Canin crescut in gingie

23-09-2015
Deea 13
Nu este medic/terapeut
Deea 13
Buna ma numesc andreea si am 22 de anii de la varsta de 11 am caninul crescut in gingie am fost la la clinci specializata stomatologic in care mi-au spus ca pana la varsta de 18 ani nu pot face nimic pentru a mil scoate isa mi sa pus un aparat dentar care se scoate insa inzadar. acum insa pentru ca nu pot sa ma spal cu periuta bine pnca am sangerari si dureri, sa cariat foarte tare si e foarte incomod de multe ori am avut gaura in buza din cauza lui va rog din suflet sa ma ajutati. Cu un sfat..
3 comentarii
0
24-09-2015, ora 18:40
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Nu inteleg foarte bine. Ati purtat aparat si nu au reusit sa redreseze caninul pe poztia sa? ceva poze si/sau radiografii aveti?este destul de dificil sa va dau un sfat pana nu inteleg si nu mi clarific exact care e situatia dumneavoastra.
0
25-09-2015, ora 23:12
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru redresarea caninului in pozitie corecta, tratamentul ortodontic trebuie inceput cat mai curand dupa observarea anomaliei de pozitie. nu este justificata asteptarea pana la varsta de 18 ani.
evident ca si acum, chiar daca ai deja 22 de ani, se poate aplica un aparat ortodontic care sa te ajute sa iti rezolvi problema, doar ca la varsta adulta, tratamentul se face doar cu aparate fixe. ai nevoie sa vezi un medic ortodont pentru un consult. el iti poate spune exact cat ar dura tratamentul, daca ai nevoie sau nu de extractia unor dinti pentru a se face loc caninului si ce se rezultat se poate obtine la final.
0
26-09-2015, ora 02:07
Deea 13
Nu este medic/terapeut
Deea 13
buna seara.. o sa incerc sa povestesc din nou... la varsta de 11 ani caninul din partea dreapta mi-a crescut sus in gingie am fost la clinica de stomatologie in bucuresti si mi-au spus ca nu imi pot face nimic din cauza ca sunt prea mica si imi pot aplica doar un aparat detar care este fix insa find costisitor parinti meii nu au putut sa m-il puna asa dar am ramas cu el pe cap.. inafara ca am probleme cu gingiile de fiecare data cand ma spal pe dinti simnt cum mar curenta ceva si imi curge sange, acum un an de zile am fost la un control in care mi-au spus ca imi pot scoate maseau din spate in cat sa ii faca loc sa cada in jos..majoritatea maselolor sunt praff intrun cuvant..asta este frica de dentist... dar dejea am o varsta si cam este un coplex acest dinte... va multumesc pentru raspuns (si poze nu pot sa trimit )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: