Candidoza pe limba si afte

19-08-2008
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Acum o saptamana mi-a aparut sub limba o afta destul de mare si foarte dureroasa.Dupa o zi limba a devenit alba si cu usturimi.Dr de familie mi-a recomnadat sa clatesc gura cu apa si bicarbonat, solutie contra aftelor bucale si glicerina cu propolis.Am folosit toate acestea dar nu m-au ajutat (doar afta s-a mai micsorat ).Ce este pe limba s-a extins pana in gat.Simt ca ma ustura toata gura si de ieri si gatul.Nu am facut nici un tratament.cu dantura nu am probleme ci doar cu ficatul(boala polichistica).Ce pot face ca sa scap de aceasta problema care este foarte suparatoare.
5 comentarii
0
20-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi utila si administrarea de fluconazol 100 mg, 1tb /zi, 7 zile; numai bine
0
19-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
Am patit si eu acelas lucru, acum 3 saptamaini am urmat un tratament cu antibiotic si am patit identic.Verdictul este candida, in cazul meu de la antibiotic, mi-a aparut in acelasi timp si in zona genitala.Tratamentul a fost Nizoral 1tableta pe zi dupa masa 7-10 zile.In doua zile nu mai aveam nimic.Este foarte bun.Incercati.Are spectru larg
0
21-09-2008, ora 00:00
arra12
Nu este medic/terapeut
arra12
Din cate stiu eu nizoral afecteaza ficatul. Ylla, te rog sa iti verifici glicemia. Candida bucala(daca asta ai ) poate fi cauzata si de diabet. Daca ai probleme la ficat nu te apuca sa iei pastile decat la recomandarea medicului, dar chiar si atunci sa insisti pe problemele de sanatate pe care le ai oricat de mici siinsignifiante ar putea parea. Eu mai stiam de un medicament...orungal...pentru candida dar...ai candida? Mai mult de atat si asta ataca ficatul.Fa-ti un exudat faringian dar extins adica si pentru fungi si pentru alti microbi. Nu poti stii ce poate fii. Intre timp clateste gura cu apa si bicarbonat dar sa nu fie extrem de concentrata.se da peste cap flora bucala. Multa sanatate!
0
21-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
orice medicament afecteaza ficatul mai mult sau mai putin.Este bine ca atunci cand iei medicamente de orice fel sa iei si esentiale care protejeaza ficatul
0
17-06-2009, ora 18:19
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
am candidoza de 6 luni va rog spunetimi cum scap de ea am fost la la doctor si mia dat fungalon si sa fac gargara cu bicarbonat si tot nu mia trecut va rog spunetimi ce sa iau ca sami treaca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •