Carcinom de ganglion limfatic

20-01-2013
Celestin
Nu este medic/terapeut
Celestin
Am 59 de ani si am fost diagnosticat, in urma biopsiei, cu carcinom de ganglion limfatic, de 3, 5 cm, acesta fiind focalizat pe TTF1, de etiologie necunoscuta, se crede pulmonara, maligna.
Mentionez ca biopsia am facut-o acum o saptamana si-am extirpat in integralitate tumora de la nivelul gatului.
Ce pasi trebuie sa urmez in continuare si cat de grav este acest diagnostic, care sunt sperantele de viata?
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns, rugandu-va totodata sa-mi dati (cat se poate de rapid) niste variante viabile
PS:se pot evita citostaticele?In ce constau aceste citostatice?
3 comentarii
0
20-01-2013, ora 21:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inainte de toate trebuie sa te prezinti la un consult oncologic, pentru ca mie unul nu mi-e prea clar nici ce ai facut nici care e diagnosticul. inainte de a se vorbi de tratamente, citostatice, prognostic, etc, trebuie fixat un diagnostic, iar daca este cancer, cu tot cu stadiu.
0
21-01-2013, ora 20:25
Celestin
Nu este medic/terapeut
Celestin
In nov.2012 mi s-au inflamat ganglionii limfatici de la gat, lateral.Medicii mi-au spus ca trebuie sa-i scot pt. biopsie.Diagnosticul mentionat mai sus este cel de la biopsie.Inteleg ca acest carcinom este secundar, iar leziunea principala este in prop.de 95% la plamani.Analiza lamelor cu ce s-a extirpat la operatie a relevat ca din 11 substante, doar la cea responsabila pt. plamani a raspuns.Oncologul mi-a spus ca imi va da in zilele urmatoare o schema de citostatice pt. plamani.Intotdeauna am urmat tratamente naturiste, iar pana la aparitia acestor ganglioni imflamati nu am avut probleme de sanatate.Mentionez ca analizele la sange sunt bune, mai putin VSH care e marit.Astept sugestii de tratament.Multumesc anticipat.
0
21-01-2013, ora 21:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai un examen CT (computer tomograf) facut ? o bronhoscopie cu o eventuala biopsie ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.