... el spune destul de clar ca trebuie sa primeasca si chimioterapie, si radioterapie si hormonoterapie, in completarea tratamentului chirurgical. daca umflarea mainii este de la interventia chirurgicala si scoaterea ganglionilor, asa cum este cazul foarte des, acest lucru ar trebui sa diminueze, treptat si incet, in timp, pe masura ce se dezvolta niste "colaterale" de drenaj limfatic. din pacate altceva nu prea poate fi facut in plus. daca e vorba de un serom si daca acesta e mare, trebuie drenat. chirurgul va va ajuta cu asta.
a inceput chimioterapia, etc? cand s-a operat ?
0
23-12-2013, ora 20:58
kimmys
Nu este medic/terapeut
kimmys
a facut operatia la Anadolu in Turcia si din acest motiv e in engleza. operatia a fost facuta pe 6.12 iar pe 6.01 are prima sedinta de chimio. mana nu e umflata, are numai aceasta acumulare de lichid in zona axilei.


Va face 4 sedinte de chimio, o sedinta o data la 21 zile, 6 saptamani de radioterapie si 5 ani tratament hormonal.

Din discutiile cu medicii, noi suntem foarte optimisti ca va fi bine si se va insanatosi.

am ales sa o duc acolo din cauza timpului. fiind eu o persoana fara cunostinte medicale, in momentul in care laboratorul mi-a spus ca dureaza 2-3 saptamani rezultatul biopsiei, iar turcii mi-au zis ca dureaza 24-48 ore si stiind eu despre cancer numai faptul ca rapiditatea in interventii conteaza foarte mult, am ales sa o duc acolo. e adevarat ca as fi preferat sa o duc la o clinica romaneasca unde sa platesc aceleasi taxe, dar medicii si restul personalului medical sa aiba tot ce le trebuie (de la acces la traininguri pana la echipamente). stiu ca nu fac minuni acolo, doar respecta protocolul standard.
0
23-12-2013, ora 21:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok. sper sa fie de bun augur ! totusi, despre ce protocol standard vorbesti ? acelasi tratament se face si in romania.
0
23-12-2013, ora 21:38
kimmys
Nu este medic/terapeut
kimmys
Stiu ca se face exact acelasi lucru si in Romania, din acest motiv spun protocol standard. Diferenta a fost rapiditatea: acolo in 4 zile au si operat-o, in timp ce aici dura 2 saptamani sa aflu rezultatul punctiei cu ac gros. In plus, din cauza ca veneau Sarbatorile, nu stiam daca reusesc sa gasesc un chirurg bun care sa o opereze inainte de craciun si sa aiba parte de un tratament bun. Asa ca am fugit cu ea acolo.


Cred ca aici in tara avem medici foarte buni, nsa dotarile spitalelor nu sunt cele care sa ii ajute, in multe cazuri, din pacate.

Mama a descoperit nodulul la san datorita unui medic endocrinolog roman care a trimis-o sa isi faca analize pana a fost multuita de rezultat (nu intelegea de ce apare un dezechibru hormonal). Medicul de la mamografie a fost sigur ca e malign, dar asugerat ca o a doua opinie la dr Lesaru e f potrivita.

Cand si dumnealui a confirmat BIRADS 5, nu am mai avut dubii ca trebuie facut ceva repede.
0
23-12-2013, ora 22:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte bine ! mult succes !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.