Candidoza bucala - simptome

12-11-2013
crt82
Nu este medic/terapeut
crt82
Buna ziua tututor. Revin si eu pe acest forum cu o nelamurire.

Recent mi s-a pus diagnosticul de rinita si candidoza bucala (fara teste de laborator, control orl). Tot recent am avut si o problema la un molar de minte (pe care l-am extras).

Nelamurirea mea e legata de candidoza. Limba mea e incarcata in spate, spre gat, pe centru si pe partile laterale. Depunerea se curata relativ usor dar reapare chiar si pe timpul zilei. Depunerea nu este foarte mare si de cand am observat aceste depuneri situatia nu s-a agravat.

Pe langa asta am observat perioade in care am saliva mai lipicioasa.

Am urmat tratament de 5 zile cu flucovim. Folosesc apa de gura citrolin. Evit dulciurile (inclusiv fructe), bauturile carbo gazoase. Incerc sa mananc cat mai usor si sa evit anumite tipuri de alimente. De o saptamana iau si probiotice si calciu lactiv. Mananc des si fibre (in, nuci). Zilnic iau vitamina C cu propolis si echinaceea. Zilnic clatesc gura cu bicarbonat de sodiu si ceai de salvie si curat limba cu glicerina boraxata si propolis.

In urma cu o luna am avut si probleme cu stomacul (constipatie, dureri in partea inferioara a abdomenului, scaune diferite ca aspect).

Acum am terminat tratamentul cu antibiotic dupa operatia la maseaua de minte si astept sa treaca 10 zile pt. a face un examen de laborator (exudat).

In septembrie am urmat un tratament de 10 zile cu antibiotic fara sa iau inainte o pastila contra candida. Am folosit o perioada lunga de timp si apa de gura (am inteles ca poate cauza candidoza).

Problemele stomatologie le-am rezolvat.

Este posibil sa nu fie vorba de candidoza si sa fie o problema de la stomac?

Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
12-11-2013, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, , , este din cauza stomacului
elimini complet laptele, reduci cantitate de carne
ca si tratament spirulina 1_2 tab pe zi
gemoderivat de rozmarin 2_3 zi
0
12-11-2013, ora 19:42
crt82
Nu este medic/terapeut
crt82
Multumesc frumos. Sper sa revin repede cu vesti bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: