Candidoza poate fi o simptoma a HIV-ului?

13-03-2009
cristina_i
Nu este medic/terapeut
cristina_i
Buna ziua.
De 5 zile am o mancarime in zona genitala si se pare a fi simptomele candidozei ( secretie albicioasa, mancarime ), si nu stiu care ar fi cauza. Mi-am inceput viata sexuala acum 3 saptamani si am o igiena stricta, insa acum o saptamana am fost racita si am luat augmentin. De asemenea, mancarimea nu a durat decat 3 zile dupa ultimul contact sexual si m-am gandit ca ar putea fi din cauza cresterii firului de par, iar secretia a mai persistat, nu mult, tot primele 4 zile. Acum mi-a venit ciclul si abia luni ma pot duce la un control ginecologic.
Insa, ieri am citit foarte mult despre candidoza si am citit ca ar putea fi si un simptom al HiV -ului. Am discutat cu prietenul meu, si el mi-a spus ca a avut acum 1 an o legatura cu o fata despre care s-ar fi spus ca e seropozitiva, insa el mi-a spus ca nu a avut contact sexual (de niciun tip) cu fata respectiva. Se poate lua HIV prin transmiratie sau sarut ?
Ieri am fost la testare HIV, insa la mine e ierelevant, pt. ca trebuie sa fie facut la minim 6 luni de contact sexual. Toate contactele sexuale au fost protejate(prezervativ), insa sexul oral nu a fost protejat. Care este probabilitatea ca sa HIV sa fie transmis prin sex oral, si este candidoza un simptom al HIV-ului?
Va multumesc mult.
1 comentarii
0
13-03-2009, ora 17:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
hIV-ul se transmite prin contact sexual, transfuzii de sange, inteparea sau ranirea cu obiecte care au fost folosite la un bolnav purtator de acest virus.Din cate stiu eu candidoza nu are nicio legatura cu hiv-ul, fiind 2 chestii diferite.Cel mai bine ar fi sa faceti o analiza a secretiei vaginale iar prietenul o testare hiv deoarece fosta prietena era seropozitiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.