Candidoza sau fir de par ?

17-05-2009
MrBodo
Nu este medic/terapeut
MrBodo
Va salut cu respect! Am senzatia unui corp strain in gat de mai bine de o luna..ca si cum ar fi un fir de par, ceva care ma jeneaza..mai mult pe partea dreapta in spatele limbi spre gat, doar in momentul cand inghit..am facut niste analize..si mi-a iesit candida prezent si streptococ..apoi am urmat mai multe tratamente : Flucoric, Diflucan, Nizoral... am facut si gargara cu bicarbonat..am fost la mai multi doctori ORL..toti au spus ca nu am nimic in gat..desi eu simt ceva acolo..iar candida nu sa tratat..inca ma trezesc cu limba alba dimineata..Va rog frumos..spuneti-mi ce analize sa mai fac..sau ce tratament sa urmez ca m-am saturat sa iau pastile aiurea. multumesc
5 comentarii
0
18-05-2009, ora 14:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faceti un consult si investigatii la Gastrologie!
0
21-05-2009, ora 21:23
MrBodo
Nu este medic/terapeut
MrBodo
Domnul doctor, am facut un consult de unde a am aflat ca am o gastrita si sinuzita maxilara( partea dreapta)..sa aibe legatura cu senzatia pe care o simt tot in partea dreapta?? sau sa fie de la candida ?.va multumesc
0
24-05-2009, ora 16:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
are legatura cu una si cu cealalta..
sinuzita dreneaza spre posterior.. inghititio acel puroi.. si se iruta faringele provocand acele senzatii din gat.. ajungand in stomac.. face iritatie si acolo intretinand gastrita,
faceti tratament complet la ORL si Gastrologie!
0
25-05-2009, ora 14:33
MrBodo
Nu este medic/terapeut
MrBodo
Va multumesc..m-ai clar de atat nu se putea, am fost la vreo 4 medici orl si nu am ajuns la nici o concluzie..iar dumnevoastra m-ati ajutat cel mai mult si v-ati dat seama imediat despre ce e vorba.Am inceput tratamentul pentru gastrita si pt sinuzita..si pot sa zic ca limba arata mai bine dimineata..nu mai este chiar atat de alba ( incarcata)..iar senzatia ciudata din gat nu o mai am in permanenta, saptamana asta o sa mai fac si un exudat poate sa dus si candida.o sa va tin la curent !
0
02-05-2022, ora 18:12
Dinu233
Nu este medic/terapeut
Dinu233
Au trecut simptomele? si ce tratament pentru stomac/sinusita ai luat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: