Candidoza vaginala

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Am candidoza vaginala de 3 ani si jumatate. In acest timp am urmat multe tratamente, dar din pacate, fara nici un rezultat ( starea mi-a fost un pic ameliorata dar nu am scapat de aceasta ciuperca, simptomele persista). Am urmat tratament local cu : OVULE: macmiror complex, gynotravogen, meclozol, meclon, cerviron, clotrimazol, lomexin, gynozol, tergynan; CREME: cltorimazol, biazol, lomexin, triderm, de asemenea am facut spalaturi intra-vaginale folosind irigatorul, cu ceai de galbenele, musetel, tantum rosa, septovag, bicarbonat de sodiu, amestec din mai multe plante...Pe cale orala, am luat: diflazon, nizoral, ofloxin, fasigyn, summamed, diflucan, orungal, ciprofloxacina
De asemenea, dr. mi-a prescris aerius, claritine, metronidazol, centrum, complex de vitamine ( calciu, magneziu, seleniu, zinc), coaxil( jumatate de tableta)
Prietenul meu a facut analize si totul este ok, insa, si el a urmat tratament atat local, cat si pe cale orala.
Igiena este cea corespunzatoare (din fata in spate). port lenjerie din bumbac..., , de asemenea mi-am facut analizele la sange si totul este bine ( stiu ca cei cu diabet au probleme cu aceasta candida...)
nu stiu ce altceva as mai putea face... doctorii imi spun ca este tratabila aceasta boala, dar am impresia ca acest lucru este doar din punct de vedere teoretic...ca, practic.(cel putin la mine)
sunt foarte afectata de aceasta problema, atat fizic cat si psihic ( de la 19 ani, de cand mi-a aparut aceasta candidoza, traiesc un cosmar)
Intrebarea mea este: in cazul meu, chiar mai exista sanse reale sa pot scapa definitiv de aceasta inmultire a cipercilor candida?( sau toata viata trebuie sa fiu dependenta de medicamnete si creme, si asta doar pt amelioararea starii?
Va multumesc aniticipat!
15 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
si eu am avut candidoza vaginala, dar am scapat mai repede.cum nu stiu exact! Am luat la cloranfenicol, 1/6 ore si in zilnic am facut spalaturi intravaginale cu o combinatie: ceai de galbenele si pelin si bicarbonat de sodiu, si ceai de galbenele si coditza soricelului + bicarbionat, bicarbonatul niciodata nu a lipsit din amestec. Ce sa-ti zic, la mine a mers incearca si tu cel putin partea cu ceaiurile, rau nu au cum sa-ti faca, deoarece, pelinul si coditza soricelului(cred, nu sunt foarte sigura!) sunt pe post de dezinfectant iar galbenelele au efect cicatrizant. Cat despre medicament, ar fi bine sa mai ceri si parerea medicului tau ginecolog.
Cat despre unguente, ai grija,...si eu am incercat triamcinolon..ca asa auzisem eu..ca face bine, dar medicul a fost de alta parere:" calmare momentate plus modificarea membranei vaginului, care in timp se va simti nasol!"
Multa sanatate!
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
buna
in urma cu doua saptamani am fost diagnosticata cu candidoza in urma unor analize ale secretiei vaginale.
mi s-a recomandat micosyst (este foarte scump) si gynozol ovule. am luat micosyst 2 pastile, 1 la patru zile fata de alta iar sotul meu a luat o pastila. ovulele le-am pus trei seri la rand. am o saptamana de cand am luat acest tratament si sunt ok. cere sfatul medicului despre aceste medicamente. micosystul nu este romanesc si este foarte bun.
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
buna..sunat noua pe forumul asta..am si eu o problema..si cred ca este vorba tot de o candidoza..am avut o infectie urinara destul de urata..pt care am urmat tratament..dupa inceperea acestui tratament am observat schimbari la secretia vaginala..unei cunojtiinte care a avut cam aceiasi problema i-au fost recomandate de catre medicul ginecolog spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu de 2 ori p zi..am auzit ca si ceaiurile sunt foarte bune..voi consulta si un medic ginecolog..dar as vrea sa jtiu c efect are bicarbonatul de sodiu..in ce cantitati au fost folosite?
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
In primul rand trebuie sa stii ca orice infectie se trateaza dupa recomandarea medicului, dupa ce te-a consultat, si nu iei un tratament la fel cu o cunostinta, care a fost la medic, si seamana boala...etc. Daca faci tratament "dupa ureche" risti sa-ti dezvolti microorganisme rezistente la tratamentul conventional, si apoi scapi mult mai greu de ele (si mai "scump")!
Bicarbonatul de sodiu are rolul de a schimba pH-ul acid, propice bacteriilor, intr-unul alcalin, pt. a le impiedica dezvoltarea. El insa se foloseste ca adjuvant la tratament, dupa recomandarea medicului ginecolog (la fel ca si ceaiurile).
Asa ca nu intarzia sa mergi la medic, cu atat mai mult cu cat ai facut si o infectie urinara "destul de urata" care este factor favorizant pt. infectiile vaginale si vice-versa.
0
09-09-2005, ora 00:00
bila2511
Nu este medic/terapeut
bila2511
Candidoza vaginala se poate vedea si cand faci testul papanicolau sau sunt analize speciale?
0
06-12-2005, ora 00:00
anamonika
Nu este medic/terapeut
anamonika
daca nu a trecut din prima candidoza, cel mai inteligent lucru este sa cereti medicului o analiza, antifungigrama se numeste, se face la spit militar. aceasta analiza spune la ce medicament este sensibila candida ta si doar cu ala se trateaza. altfel poti sa te tratezi si 100 de ani si tot nu trece decat daca din greseala vreun medic nimereste medicamentul respectiv. mai este un vaccin cantacuzino ibc-10. pe langa asta mai trebuie o cura interna pentru ca, candida asta se raspandeste in tot corpul. iar daca problema e de mult timp tratamentul trebuie prelungit.
multa sanatate!
0
19-05-2006, ora 00:00
alexandra_mihaela
Nu este medic/terapeut
alexandra_mihaela
clotrimazol <comprimate vaginale> este recomandat virginelor?
0
23-12-2006, ora 00:00
lolita
Nu este medic/terapeut
lolita
lomexin crema este recomandat pentru candidoza?
0
17-02-2008, ora 00:00
Viadina
Nu este medic/terapeut
Viadina
Buna. Am luat tratament cu antibiotic injectabil dar am facut o "frumusete" de candidoza vaginala de m-a luat groaza. Am facut tratament cu ovule (in prospect scria ca nu e necesar decat 1 in fiecare seara 3 seri consecutiv), in plus am mai aplicat si unguent de clotrimazol. Aseara am folosit ultimul ovul. Credeti ca ar trebui sa continui sa aplic seara si dimineatza unguentul de clotrimazol? Secretia aceea albicioasa a disparut dar cand am citit cat de greu au scapat alte persoane de candidoza.mi-am spus ca ar fi mult prea frumos sa scap eu asa repede de ea asa ca...sper sa gasesc raspuns la dvs. Va multumesc anticipat.
0
04-04-2008, ora 00:00
spl3en
Nu este medic/terapeut
spl3en
Buna ziua.As dori sa stiu intereptarea examenului de secretie vaginala:FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. FRECVENTE PMN. FRECVENTI BACILI DODERLEIN. RARI COCOBACILI GRAM NEGATIV ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS.CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore CULTURA FUNGI - NEGATIV.Va multumesc
0
17-05-2010, ora 21:30
crissuu
Nu este medic/terapeut
crissuu
buna, cred ca am candidoza vaginala de ceva timp si nu stiu ce sa fac.in luna decembrie am luat antibiotice si probabil de la asta mi-a aparut.de atunci m-am trata cu flucovim capsule de 2 ori pana acum dar vad ca mi-a reaparut.imi puteti spune niste tratamente pe care orala care au dat rezultate sau ceva?
0
11-09-2010, ora 19:51
anonima13
Nu este medic/terapeut
anonima13
ajutorde 2 ani imi curge ceva galbui care se intareste si uneori mananca sunt virgina mama zice ca e normal deoarece mie nu mi-a venit
0
13-09-2010, ora 12:31
anca121
Nu este medic/terapeut
anca121
buna...si eu cred k am candidoza vaginala, de 2 luni..dat imi este teama sa merg la doctor...nu am vb cu nimeni...ce pot face?
0
07-04-2011, ora 07:34
andraoni
Nu este medic/terapeut
andraoni
Buna,

Am citit toate postarile dumneavoastra si din proprie experienta (si multe consulturi medicale) va ofer urmatoarele sfaturi:
1) daca aveti simptome de candida - OBLIGATORIU faceti o recoltare (si daca apare ceva cabinetul face in mod automat si fungigrama). Doar in acest fel puteti sa va tratati candida cu un antibiotic la care este sensibila. In cazul in care nu faceti asa riscati sa ii cresteti rezistenta.
2) daca faceti tratament oral impotriva candidei (antibiotice) folositi neaparat si tratament local (ovule) pe toata perioada tratamentului. Personal, va recomand o pauza de o saptamana dupa tratament si dupa inca o saptamana cu ovule.
3) intotdeauna cand faceti tratament cu antibiotice folositi ovule pe toata durata tratamentului pentru a preveni aparitia candidei.

Abordari naturale:
1) schimbarea dietei. In prinicipiu evitati zaharul si painea (acestea hranesc ciupera), mancati cat mai multe legume (mai ales proaspete) si fructe dar evitati fructele dulci. Sunt numeroase site-uri pe internet unde veti gasi diete detaliate, dar din motive de consistenta si validare medicala, va recomand o dieta asemanatoare bolnavilor de diabet. Durata dietei depinde de dumneavoastra, dar nu v-as recomanda sa treceti la regim normal de alimentatie imediat ce v-au disparut simptomele.
2) e o idee foarte buna sa luati vitamine, cat timp pofta de mancare generata de acestea nu o potoliti cu mancaruri bogate in zahar.

Nu amanati tratamentul si faceti un tratament atat local cat si oral pentru o rata de succes cat mai mare.
Multa sanatate si mult success!
0
18-12-2012, ora 19:08
cristina_mc
Nu este medic/terapeut
cristina_mc
Eu aveam probleme suparatoare fiind infectata cronic cu candida genitala. Ani de zile am batut pragul medicilor ginecologi...dar problema revenea mereu.
Tratamentele cu antifungice gen Flucovim si administrarea ovuleleor imi ameliorau simptomele, la inceput dispareau, dar nu pentru mult timp. Aveam momente in care eram pur si simplu disperata datorita simptomelor...nu mai stiam in ce pozitie sa stau si ce sa mai iau.
Vestea cea buna e ca am scapat de acest chin...si nu mai revine! Are efecte imediate, orice simptom al infectiei dispare in 5 minute de la utilizare.
Pentru mine a fost o usurare extraordinara ...nu faci tratament 3 luni de zile si dupa 2 luni sa il reiei ...in cateva minute am scapat de problema. Intrati pe http://gineclarbio.uv.ro/ si vedeti despre ce e vorba.
Pentru mine a fost o binecuvantare! Sper sa va fie de folos si voua!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Igiena intimă corectă la femei - cele mai bune practici și greșeli frecvente
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Greșeli în îngrijirea zonei intime (relativ frecvente)
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  • Potrivit unui nou studiu, cupele menstruale sunt o opțiune excelentă pentru gestionarea igienei menstruale
  •