Candidoza sau nu!!! Nu scap

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Sa ma prezint, numele meu e Pete, din BV. Sincer sa fiu nu stiu ce sa mai fac m-a apucat chestia asta in urma cu 2 ani prin luna iulie si inca nu sunt sanatos(am avut perioade cand m-am simtit bine dar niciodata nu m-am mai simtit ca la inceput). Sunt disperat, am fost la doctor de nu stiu cate ori si eu si partenera mea. In ultimul timp(in luna februrie2005-ultima data) am fost la o doctorita de la deramto-venerice si ultima data i-a luat lama partenerei mele si conform analizelor avea candidoza vaginala, am inteles si m-am documentat asupra bolii respective, am luat tratament, insa acum 2 luni a recidivat din nou boala. Mie din cate am citit nu prea mi se potrivesc simptomele, eu sunt iritat( nu tot timpul), sunt rosu numai in zona care este acoperiata a penisului(cu pielea), si mentioenez ca nu mi se decojeste pielea foarte finut parca mi s-ar descompune in bucatele foarte mici cand dau cu mana, bucatele mici de piele albe curate umede( fara miros) chiar si dupa ce fac baie. Sunt iritat la actiunea sapunului sau a gelului de dus. In locul respectiv am pielea foarte subtiata si sensibila. Mancarilmile sunt insesizabile. Cand facem sex parca izbucneste. Parca si prezervativul ma irita. Vreau sa o fac si eu normal ca la inceput nu cu stress. V-as multumi foarte mult daca ati avea o solutie pentru mine sau un tratament !! Am facut pana acum 3-4 tratamente. Mi-am luat sange si analiza la urina sa vada daca am diabet(prima data). Totul e ok. Mentionez ca nu am nici un fel de scurgeri, parca as fii perfect sanatos in afar de iritatie si usoara decojore a pielii.

Va multumesc anticipat si promit ca nu voi ramane indiferent la ajutorul d-voastra.
4 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Descrierea dv pledeaza puternic pentru o candidoza. Candida exista in mod normal in tractul genital femeiesc, dar in anumite conditii "rabufneste". Deci tratamentul alopat (cu imidazolice "anticiuperci" ca, de exemplu, Medacter) are un efect prompt dar limitat in timp: va aparea recidiva de fiecare data. Trebuie tratat deci terenul si nu microbul, cel mai bine face asta homeopatia. Gasiti un homeopat bun in orasul dv. Pana atunci, trebuie stiut ca:
-obiceiul spalaturilor intravaginale, mai ales cu sapun, favorizeaza Candida (pentru ca duce la dismicrobism, adica deregleaza relatiile de inhibare reciproca intre microbi). Pe de alta parte obiceiul de a folosi du
-lenjeria intima din nylon favorizeaza Candida (ciupercilor le place umezeala). Treceti pe bumbac impreuna cu partenera.
-dupa parerea unor autori (la care nu subscriu) consumul de lactatele ar favoriza, de asemenea, Candida.
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
[Intrerupsesem din eroare raspunsul anterior]
Spuneam ca obiceiul de a spala cu dushul zonele intime creeaza de multe ori un fel de dependenta. Pentru cele care nu pot renunta la acest obicei este preferabil sa foloseasca solutie de bicarbonat (cam o lingurita cu varf de bicarbonat la un litru).
Sanatate va doreste,
dr. Mihnea Dragomir
www.doctordragomir.ro
0
13-05-2008, ora 00:00
mario06
Nu este medic/terapeut
mario06
pt candida...nu mai folosi sapun deloc, doar apa calda din abundenta de 3 ori pe zi, unge intreg penisul cu un strat fin de bepanthen crema o sg data pe zi inainte de culcare.ciao
0
09-07-2008, ora 00:00
alina sm
Nu este medic/terapeut
alina sm
bun...si eu si prietenul meu avem candidoza de vreo 7-8 luni...am incercat nenumarate tratamente, insa fara folos..recent ia aparut un guler cu piele uscata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •