Candidoza bucala. Ajutor!!!

07-06-2008
tiberiux
Nu este medic/terapeut
tiberiux
Buna ziua!
Va rog, am nevoie de ajutor.
De 3 zile iau ampicilina pentru un abces dentar, iar azi dimineata cand m-am trezit am observat limba alba, acoperita de o substanta branzoasa, care, la periere, s-a mai dus. Primul lucru la care m-am gandit e candidoza bucala. Am intrat in panica si am mers la spital, insa mi s-a spus ca trebuie sa merg la medicul de fam sau la ORL, pt ca nu e o urgenta. Este sambata. Toate cabinetele sunt inchise. Asa ca am mers la farmacie unde mi s-a recomandat Nistatina de 3 ori pe zi si Glicerina Boraxata. Insa, am inteles ca Glicerina Boraxata e toxica. Va, rog, ma puteti ajuta? E bun tratamentul primit? Oricum luni voi merge la medic, insa, pana atunci ce ma fac? Mentionez ca nu am intrerupt cura de antibiotic, pentru a nu recidiva abcesul.
2 comentarii
0
09-06-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O schema terapeutica in candidoza orofaringiana este : Diflucan 100mg pe zi, 7 zile;mergeti si la mdeicul stomatolog pentru rezolvarea abcesului denta;numai bine
0
30-10-2010, ora 19:23
valentinag
Nu este medic/terapeut
valentinag
buna seara, de vreo cateva zile mi-au aparut nuste bubite pe limba si pe peretii cavitatii bucale.sunt albe si sunt foarte speriata.as vrea sa imi spuneti o parere eventual de la un expert.raspuns urgent
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: