Carcinom Epidermoid Spinocelular cheratinizat invaziv - faringo- laringian

24-06-2011
Ramona Rat
Nu este medic/terapeut
Ramona Rat
Buna ziua,
Tatal meu a fost diagnosticat in urma cu un an si 3 luni cu cancer faringo laringian, am urmat un tratament de 25 sedinte de radioterapie si 6 sedinte de chimioterapie ( cred ca au fost destul de slabe, nu i-a cazut parul si nu s-a simtit rau ), la o clinica din Debrecen, iar dupa acest tratament am facut laringoscopie suspendata la clinica Fono-audiologica, dr. Hociota ( Panduri ) la doamna dr. Bacalbasa in urma careia ne-a fost comunicat faptul ca tumora a disparut. Urma sa facem control la fiecare 3 luni, iar in urma cu aprox 2 luni tumora a reaparut. S-a facut biopsie si am primit ca rezultat: carcinom epidermoid spinocelular cheratinizat invaziv. Doamna Doctor Bacalbasa ne-a spus sa facem din nou raze si chimioterapie, pentru ca o operatie ar putea sa nu aiba reusita datorita faptului ca a fost iradiat si risca ca operatia sa nu se inchida. In Ungaria doctorul de acolo ne-a recomandat sa nu mai facem raze ci sa il operam. Pentru sedintele de radioterapie tatalui meu i s-a facut o masca de protectie a fetei, a gatului si mai jos de gat si eu cred ca celelalte organe din imprejur nu au fost atat de tare iradiate.
Intrebarea mea este daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie? Sa fi facut inainte de operatie sedinte de radioterapie si daca sunt, am rugamintea sa-mi spuneti cum a decurs operatia, daca totul este ok dupa operatie.
Sunt disperata si nu stim ce sa facem, tatal meu refuza operatia, dar mi-e frica ca exista riscul de a se extinde si la alte organe, restul analizelor au iesit bine, nu a avut alte boli grave si are doar 50 de ani. As dori sa luam cea mai buna decizie, insa faptul ca 2 doctori mi-au spus 2 lucruri diferite ma induce in eroare. Timpul trece in defavoarea lui si nu stiu incotro sa o luam. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc!
1 comentarii
0
20-11-2014, ora 23:30
margareta24
Nu este medic/terapeut
margareta24
buna ramona, poti sa ne spui, te rog, ce s-a intamplat cu tatal tau pana acum...sunt intr-o situatie similara.
multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.