Carcinom Mamar invaziv--Oncotype

18-08-2013
luizaioana
Nu este medic/terapeut
luizaioana
Buna

Ma numesc Luiza, 37 de ani --in urma cu 4 saptamini am avut o masectomie--2 tumori-carcinoame ductale invazive
tumora 1-1, 5 cm
tumora 2-0, 5cm

Rezultat--anatomopatologic
T1cNoMo--15 ganglioni scosi(11 statia.1, 3statia.2, 1statia3 niciunul metastazat)

Rezultat imunuhistochimic
ER+PR+Her2- Pentru ambele tumori
c-erB2 pozitivmembranar, de intensitate slaba medie--IHC:1+
Ki67-pozitiv 25%-30%

Intrebarea mea este daca se recomanda chimioterapia din start additional hormonoterapiei ce mi a fost prescrisa(Tamoxifen) sau ar trebui sa fac Oncotype ca si referinta?
Precizez ca nu am facut nici scintografie, nici RMN, nici CT. Le recomandati?
3 comentarii
0
19-08-2013, ora 11:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt multe lucruri care lipsesc din relatarea ta, pentru a se putea raspunde la intrebare:

- ce e cu cea de a doua tumoare, cea de jumatate de centimetru ? e si ea maligna sau nu ? nu spui nimic de ea, desi din histopatologie tind sa cred ca si ea a fost maligna. au fost la distanta una de cealalta ? pe mamografie sau alta investigatie ?
- ce tip de operatie ai facut ?
- ce ti-a propus oncologul ? nu pot sa discut in principal si aplicat la caz decat discutii deja avute sau propuneri deja facute de catre medici/oncologi, deci am nevoie sa stiu ce s-a discutat si recomandat deja.

cu 2 tumori maligne, fie si mici, cred ca tratamentul este util a fi completat si cu chimioterapie, fara prea multe discutii (repet, daca si cea de a doua tumora este tot maligna!); in functie de ce tip de chirurgie s-a facut, ar trebui sau nu facuta si radioterapia pe san. daca aveai o singura tumora, Oncotype ar fi fost cu siguranta indicat. in aceasta situatie cred ca este mai putin standard, dar merge luat in considerare. totusi trebuie sa stii ca nu se deconteaza de catre nimeni, momentan. de asemenea, tehnic este o problema faptul ca ai avut 2 tumori separate: daca decizi sa faci oncotype, si ambele tumori au fost maligne, poti sa faci oncotype pentru ambele tumori ? adica practic 2 testari ?
0
19-08-2013, ora 19:14
luizaioana
Nu este medic/terapeut
luizaioana
Multumesc pentu raspuns domnule doctor.

- Cea de a doua tumoare a fost de asemenea maligna.
- Va relatez din biletul de iesire din spital:Se intervine chirurgical practicindu se excisie sectoriala dreapta cu exHP-IOP(ambele tumori:carcinom invaziv ductal cu invazia tesutului gras peritumora). In urma prezentului rezultat se practica masectomie radical dreapta modificata tip Madden.
- Oncologul impreuna cu chirurgul mi au recomandat si Oncotype pt. a vedea in ce masura chimioterapia ajuta.De asemenea mi au prescris tamoxifen pe care inca nu am inceput sa il iau datorita faptului ca astep a se vedea daca voi face chimio)

Cu privire la oncotype am luat deja legatura cu singura firma intermediara din Romania ce il trimit in SUA si mi au recomandat sa il fac la prima tumoare cea de 1.5 cm si daca rezultatul va fi negative pt chimioterapie sa procedam si cu a doua tumoare.
Prima tumoare o voi plati integral, iar la cea de a doua daca va fi necesara voi avea un discount.
Rezultatul il voi avea in aproximativ 14 zile.
Credeti ca ar fi tirziu 6 saptamini de la operatie pt inceperea chimioterapiei daca exista indicatie de acest lucru?

De asemenea mine voi merge sa fac un RMN abdominal si pelvis, un Ct thoracic si o scintigrafie.

Va multumesc si sunt convinsa ca stiti deja de ce mare ajutor ne sunteti la toti.
0
20-08-2013, ora 13:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
6 saptamani este absolut in regula pentru inceperea chimioterapiei. ba chiar si 8. succes, ma bucur sa constat ca esti orientata si stapana pe situatie si astept sa ne mai dai cat mai multe informtii, pe masura ce le vei avea ! cu oncologul tau personal ai discutat treaba cu oncotype ? daca nu faci asta, s-ar putea sa nu fie bine!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.