Carcinom duactal si intraductal invaziv

17-02-2014
Carmen szl
Nu este medic/terapeut
Carmen szl
Buna ziua,

Va rog sa-mi clarificati urmatorul rezultat la biopsie san in urma operatie( la IOB) :

Carcinom intraductal si invaziv ductal, (pretumora ).
Se recomanda IHC.

Rezultatul punctiei a fost :

Anato-patologic(Iob) :Hiperplazie ductala atipica
IHC (Lotus Medica) :Hiperplazie ductala moderata tipica.

Ce sa inteleg?Cat este de grav?As putea sa primesc un rezultat'mai bun' la IHC?
Unde imi recomandati sa fac IHC?e ok la Babes ori la o clinica privata?
Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Carmen
17 comentarii
0
19-02-2014, ora 14:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Rezultatul de hiperplazie este benign. Daca doresti o noua opinie, poti face un IHC si la Institutul Victor Babes. Numai bine
0
20-02-2014, ora 08:35
Carmen szl
Nu este medic/terapeut
Carmen szl
Buna ziua,


Multumesc pt.raspuns, dar ma interesa un raspuns despre biopsie

O zi placuta!
0
21-02-2014, ora 09:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Nu este cancer, conform acestei investigatii. Felicitari !
0
24-02-2014, ora 08:44
Carmen szl
Nu este medic/terapeut
Carmen szl
Buna ziua,
Multumesc Dl.Raul Duke.Sa inteleg ca acest diagnostic de carcinom nu este cancer?Atunci nu se poate vorbi de chimioterapie?Chirurgul oncolog a spus ca este posibil si cateva sedinte, desi stiu ca doar un oncolog poate recomanda tratamentul in caz de cancer.
Sa mai consult si un oncolog ?


O zi frumoasa!
0
25-02-2014, ora 01:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, poate fi util sa consulti un oncolog, pentru ca un medic cu actele medicale in fata evident ca judeca altfel decat unul intr-o discutie pe internet ! ca atare nu imi e clar de ce pe un rand scrii "carcinom..." si 2 randuri mai jos ceva total diferit, care nu e cancer.
0
25-02-2014, ora 09:10
Carmen szl
Nu este medic/terapeut
Carmen szl
Buna ziua si scuze de confuzie, am scris si rezultatul punctiei facut inainte de operatie.Este posibil sa iasa 2 rezultate asa diferite :la punctie sa nu apara cancer si la biopsia de dupa operatie sa iasa cancer?

O zi frumoasa!
Carmen
0
27-02-2014, ora 19:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai examenul imunohistochimic spune ca nu e cancer.
0
01-03-2014, ora 13:22
Carmen szl
Nu este medic/terapeut
Carmen szl
Pt.dl.RaulDuke

Buna ziua,

am urmatorul rezultat IHC :

Diagnostic histopatologic :

Carcinom ductal in situ tip solid si cribriform cu arii limitate de invazie stromala, adenoza simpla si sclerozanta, hiperplazie ductala atipica.
Va rog sa ma lamuriti cat este de grav si ce urmeaza sa fac.

Va multumesc,
O zi placuta!
0
23-05-2014, ora 08:37
rezantonia1975
Nu este medic/terapeut
rezantonia1975
Buna ziua.Am si eu o intrebare ptr dl Raul.Am fost operata acum o luna de cancer la san.Rezultatul biopsiei inainte de operatie a fost carcinom ductal invaziv iar dupa operatie carcinom intraductal cu 3 ggl din 10 scosi invadati N is si N 1 a. E mai bine sau mai rau.
0
23-05-2014, ora 08:50
rezantonia1975
Nu este medic/terapeut
rezantonia1975
Buna ziua.Am si eu o intrebare ptr dl Raul.Am fost operata acum o luna de cancer la san.Rezultatul biopsiei inainte de operatie a fost carcinom ductal invaziv iar dupa operatie carcinom intraductal cu 3 ggl din 10 scosi invadati N is si N 1 a. E mai bine sau mai rau.Acum 6 luni cand am aflat mi sa spus ca e stadiul 3 a si am fact 6 sedinte de chimoiterapie
0
23-05-2014, ora 09:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
carmen szl: acela nu e examen imunohistochimic, e doar cel histopatologic. probabil cel imunohistochimic e in lucru sau trebuie sa duci blocurile de parafina la un laborator. este un cancer aparent incipient. trebuie sa ai o examinare clinica facuta, o mamografie si apoi sa fie evaluata posibilitatea unei operatii. cu ce medici ai discutat si ce ti-au zis ?

rezatonia1975: e mai rau decat daca nu era niciun ganglion invadat, mai bine decat daca erau mai multi. urmeaza sa faci radioterapie ? ce ti-au propus medicii ? la stadiul III e normal sa se inceapa cu chimioterapie.
0
23-05-2014, ora 12:17
rezantonia1975
Nu este medic/terapeut
rezantonia1975
Dl Raul imi cer scuze dar nu am inteles raspunsul dumneavoastra.Carcinomul intraductal este mai agresiv decit cel ductal invaziv?Sau este c-am acelsi lucru.Se schimba cumva stadiul dupa operatie?Multumesc mult ptr raspuns
0
23-05-2014, ora 12:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e acelasi diagnostic, exprimarea difera. intraductal inseamna ca e numai in interiorul ductelor, dar din moment ce au fost si cativa ganglion invadati, prognosticul este identic.
0
23-05-2014, ora 13:59
rezantonia1975
Nu este medic/terapeut
rezantonia1975
Multumesc ptr raspuns.Am fost la medicul oncolog si mi-a spus ca trebuie sa fac 15-20 sedinte de radioterapie si tratament hormonal.Mi s-a spus ca nu mai e nevoie de chimioterapie postoperator.
0
23-05-2014, ora 14:08
rezantonia1975
Nu este medic/terapeut
rezantonia1975
As mai dori sa va pun o intrebare.daca am facut imunohistochimia din proba luata la biopsie inaintea inerventiei chirurgicale mai e necesar sa o repet si dupa? Multumesc
0
23-05-2014, ora 14:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Nu.
0
23-05-2014, ora 15:08
rezantonia1975
Nu este medic/terapeut
rezantonia1975
Multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.